موج
کدخبر : ۳۱۲۱۰۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-312105

یک اقتصاددان در گفتگو با خبرگزاری موج؛

آلبرت بغزیان گفت: ایران نباید دوباره در سال 99 دچار تورم شود و این تورم های دوره ای حاکی از این است که عده ای به دنبال سود بردن در اقتصاد هستند و هموار با ایجاد فضای تورمی قیمت کالا ها را بالا می برند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، تورم مهمترین چالشی است که در دو سال گذشته مردم به طور ملموس آن را حس کرده اند، موضوعی که از نگاه بسیاری از کارشناسان اقتصادی اثر زیانباری در زندگی مردم و فعالیت های اقتصادی داشته است، هرچند در برخی نظرات اقتصادی نیز آمده که همواره تورم، رشد اقتصادی را به همراه می آورد و باعث می شود که عرضه و تقاضا به گردش در بیاید که خروجی آن چیزی جز رونق تولید و رشد اقتصادی نیست، اما اگر تورم بیش از حد باشد رشد اقتصادی به سمت منفی گرایش پیدا می کند. در سال های اخیر ایران در کنار تورم بالا رکود نیز داشته است که به طور کامل رشد را منفی کرده است، از طرف دیگر آلبرت بغزیان اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره تاثیر تورم بر اقتصاد کشور می گوید: در سال های اخیر از آنجایی که میزان تورم در اقتصاد ایران بیشتر از تولید ناخالص داخلی بوده میزان رشد اقتصادی منفی شده و تا زمانی که این تورم بالا را تجربه می کنیم نمی توانیم رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کنیم و همین عوامل به سیاست های اشتغالی و تولیدی کشور آسیب وارد می کند. از طرف دیگر باید توجه داشت که عده ای به دنبال سود بردن در اقتصاد هستند و هموار با ایجاد فضای تورمی قیمت کالا ها را بالا می برند.

یک اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه درآمد پیش بینی شده در بودجه 99 محقق نمی شود، گفت: به طور قطع دولت برای فروش نفت باید حتما تمهیداتی اندیشیده باشد که این میزان درآمد نفتی را در بودجه را تعیین کرده است و من نمی توانم قطعا قضاوت کنم، اما باید توجه داشت که فروش نفت حتی امکان پذیر شود، اما انتقال درآمد آن به داخل کشور به اف ای تی اف و مبادلات بانکی بین المللی بستگی دارد.

بودجه باید بستر حمایتی برای بخش های مختلف اقتصادی باشد

آلبرت بغزیان با تاکید بر اینکه بودجه در ایران خیلی بزرگ شده است، افزود: بودجه باید بستر حمایتی برای بخش های مختلف اقتصادی باشد؛ یعنی باید میزان منابع تخصیصی روی تامین اجتماعی، درآمد مالیاتی، یارانه های تولید و ... را تعیین کند، اما در بودجه ایران اینگونه نیست، زیرا در تمام دنیا وقتی رکود می شود یارانه های تولید افزایش می یابد، اما در ایران کاهش می یابد، یا در مالیات تولید تخفیف داده می شود اما در ایران در زمان رکود اقنصادی مالیات رشد چشمگیری داشته است. بنابراین باید توجه داشت که دولت باید نقش حمایتی خود را در بودجه تعیین کند و مانند دنیا باید اقتصاد را با محوریت بخش خصوصی تقویت کند.

او با تاکید بر اینکه احتمالا افزایش تورم در سال 99 کم است، تصریح کرد: به نظر من تورم در دو سال گذشته رخ داده است و اگرچه برخی اقتصاددان ها معتقدند همواره تورم انتظاری وجود دارد و تورم 25 درصدی هر ساله در کشور رخ می دهد، اما واقعیت این است که تورم ناشی از لغو برجام و افزایش فشارهای اقتصادی آمریکا، قبلا رخ داده و اقتصاد ایران نباید دوباره در سال 99 دچار تورم شود و این تورم های دوره ای حاکی از این است که عده ای به دنبال سود بردن در اقتصاد هستند و هموار با ایجاد فضای تورمی قیمت کالا ها را بالا می برند.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی و ثبات اقتصادی وظیفه دولت است، افزود: در حال حاضر باید توجه داشت که رشد اقتصادی تابع رشد قیمت است، اما به دلیل تورم بالا میزان رشد اقتصادی کاهش می یابد و هیچگاه نمی بینیم که رشد اقتصادی و تورم همزمان در کشور وجود داشته باشد، از این رو برای اینکه رشد اقتصاد در کشور رخ دهد دولت باید تورم را کنترل کند.

بغزیان با رشد اقتصادی برابر با رشد تولید ناخالص داخلی بعد از خارج کردن تورم از آن است، تصریح کرد: بنابراین هر چقدر تورم بالا باشد به همان نسبت میزان رشد اقتصاد کاهش می یابد. از این رو باید توجه داشت که هر چقدر وضعیت اقتصادی وخیم تر باشد باید اقدامات اصلاحی بیشتری روی اقتصاد انجام داد و ارائه پیش بینی ها در بودجه تنها هدف این نیست که میزان تخصیص درآمد را ارائه کرد، بلکه باید مشکلات موجود در اقتصاد را شناسایی و راه حل های لازم برای رفع آن را اجرا کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، یکی از برنامه های دولت در سال های اخیر دستیابی به رشد اقتصادی بالای 5 درصد بوده است که در دو سال اخیر نه تنها این هدف محقق نشد، بلکه به دلیل کاهش صادرات، کاهش ارزش پول ملی و تورم های بالا ایران همواره رشد اقتصادی منفی را تجربه کرده و اقتصاددان ها معتقدند این اثر تورم های بالا در اقتصاد است و تا زمانی که این نوسانات ادامه دارد رشدی در اقتصاد رخ نمی دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها