محمدرضا مودودی گفت: 8.4 میلیارد دلار صادرات دو ماهه نخست امسال بوده که نسبت به آمار مشابه سال گذشته که 7.7 میلیارد دلار بوده رشد داشته است و میزان واردات 6.7 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد کمتر شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری با اصحاب رسانه با ارائه گزارشی از عملکرد سازمان تجارت ارائه کرد و گفت: 8.4 میلیارد دلار صادرات دو ماهه نخست امسال بوده که نسبت به آمار مشابه سال گذشته که 7.7 میلیارد دلار بوده رشد داشته است و میزان واردات 6.7 درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد کمتر شده است.

محمدرضا مودودی با تاکید بر اینکه سیل بر حمل و نقل تاثیر منفی داشت و باعث کاهش واردات و صادرات شد، افزود: در بخش خدمات فنی مهندسی و ترانزیت 6.1 میلیارد دلار در دو ماهه نخست صادرات داشته ایم.

او با تاکید بر اینکه با تغییر ارزش ریال در مقابل دلار انتظار افزایش صادرات را ایجاد می کرد که قوانین محدودکننده مانع از آن شد، اظهار کرد: امسال با تغییر قوانین محدودکننده انتظار افزایش صادرات را ایجاد می کند.

مودودی با تاکید بر اینکه 6500 کارت بازرگانی جدید وارد تجارت در سال 97 صادر شد، گفت: 65 درصد صادرات مربوط به کارت های جدید بود که شامل 5.5 میلیارد دلار بوده و همین موضوع نیازمند اصلاحاتی در قوانین است. بانک مرکزی به تازگی ورود کرده و طبق اعلام رییس بانک مرکزی 60 درصد ارز صادراتی به سامانه نیما برگشته است و در چند ماه اخیر بازگشت ارز بیشتر شده است.

او با تاکید بر اینکه در حدود 4 میلیارد دلار حدود سه ماه اخیر به سامانه نیما برگشته است، تصریح کرد: 3400 اقلام صادراتی در سال 96 داشته ایم که در سال 97 به 4400 قلم رسیده است، حجم ارزشی صادرات در سال 96 حدود 47 میلیارد دلار بوده که در سال 97 به 44 میلیارد دلار رسیده است. همچنین نزدیک به 500 قلم کالا از سبد صادراتی حذف شدند. تعداد صادرکننده ها از 9200 نفر در سال 96 به 13 هزار نفر در سال 97 رسید.

او با بیان اینکه 3 هزار صادرکننده حقیقی و حقوقی در سال 97 فعالیتی نداشته اند، گفت: صادرات به وسیله کارت های بازرگانی جدید باعث شد که صادرات توسط افراد شناسنامه دار کاهش یافته است.

مودودی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره دلیل اختلاف میزان درآمد صادراتی و میزان بازگشت ارز به سامانه نیما گفت: بخشی از 8 میلیارد دلار درآمد صادراتی برای تسویه بدهی شرکت ها در خارج صرف شده یا برای واردات مواد اولیه و تجهیزات بکار رفته یا به واردکنندها اختصاص داده اند، البته هنوز فرصت برای بازگشت ارز صادراتی این چند ماهه به سامانه نیما وجود دارد که ممکن است این آمار افزایش یابد.

عباسی رییس اتحادیه درودگران و مبل سازان با اشاره به اینکه 21 خرداد در اربیل عراق برگزار می شود، گفت: این اتحادیه تنها در تهران 22 هزار عضو دارد و نقش موثری در صادرات دارد، به طوری که در سال 97 نسبت به سال 96 میزان صادرات مبلمان 125 درصد افزایش یافته است.

علی مرادی رییس هیات مدیره انجمن صنفی برگزارکنندگان نمایشگاه های بین المللی ایران با اشاره به اینکه 100 نمایشگاه بین‌المللی در داخل و خارج برگزار می کنند، گفت: نمایشگاه در افزایش روابط بین المللی و تعامل بین تجار نقش موثری دارد.

در پایان توافقنامه های با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه های ایران و اتحادیه درودگران و مبلسازان امضا شد.