موج

خبرگزاری موج گزارش می دهد

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن کشور گفت: در مناطق شهری سیل زده بنیاد مسکن وام 50 میلیون تومانی و 12 میلیون کمک بلاعوض، در مناطق روستایی 40 میلیون وام و 10 میلیون کمک بلاعوض، برای بازسازی 15 میلیون وام و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض و همچنین بر اساس میزان خسارت برای خرید اثاثیه نیز 15 میلیون تومان وام و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، آسیب های ناشی از سیل در دو بخش قابل تقسیم بندی است؛ بخش زیرساختی و مسکن که در بخش نخست دولت باید اعتبارات لازم را از طریق منابع عمومی در اختیار تامین کند تا زندگی در مناطق سیل زده به حالت عادی برگردد، بخش دولت که مربوط به امکانات اولیه زندگی مردم در مناطق سیل زده مربوط می شود، به دلیل اینکه نبود آن می توانند آسیب های اجتماعی نیز به همراه داشته باشد، دولت باید امکانات و اعتبارات خود را هرچه سریع تر برای انجام آن بسیج کند، از این رو بنیاد مسکن پرداخت تسهیلات بانکی در مناطق سیل زده را آغاز کرده است، براساس برآوردها پیش بینی می شود نزدیک به 150 هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده کشور خسارت دیده باشند که برخی از آن ها نیازمند بازسازی و برخی نیز باید به طور کامل ساخته شوند. حال درباره جزئیات پرداخت تسهیلات بنیاد مسکن با مدیرکل نوسازی بنیاد گفتگو کردیم که جزئیات آن در ادامه آمده است؛

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه ارزیابی خسارت ها در استان های سیل زده به جز خوزستان انجام شده است، گفت: در مناطق سیل زده برای خانه های شهری 50 میلیون وام و 12 میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است، برای در مناطق روستایی 40 میلیون وام و 10 میلیون تومان کمک بلاعوض و برای بازسازی واحدهای آسیب دیده 15 میلیون تومان وام و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بنیاد مسکن پرداخت خواهد شد. همچنین براساس میزان خسارت برای خرید اثاثیه نیز 15 میلیون تومان وام و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض تعیین شده که از طریق سیستم بانکی پرداخت می شود.

مجید جودی با بیان اینکه از هفته گذشته پرداخت تسهیلات در گلستان و مازندران آغاز شده، افزود: از روز گذشته نیز پرداخت تسهیلات در لرستان شروع شده است، این تسهیلات در حال حاضر از منابع داخلی بنیاد مسکن پرداخت خواهد شد، اما در ادامه که دولت منابع را تخصیص دهد جایگزین خواهد شد.

او با بیان اینکه بانک مرکزی امروز قرار بود بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات را تعیین کند، تصریح کرد: این تسهیلات در نهایت از منابع داخلی بانک ها تأمین می شود و هنوز تصمیم گیری نهایی در این زمینه انجام نشده است، اما با توجه به اینکه دولت به بانک ها تضمین می دهد، مردم می توانند از طریق ضمانت زنجیره ای تسهیلات دریافت کنند.

جودی درباره جزئیات ضمانت زنجیره ای، افزود: این نوع زمانت که ساده ترین شکل ضمانت است، به این گونه عمل خواهد کرد که هر سه خانواده ای که برای دریافت تسهیلات حوادث مراجعه می کنند به صورت زنجیره ای ضامن همدیگر می شوند، به همین دلیل به راحتی مشمولان می توانند تسهیلات خود را دریافت کنند.

او درباره مدت بازدپرداخت و سود تسهیلات سیل زده ها نیز تصریح کرد: برای وام در مناطق شهری نرخ سود 5 درصد و در مناطق روستایی 4 درصد در نظر گرفته شده است. همچنین مدت بازپرداخت تسهیلات برای وام احداثی 15 ساله و وام های بازسازی و اثاثیه 7  ساله در نظر گرفته شده است که کمترین فشار بر دوش مردم باشد.

براساس این گفتگو مردم ساکنان مناطق سیل زده در مناطقی که سطح آب پایین آمده، بازسازی و ساخت و ساز آغاز شده است و خانواده های که تنها بخشی از وسایل آن ها آسیب دیده با دریافت تسهیلات در نظر گرفته شده به زودی می توانند به زندگی عادی خود بازگردند، اما در حال حاضر روستاها و شهرهای که در حاشیه رودخانه ها هستند هنوز در انتظار کاهش سطح آب هستند و حتی در برخی از این مناطق ارزیابی برای تعیین میزان خسارت انجام نشده است، از این رو دولت باید خدمات و اسکان موقت را در این مناطق متمرکز کند تا ضمن ایجاد آرامش، فرایند بازسازی را سرعت ببخشد.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    با سلام اینجانب مغازم تو سیل خراب شد هم جنس هم ساختمان خراب شده پرونده بردیم اصناف ولی هیچ اقدامی انجام ندادن خواهش مندم قرض گردم مغازه را درست کردم یه وام به من بدید بلا عوض هم هم نمیخوام فقت قرض هامو بدم خدا خیرتون بده ممنون

  • پاسخ

    سلام من به دلیل شرایط کاری نمی توانستم پیگیری کنم تاالان که متغاضی وام شدم کسی ازارگان های دولتی به کارم توجه نمی کنند

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها