موج
کدخبر : ۳۱۰۰۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-310021

حسن مرتجی در پاسخ به موج؛

مسئول برگزاری نمایشگاه بین المللی ایران در سوریه گفت: در حال حاضر اجرای تعرفه گمرکی 4 درصدی به عنوان امتیازی ویژه برای ایران ها در صادرات به سوریه انجام شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، براساس برآورده سازمان ملل بازسازی سوریه نیازمند سرمایه گذاری 388 میلیارد دلاری است، ایران طبق توافق های که وزارت راه و شهرسازی ایران با وزارتخانه مربوطه سوریه داشته قرار است 30 هزار واحد مسکونی بسازد. حال از آنجایی که بخش عمده کالاهای صادراتی ایران به سوریه ترانسفورماتورها، تجهیزات ساختمانی و غیره است، همکاری های دو جانبه به توسعه صادرات کمک می کند.

حسن مرتجی مسئول نمایشگاه های بین المللی ایران در خارج از کشور در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: در یکسال گذشته دو نمایشگاه با محوریت ساخت و ساز و بازرگانی از سوی بخش خصوصی در کشور سوریه برگزار شده که این مقوله به افزایش صادرات کشور به این کشور تاثیر داشته و کمک کرده تا میزان صادرات کشور در شش ماهه 98 به 69 میلیون دلار برسد، حال از آنجایی که ایران تعاملات مناسبی با این کشور دارد و شرکت های ایرانی نیز ظرفیت بالایی برای تولید و صادرات کالا دارند به طور قطع در آینده تراز تجاری مثبت تر خواهد شد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه حضور کالاهای ایرانی در بازار بین المللی  از مهمترین عوامل توسعه درآمد ارزی کشور در این شرایط کشور است، افزود: با کاهش درآمدهای نفتی، صادرات کالا تنها را موفقیت برای توسعه اقتصادی یک کشور است. 

او با بیان اینکه امروز دولت و بخش خصوصی برای افزایش صادرات غیرنفتی به توافق رسیده اند، اظهار کرد: نفوذ به بازارهای جدید صادراتی با حذف موانع صادراتی راه های فعال‌سازی اقتصاد کشور است. 

او با تاکید بر اینکه کالاهای مجاز برای واردات به کشور سوریه با تعرفه گمرکی 4 درصدی به عنوان  امتیازی ویژه برای ایران انجام شده است، تصریح کرد:  مجوزهای در زمینه تشریفات مناقصه، تجهیزات پزشکی و دارویی، مجوزهای در بخش گردشگری به ایران داده شده که به کشور دیگری داده نشده است.

مرتجی با بیان اینکه نمایشگاه های پیش از این در آستراخان روسیه، آوازه ترکمنستان و باکو جمهوری آذربایجان در سال جاری برگزار شده است، گفت: حمایت دولت از صادرات و فراهم کردن شرایط رونق آن در شرایط کنونی، می تواند نجات بخش تولید و صادرات و عاملی برای دور زدن تحریم ها و فشارهای اقتصادی ظالمانه باشد؛ در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز یکی از جهت‌گیری های اصلی، توسعه صادرات غیرنفتی است.    

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مجوز نخستین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی تکنولوژی و فناوری های نوین صنعت سوریه (DAMINDUSTECH 2020) تکنولوژی ها و فناوری های نوین از 22 تا 24 اسفندماه امسال برگذار می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها