مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران گفت: برای مهار خشکسالی و رفع بیکاری در کشور تنها راه علاج در حوزه کشاورزی توسعه گلخانه ها است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی ایران با بیان اینکه تا کنون ۱۱۵ مجتمع و شهرک گلخانه، شیلات و دامپروری در ۲۹ استان کشور در سطح ۷۶هزار و۲۷ هکتار تحویل شرکت شهرک های کشاورزی شده است، افزود: مجموع شهرک های گلخانه ای تحویل شده به شرکت ۲۷۰۰ هکتار به عنوان اولویت واگذاری تعیین شده است و تا کنون ۷۰۰هکتار آن به سرمایه گذاران واگذار شده است و مابقی در مرحله فراخوان واگذار  می شود.

علی اشرف منصوری با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته مجوز تاسیس ۲۴ مورد شهرک خصوصی گلخانه ای با مساحت ۴۷۶ هکتار صادر شده است، عنوان کرد: عملیات احداث زیرساخت شهرک های کشاورزی با منابع اعتباری دولت انجام می گیرد و علاوه بر آن اعتبارات استانی جهت کمک به تکمیل زیرساخت ها بالغ بر ۶۰۰میلیارد ریال انجام و تکمیل زیرساخت ها هزینه شده است.

سطح زیرکشت گلخانه ها در کشور بیش از ۱۲ هزار هکتار است

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهادکشاورزی گفت: در حال حاضر سطح زیرکشت گلخانه ها در کشور بیش از ۱۲ هزار هکتار است که عمده آن در دولت های یازدهم و دوازدهم ایجاد شده، ضمن اینکه ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از این گلخانه ها زیر کشت محصولاتی مانند سبزی، صیفی، توت فرنگی و... است و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن نیز به کشت گل و گیاه زینتی اختصاص دارد.

وی اظهار کرد: برای پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران به ویژه از محل منابع توسعه روستایی و عشایری، محدودیتی وجود ندارد و از فعالان حوزه کشاورزی خواست از این فرصت برای توسعه تولید و افزایش بهره وری از منابع آب، خاک، ایجاد اشتغال و تامین درآمد اقتصادی استفاده کنند.

منصوری با اشاره به ابلاغ تسهیلات اخیر روستایی و عشایری برای فعالیت های کشاورزی به ویژه توسعه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس و صنایع تبدیلی گفت: این تسهیلات برای مناطق مرزی و محروم با سود ۴ درصد، برای مناطق روستایی با تراکم جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر با سود ۶ درصد و همچنین سرمایه در گردش با سود ۱۰ درصد است.

توسعه شهرک های گلخانه ای تنها راه موثر برای مقابله با چالش کم آبی و بیکاری است

به گفته این مسوول توسعه شهرک های گلخانه ای تنها راه موثر برای مقابله با چالش کم آبی و بیکاری است. تلاش ما در شرکت شهرک های کشاورزی، کوتاه کردن بروکراسی برای سرمایه گذاران و بهره برداران است به طوری که در شهرک های آماده واگذاری صدور مجوز برای متقاضی یک روزه انجام می شود و اراضی شهرک پس از آغاز بهره برداری به صورت قطعی به سرمایه گذار واگذار می گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج