موج
کدخبر : ۲۸۸۹۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-288954

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

به تازگی اپلیکیشن های با ترفند بازی فعالیت های غیرمجازی را با درگاه های پرداخت جعلی راه انداخته اند که این نشان‌دهنده ضعف نظارت در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، همزمان با توسعه کسب و کارهای حوزه آی تی و اپلیکیشن ها شاهد افزایش بروز تخلفاتی در این حوزه نیز هستیم، به گونه ای که به گفته معاون فناوری دادستان کشور میزان تخلفات این حوزه در سال های اخیر 300 درصد افزایش پیدا کرده و تنها مربوط به یک حوزه خاص نیست و بیشتر فعالیت‌ها نیز کاملا شرعی و قانونی به نظر می رسند، اما در نهایت از همین فعالیت های مجاز روش های برای کسب درآمد استفاده می شود که در نهایت به کلاهبرداری یا فعالیت های هرمی و شرط‌بندی ختم می شود. حال پرداختن به فعالیت برخی از این اپلیکیشن ها می تواند خلا های نظارتی را شفاف تر کند.

به تازگی فعالیت اپلیکیشنی با نام چراغ جادو مورد توجه قرار گرفته است که در وب سایت و صفحه شبکه اجتماعی خود مجوز اینماد را نیز برای جلب اعتماد مخاطبان به نمایش گذاشته است، هرچند این اینماد برای فعالیت این اپلیکیشن که مرتبط با وبسایت goftkala  بوده که تا اردیبهشت 97 اعتبار داشته است. از طرف دیگر این اپلیکیشن که درگاه پرداختی استفاده می کند که آن هم مجوز فعالیت برای وب‌سایت goftkala دارد.

حالا سوال اینجاست که این اپلیکیشن که در صفحه اینستاگرام با عنوان چراغ جادو با اینماد و درگاه پرداخت وبسایت دیگری استفاده می کند و بیش از یک میلیون عضو دارد و همواره مردم را به بازی دعوت می‌کند که افراد باید مانند شرکت های هرمی افراد دیگر را برای خرید دعوت کند و در نهایت خیلی از همان پرداخت ها به سود نامشروع در اختیار این شرکت قرار می گیرد در حالی که محصول و خدماتی به فروش نرفته است. برای آگاهی از روند فعالیت این اپلیکیش روند ثبت نام و درآمدزایی آن طبق اطلاعات سایت چراغ جادو این‌گونه است؛

در این سایت پس از نصب اپلیکیشن فرد باید از لیست، محصولات را انتخاب و حدود نیم درصد ارزش واقعی محصول رو پرداخت کنید. بعد از مشخص کردن محصول، طبق بازی محصول در یک صندوقچه در بالای یک برج 3 طبقه قرار می گیرد و فرد باید با ارسال دعوت نامه برای هر طبقه برج یک مسئول و 3 معاون مشخص کند که این افراد کسانی هستند که می خواهند محصولی بخرند، به همین دلیل دوستان شرکت کننده در کنار کامل کردن طبقات برج خودشان به فرد هم کمک می کنند تا طبقه های برج را کامل کنند و به صندوقچه برسند. برای اینکه زودتر به خط پایان برسند؛ باید افراد بیشتری را به بازی دعوت کنند، یا با خرید ابزارآلات ساختمانی مانند بیل و تیشه پله های برج را سریع تر بسازنند.

حال در این روند که کاملا مجازی و نامشروع است نقش دستگاه های نظارتی چیست؟ به طور قطع چنین فعالیتی تنها محدود به اپلیکیشن چراغ جادو نیست و موارد مشابه دیگری نیز وجود دارد که با ترفندهای غیرمجاز با عنوان بازی برای خالی کردن جیب مردم اقدام می کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها