موج
کدخبر : ۳۱۴۲۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314254

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در گفتگو با موج؛

محمدرضا انصاری گفت: در حال حاضر مشکلاتی همچون نبود تامین مالی، ضمانتنامه بانکی و اعمال تحریم ها میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران را به شدت کاهش داده تا جایی که امسال تا سطح 500 میلیون دلار کاهش می یابد.

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در سال های اخیر صادرات خدمات فنی و مهندسی در نتیجه تحریم ها به شدت کاهش یافته است، گفت: در شرایط کنونی به دلیل مشکلاتی که در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و تخصیص مشوق به صادرات خدمات فنی و مهندسی وجود دارد میزان صادرات این بخش به شدت کاهش یافته است تا جایی که پیش بینی می شود میزان صادرات امسال خدمات فنی و مهندسی به 500 میلیون دلار برسد که نسبت به سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

محمدرضا انصاری درباره حضور شرکت های ایرانی در پروژه های ساخت و ساز سوریه، افزود: در شرایط کنونی مشکل اصلی فعالیت شرکت های ایرانی در کشور سوریه تامین مالی است و تا زمانی که سرمایه این بخش تامین نشود همکاری شرکت های ایرانی بسیار محدود خواهد بود.

او با نگاهی به مذاکراتی که بین ایران و طرف سوری برای افزایش همکاری ها وجود دارد، تصریح کرد: در مذاکراتی که وزارت راه و شهرسازی پیش می برد قرار شده یک شرکت از این وزارتخانه با یک شرکت سوری به صورت جویت ونچر فعالیت ها را تسریع کنند.  

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با بیان اینکه امیدواریم مذاکرات به نتیجه برسد، گفت: در حال حاضر روند مذاکرات اطلاع رسانی نشده است. 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در سال های گذشته میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به شدت کاهش یافته به گونه ای که صادرات این بخش از 5 میلیارد دلار در ابتدای دهه 90 روند نزولی خود را آغاز کرد و در دور نخست تحریم ها به کمتر از 2 میلیارد دلار رسید و با آغاز دور جدید تحریم ها بار دیگر روند کاهش صادرات تشدید شد به گونه ای که سال 97 به یک میلیارد دلار رسید و امسال نیز پیش بینی ها حاکی از این است که همین میزان درآمد سال 97 نیز نصف شود. این روند نزولی در شرایطی بخش خدمات فنی و مهندسی را تحت تاثیر قرار داده است که ایران در سال 90 به بیش از 40 کشور دنیا خدمات فنی و مهندسی ارائه می کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها