موج
کدخبر : ۲۸۰۸۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-280870

عباس قبادی در پاسخ به خبرگزاری موج ؛

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: شرکت های که واردات با ارز 4200 تومانی دارند رصد می شوند و برای جلوگیری از رانت و انحصار هر شرکتی که کارت بازرگانی داشته باشد، اگر پس از درخواست، تعهد بدهد طبق دستورالعمل عمل کند می تواند واردات نهادهای کشاورزی را انجام دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت ، معدن و تجارت صبح روز شنبه 11 خرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به اینکه ستاد تنظیم بازار طبق اختیارات شورای سران نظام مسئول قیمت گذاری است، گفت: تمام جلسات تنظیم بازار به طور مرتب برگزار می شود و پیش از آن در کمیته های زیرمجموعه تنظیم بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

عباس قبادی با بیان اینکه برای تنظیم بازار میوه چهل روز صادرات سیب و پرتقال ممنوع بوده است، افزود: برای همه کالاهای پر مصرف ماه رمضان نیز همین سیاست دنبال شد، برای نمونه اقلام پروتئینی و لبنیات در ماه رمضان از ثبات برخوردار بود.

او درباره مبنای حذف ارز 4200 تومانی برای واردات کالاها گفت: درآمدهای ارزی محدود شده است، از این رو ارز تصمیم ذرباره 4200 تومانی و تغییر کالاها از گروه 1 به گروه 2 تصمیم کلان است و امروز برای برخی کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی برقرار است، باید توجه داشت که 10 درصد نیاز گوشت کشور وارداتی است از این رو حذف ارز 4200 تومانی تاثیر چندانی در بازار نداشت. بنابراین واردات کننده های که با ارز نیمایی گوشت وارد می کنند حداقل سود را می برود. به طور کلی گوشت گرم از 75 هزار تومان تا 95 هزار تومان و گوشت گوسفندی از 85 تا 12 هزار تومان است.

قبادی با تاکید بر اینکه از ماههای گذشته درباره ضرورت واردات شکر خام هشدار داده بودیم، اظهار کرد: در بخش تولید روی تولید جنوب کشور حساب باز کرده بودند، اما در نتیجه سیل به نیشکرها آسیب وارد شد و حتی بخش از انبار شکرهای دپو شده در کارخانه ها آسیب دید و همین موضوع جو روانی در بازار ایجاد کرد، البته می توانستیم بازار شکر را بهتر مدیریت کنیم. در حال حاضر نیز یک میلیون تن شکر انبار شده است. همچنین درباره خرما باید بگوئیم در سال گذشته 300 هزار تن خرما صادرات کرده ایم و از طرف دیگر با پیشنهاد ممنوعیت صادرات آن مخالفت شد و تعرفه بر آن وضع شد. با این حال معتقدیم نباید قیمت خرما در دومین کشور تولیدکننده خرما در جهان با چنین تورمی روبرو باشد.

او با بیان اینکه امروز زندگی در روستا توجیه اقتصادی پیدا کرده است، گفت: در حال حاضر مهاجرت به روستا افزایش پیدا کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه برنامه ای برای توزیع کوپنی کالا نداریم، گفت: در بخش بازرگانی همه گزینه ها روی میز داریم و  می توانیم در سامانه تجارت کالا را از زمان واردات و توزیع رصد کنیم و اگر روزی با محدودیت منابع و کالا به وجود بیاید در مدت یک ماه اجرا خواهد شد.

او با بیان اینکه قرار نیست تولیدکننده آسیب ببیند، گفت: قرار شد مازاد تولید توسط شرکت پشتیبانی امور دام با قیمت 11500 تومان خریداری و در مواقع خاص عرضه کند. تاکنون 8 هزار تن گوشت مرغ توسط این شرکت امروز انبار شده است.

قبادی با بیان اینکه در زمینه تامین نقدینگی واحدهای تولیدی مشکلاتی وجود دارد، گفت: در حال حاضر مذاکره با بانک مرکزی ادامه دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه مجموع واردات گوشت در سال 97 برابر 96 بود، گفت: در سال 96 نزدیک به 117 هزار تن گوشت یخی وارد شد و در سال 97 به 115 هزار تن رسید و گوشت گرم نیز از 15 هزار تن به 37 هزار تن رسید. طبق دستورالعمل واردکننده های نهاده های دامی پس از ثبت در پرتال وزارت جهاد کشاورزی تعهد می دهد که کالا را با قیمت دولتی به مصرف کننده تحویل دهد و اگر تخلفی در زمینه واردات به موقع رخ دهد طبق ماده 10 قانون بانکی تعزیرات وارد عمل می شود و اگر در قیمت نیز متناسب با مصوبه نباشد سازمان حمایت وارد عمل می شود. بنابراین شرکت های که واردات با ارز 4200 تومانی دارند رصد می شوند و برای جلوگیری از رانت و انحصار هر شرکتی که کارت بازرگانی داشته باشد و پس از درخواست تعهد بدهد طبق دستورالعمل عمل کند می تواند واردات کند. 

او افزود: بخش عمده ای از کالاهایی که با ارز 4200 تومانی عرضه می شود با کف قیمت عرضه می شود، برای نمونه قیمت برنج وارداتی با قیمتی کمتر از تنظیم بازار عرضه می شود.

قبادی با تاکید بر اینکه در سال 96 نزدیک به 460 میلیون دلار کاغذ وارد شد اما سال 97 نزدیک به 320 میلیون دلار کاغذ وارد شد، گفت: همین موضوع تغییر واردات باعث نوسان قیمت کاغذ شد و طبق آخرین تصمیم ها قرار است برای رسانه ها و مدارس کاغذ با ارز 4200 تومانی توزیع شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها