موج
کدخبر : ۲۹۳۸۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-293847

خبرگزاری موج گزارش می دهد

مرغدارها عدم نظارت بر قیمت خوراک دام 4200 تومانی و کاهش 30 درصدی تولید مرغ در نتیجه تلفات ناشی از گرما را عامل گرانی مرغ می‌دانند، در حالی که مسئولان مربوط هر دو موضوع را رد می‌کنند، البته ضعف نظارت در بازار مشهود است و گوشت مرغ با قیمت های متفاوت عرضه می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، قیمت گوشت مرغ با وجود اینکه در چند ماه گذشته روی 11500 تومان تثبیت شده بود و حتی در برخی مقاطع زمانی کمتر از این قیمت نیز عرضه می شد که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نظارت این نهاد و ورود شرکت پشتیبانی امور دام را عامل اصلی این ثبات قیمت عنوان کرده بودند که در برخی دوره‌ها شرکت پشتیانی میزان مازاد عرضه را خریداری و در زمان کاهش عرضه به بازار تزریق می‌کرد، به همین دلیل شاهد ثبات قیمت در بازار بودیم، اما تغییرات یک‌باره قیمت و اعتراض مرغدارها به وضعیت موجود تمام این استدلال‌ها را نقض می‌کند، زیرا از یک‌سو به یک‌باره قیمت مرغ نزدیک به 1400 تومان افزایش یافته و با همین افزایش قیمت نیز حتی رضایت مرغدارها جلب نشده است، چراکه با وجود تخصیص ارز 4200 تومان برای واردات خوراک دام این محصول گران‌تر به مرغدارها داده می‌شود و مسئولان ذی‌ربط همواره این موضوع را رد کرده‌اند و گفته‌اند امکان رصد قیمت خوراک از زمان واردات تا مصرف وجود دارد.

یکی از مؤلفه‌های که همواره بر روی قیمت گوشت مرغ تاثیر می‌گذارد کاهش عرضه است، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با رد این موضوع که میزان تلفات مرغ در سال 98 افزایش یافته است، گفت: اگر نسبت میزان جوجه ریزی و میزان تلفات را محاسبه کنید شاهد این خواهید بود که تغییری در میزان تلفات مرغداری‌ها به وجود نیامده است و اقدامات لازم برای مبارزه با بیماری‌های همچون آنفلوانزا نیز انجام شده است.

رفیعی پور با بیان اینکه در سال جاری حتی میزان جوجه ریزی نیز افزایش یافته است، افزود: در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی در زمینه عرضه گوشت مرغ در کشور وجود ندارد و تغییر قیمت گوشت نیز متاثر از تغییر عرضه مرغ به بازار نیست.

ضعف نظارت در عرضه خوراک دام و قیمت‌گذاری

قیمت گوشت مرغ در یک سال اخیر گرچه با قیمت مصوب دولت تعیین شده است، اما شاهد متفاوت بودن قیمت در نقاط مختلف شهر بوده‌ایم که حاکی از ضعف نظارت بر قیمت است، در کنار این تخطی از مصوبات، مرغدارها نیز معتقد هستند که در قیمت‌گذاری و فروش نهاده‌های دامی نیز همین مشکل وجود دارد و همین عوامل در گرانی گوشت مرغ در بازار تاثیر می‌گذارد، هرچند برای مرغدار قیمت فروش بسیار پایین‌تر است.

نایب‌رئیس اتحادیه‌های صنعت مرغداری کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه قیمت گوشت مرغ متاثر از عوامل مختلفی است و نمی‌توان یک فاکتور را موثر دانست، گفت: در فصل گرما نسبت به سایر فصول سال میزان تلفات مرغ به نحو چشمگیری افزایش می‌یابد، به‌ویژه وقتی‌که اپیدمی بیماری‌هایی نظیر نیوکاسل هم به شرایط بد آب وهوایی افزوده شود، علاوه بر آن، کاهش خوراک در فصول گرم منجر به وزن گیری کمتر مرغ شده و عواملی دیگر نظیر عدم امکان جوجه ریزی در برخی مناطق گرمسیر؛ مجموع خروجی یا تولید نهایی را کاهش می‌دهد و موجب پایین آمدن عرضه نسبت به تقاضا خواهد شد که تنها عامل افزایش قیمت در این فصل محسوب می‌شود.

خسرو منصوری با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده‌ها از دیگر عوامل موثر در افزایش قیمت گوشت مرغ است، تصریح کرد: در چند ماه اخیر دولت توانسته مدیریت مناسبی بر توزیع و قیمت نهاده‌ها داشته باشد و همین موضوع باعث کاهش حاشیه‌های قیمت نهاده‌های دام شده است، هرچند هنوز می‌طلبد با مدیریت صحیح و نظارت قاطع در امر توزیع، قیمت نهایی نهاده‌ها به سطح مطلوب‌تر و با ثبات‌تری برسد. همان‌طور که شاهد بوده‌ایم پیش از این عدم عرضه و مدیریت مناسب منجر به افزایش شدید قیمت نهاده‌ها و سودجویی فرصت‌طلبان و در نهایت زیان تولیدکنندگان شده بود.

او درباره سخن رئیس دامپزشکی که گفته بود به نسبت میزان تلفات مرغداری‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته افزایشی نداشته است، تصریح کرد: در حال حاضر شواهد حاکی از افزایش میزان تلفات بوده و ممکن است این اطلاعات به‌درستی در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار نگرفته باشد به انضمام اینکه تلفات در قیاس با ماه‌های گذشته مدنظر است نه در قیاس با سال‌های قبل. ضمن اینکه در تمام سال‌ها در این فصل شاهد کاهش تولید و افزایش قیمت بوده‌ایم .

نایب‌رئیس اتحادیه‌های صنعت مرغداری کشور با تاکید بر اینکه عدم تعادل در میزان عرضه و تقاضا باعث بر هم خوردن تعادل قیمت می‌شود، گفت: کنترل بازار آزاد به شیوه حاکمیتی بسیار دشوار و غیراصولی است و چنانچه تولید و عرضه مرغ یا هر محصولی را در قالب بازار آزاد تعریف کردهایم باید تابع اصول حاکم بر بازار آزاد ازجمله اصل عرضه و تقاضا نیز باشیم و اگر شرایط را برای این شیوه (بازار آزاد) مناسب نمی‌بینیم و قائل به لزوم نظارت و ورود دولت هستیم باید در تمام سطوح و تمام مقاطع زمانی تابع اقتصاد و بازار دولتی باشیم، زیرا تلفیق این دو شیوه قطعا موجبات رانت و فساد را فراهم خواهد کرد و مصداق آب ریخته، دیگر نمی‌توان انتظار جمع شدن و اصلاح بحران‌هایی را داشت که ما خود مسبب آن بوده‌ایم. به عبارتی عدم تعادل در عرضه و تقاضا یا ایجاد تفاوت قیمت به هر دلیلی زمینه بروز تخلفات را فراهم می‌کند.

منصوری با تاکید بر اینکه در فصل گرما میزان خوراک طیور کاهش می‌یابد، گفت: عوامل مختلفی در فصل گرما دست‌به‌دست هم می‌دهند تا همواره شاهد کاهش میزان تولید به‌عنوان مهم ترین عامل افزایش قیمت مرغ در این فصل از سال باشیم.

او با بیان این که امروز در صادرات تخم‌مرغ حرکت‌های خوبی انجام‌شده است، گفت: در شرایط کنونی ممکن است بخشی از تخم‌مرغ‌های مربوط به جوجه یک‌روزه نیز صادر شود، اما به‌طورکلی تلاش می‌شود تا مدیریت مطلوبی در این زمینه صورت پذیرد.

او با بیان این‌که برآورد قیمت گوشت مرغ با هماهنگی وزارت کشاورزی تعیین شده بود، اظهار کرد:پس از جمع‌بندی نظرات کارشناسی برای تعیین قیمت گوشت مرغ(9062 تومان) در مرغداری‌ها  شاهد اعمال نظر سایر بخش‌های حاکمیت و تعیین قیمت 8550 تومان بوده‌ایم. امروز قیمت تمام شده مرغ در مرغداری‌ها بین 9200 تا 9500 تومان است و به‌طورقطع قیمت بالای 9000 تومان را می‌توان منطقی دانست.

او تصریح کرد: قیمت مرغ زنده را با 28% افت محاسبه می‌کنند که با ضریب 1/38 به‌علاوه کارمزد کشتار تا توزیع در سطح شهر به‌عنوان قیمت توزیع مرغ کشته در نظر گرفته می‌شود .

نایب‌رییس اتحادیه‌های صنعت مرغداری کشور با تاکید بر این‌که محاسبه قیمت تمام شده بر اساس نهاده‌های تولید در یک مقطع نمی‌تواند به تنهایی تعیین‌کننده قیمت باشد،گفت: مرغدار وقتی در یک مقطع علی‌رغم موفقیت در پرورش و تولید فقط به دلیل عدم تعادل در نظام عرضه و تقاضا و نوسان قیمت دچار زیان می‌شود باید این حق را داشته باشد تا در مقطعی دیگر بتواند از همین ضعف استفاده و درصدد جبران زیان خود برآید.

همان‌گونه که عرصه تولید در سنوات گذشته به نحو چشمگیری متحول و توسعه یافته، شیوه‌های تنظیم بازار نیز دچار تغییر و تحول شده و از سبک و سیاق گذشته که فقط در مقاطع بحران و بدون توجه به دلیل یا دلایل بروز بحران درصدد تعدیل بازار از طریق تحکم و توسل به قوای قهری می‌شده‌ایم، پرهیز کرده و تمام توان خود را برای علت‌یابی و برخورد با علت‌ها به کار گیریم نه برخورد با معلول.

بر اساس این گزارش مرغدارها  عدم نظارت دولت بر قیمت خوراک دام 4200 تومانی در زمان عرضه و همچنین کاهش 30 درصدی تولید مرغ در نتیجه تلفات ناشی از گرما را عامل گرانی مرغ می‌دانند، درحالی‌که مسئولان مربوط هر دو موضوع را رد می‌کنند، البته واقعیت این است که اگر دوری در بازار بزنید ضعف نظارت در بازار مشهود خواهد بود و در هر نقطه‌ای از شهر تهران شاهد آن هستیم که گوشت مرغ با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    گوشت گوساله اشغالی= تقریباقابل استفاده نیست.کیلو ئی 80هزارتومن.ننگ برین مدیریت

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها