موج

حسین شیرزاد؛

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اساسنامه صندوق اعتباری تعاون روستایی ایرانیان تغییر کرده و اعتباراتش در جهت هزینه سازی و مصرف در بخش کشاورزی هدفمند شده است که این اقدامات منجر به احیا و بازمهندسی صندوق تعاون روستایی ایرانیان شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی دو سال پیش در چنبره خصوصی سازی بود، گفت: زیرساخت های در حال استهلاک کامل ,ظرفیت های نیروی انسانی ساختارش در خطر انهدام بود . از این رو ما در راستای برطرف شدن این خطرات جلسات مهم و تکنیکالی را با اتحادیه مرکزی در جهت پروسه تشریفات افزایش سرمایه برگزار کردیم. به همین دلیل سرمایه سازمان از ۸۰۰ میلیون تومان به ۷۵۷ میلیارد تومان رسید، همچنین ساختارهای کنترل,نظارت و بازرسی را احیا و نوسازی کردیم.

حسین شیرزاد با بیان اینکه در حال حاضر سازمان تعاون روستایی یکی از ۱۰ شرکت هزار میلیاردی ایران است، افزود: ما برای همیشه از خطر خصوصی سازی و مشکلاتی که در ۱۰ سال اخیر گرفتارش بودیم رها شدیم. همچنین سهام اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی کشور با رشد چشمگیر ارزش سهام خویش پشتوانه محکمی برای چانه زنی با بانک ها و خرید محصول و معاملات با سازمان از نظر تامین وثایق کسب نموده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با تاکید بر اینکه رکوردهایی که در زمینه تولید و توزیع نهاده در تحول ساختاری انجام شده، چشمگیر است. زمانی که مدیریت اینجا به بنده محول شد ۶۸ تن زعفران روی دست سازمان مانده بود که به کمک همکاران در معاونت بازرگانی نه تنها یک گرم زعفران را در خارج از بورس معامله نکردیم؛ بلکه رکورد فروش زعفران در بخش بورس محصولات کشاورزی شکسته شد و بدین ترتیب نه تنها برای نخستین بار سازمان در خرید یک محصول زیان نکرد، بلکه در بخش بازرگانی موفقیت زیادی به دست آوردیم وقصد داریم دامنه معاملات در بورس کالا را به شدت افزایش دهیم.

شیرزاد درباره واحدهای اعتباری سامان دهی شده نیز گفت: این واحدها از حالت بحرانی که قبلا داشتند خارج شده و دیگر شاهد بحران این واحدها نیستیم و همچنان هرگونه واسطه گری وجوه(مالی-پولی)و دادن نرخ بهره ممنوع است.

وی در خصوص سامان دهی صندوق اعتباری تعاون روستایی ایرانیان هم اظهار کرد: اقدامات متعدد و موثری در این باره انجام شده، مثلا اساسنامه صندوق تغییر کرده و اعتباراتش در جهت هزینه سازی و مصرف در بخش کشاورزی هدفمند شده است که این اقدامات منجر به احیا و بازمهندسی صندوق تعاون روستایی ایرانیان شده است.باید دادن نرخ بهره در صندوق متوقف شود و مصارف آن فقط در بخش کشاورزی کانالیزه شود.کلیه اتحادیه ها در فراگرد تشریفات افزایش سرمایه صندوق مشارکت نمایند .

او در رابطه با خرید محصولات کشاورزی توسط سازمان اشاره کرد: عرضه میوه شب عید در جهت تنظیم بازار و ارائه خدمت به قشر محروم و مستضعف جامعه، ماراتن شبانه روزی و سنگینی را برای همکاران دست اندرکار این مهم در شبکه ایجاد کرده که انجام آن به بهترین شکل ممکن یکی از افتخارات این سازمان در عید سال ۹۸است.

شیرزاد درباره حضور تاثیر گذار شبکه در خرید محصول گوجه فرنگی و زعفران اعلام کرد: درباره محصول گوجه فرنگی حضور ما مانع از ایجاد سونامی ضرر و زیان برای تولید کنندگان این محصول شد، اما در خصوص زعفران، حدود ۵۰۰ تن زعفران در سالجاری تولید شده که در صورت عدم ورود سازمان به بازار این محصول قیمت زعفران با سقوط آزاد مواجه می شد. از این رو، خرید حمایتی زعفران در خراسان ها شروع شد و قصد داریم در موقع مقتضی سیاست عرضه سازنده ای را طراحی نماییم.

شیرزاد، پرداخت بخش قابل توجهی از بهای محصول خریداری شده به گوجه کاران وزعفران کاران را یکی دیگر از افتخارات سازمان متبوعش ذکر کرد و گفت: این کار نشان از آن دارد که در بحث تنظیم بازار هیچ سازمانی به اندازه سازمان ما این قدرت نفوذ و تاثیر گذاری و اعتبار را در جامعه کشاورزی ندارد و سازمان آمادگی کامل دارد تا این گونه سونامی های ناشی از مازاد تولید را کنترل نماید.

وی با بیان اینکه دو سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ شرکت تعاونی کشاورزی و نهاد تخصصی ایجاد شدهف اظهار کرد: از نظر حقوقی,گونه شناسی یا پتیولوژی این شرکت ها به ده نوع متمایز تفکیک می شود.

وی آسیب شناسی و نگاه پاتولوژیکال به بخش های مختلف شبکه را از اولویت های سازمان دانست و گفت: اتحادیه های ما نیاز به بازنگری دارند و نهادسازی تخصصی یکی از این موارد است. بنابراین از توجه به تجارت الکترونیک که ظهور آن انقلابی در حوزه فروش و توزیع ایجاد کرده نباید غافل شد؛ چراکه تقویت لجستیک انعطاف پذیر یکی از مسائل مهم و تاثیر گذار در کسب حاشیه سود افزون تر وارزش افزوده بیشتر است. در این سیر تکاملی ما نیاز به ایجاد یک کریدور سبز یا یک بنگاه بزرگ حمل و نقل و ترابری محصولات کشاورزی داریم. ضمن آنکه شبکه باید از ابزارهای ایجاد بدهی مثل لیزینگ ها به شکل درستی استفاده کند و در فکر ایجاد یک نهاد بیمه ای ویژه برای اعضایش باشد. همچنین درباره فاز دوم نوسازی شرکت های تعاون روستایی باید برنامه ریزی ها به نحوی باشد که افق ها در آینده روشن تر باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها