معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاوری استان فارس اعلام کرد که از ابتدای امسال تاکنون بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان به بخش کشاورزی در فارس خسارت وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان فارس، «صبوری‌پور» در هشتمین جلسه کارگروه مخاطرات خشکسالی و سرمازدگی کشاورزی فارس، گفت: فروردین‌ماه امسال 30 میلیارد تومان و دی و بهمن 768 میلیارد تومان خسارت ناشی از سرمازدگی و در بارندگی اخیر نیز 355 میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل به بخش کشاورزی فارس وارد شده است.

او گفت: در سال زراعی 94- 95 باید بیش از 110 میلیارد تومان غرامت بیمه به کشاورزان پرداخت می‌شد که تاکنون فقط 13 میلیارد تومان پرداخت شده است.

این مقام مسئول به موقع پرداخت نشدن غرامت از سوی بیمه به کشاورزان را سبب کاهش اقبال کشاورزان نسبت به بیمه محصولات کشاورزی دانست.

«مصطفوی» مسئول بیمه بانک کشاورزی نیز گفت: در زیر بخش زراعت بیشترین خسارت وارد شده ناشی از خشکسالی، در زیر بخش باغبانی ناشی از سرمازدگی، در زیر بخش دام ناشی از خشکسالی، بیماری و حمله وحوش، در زیر بخش طیور بیماری و در زیر بخش منابع طبیعی خشکسالی، سیل و تگرگ، برآورد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس نیز گفت: به‌دنبال بارندگی اخیر بیش از 500 میلیون مترمکعب آبگیری در سدها را شاهد بودیم.

«مهرزاد بوستانی» یادآور شد: اجرای 600 پروژه آبخیزداری در استان فارس زمینه‌ساز ذخیره بیش از 120 میلیون مترمکعب آب در بارندگی اخیر شد.

او گفت: 12 درصد پروژه‌های آبخیزداری بر اثر سیل اخیر دچار خسارت شده و برای بازسازی و مرمت این پروژه‌ها به 8 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز گفت: در بارندگی‌های اخیر عمده خسارت وارده مربوط به مرکبات بوده است.

«محمد صادقی» هم‌چنین گفت: بیشترین حجم خسارت‌های وارده به محصولات کشاورزی در سال 95 مربوطه به شهرستان‌های جهرم، داراب، لار و فسا بوده که قسمتی از آن بر اثر سرمازدگی بهمن ماه و قسمت دیگر آن در ارتباط با خسارت باد، باران و تگرگ بوده است.

معاون جهادکشاورزی فارس افزود: در جنوب استان فارس به بیش از 2300 هکتار از کشت‌های زیر پلاستیکی خسارت وارد شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج