موج
کدخبر : ۳۵۳۶۳۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353634

در 6 ماهه اول سال جاری صورت گرفت؛

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: در 6 ماهه اول سال جاری میزان تولید کود کمپوست شهری در اصفهان افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، مجید قاسمی به افزایش 15درصدی تولید کود کمپوست در 6 ماهه اول سال اشاره کرده و بیان کرد: سازمان مدیریت پسماند به منظور کسب رضایت مشتریان خود و تحویل به موقع محصول در زمان مناسب، اقدام به نوسازی تجهیزات و افزایش میزان بهره وری در زمینه پردازش پسماند تر و تولید کود کمپوست کرده است.

وی افزود: در 6 ماهه اول سال 99 به میزان 17 هزار تن کود کمپوست در سایزها 0.6 و 0.8 تولید شده که در مقایسه با زمان مشابه در سال 98 افزایشی معادل 15 درصد را داشته ایم.

این مقام مسئول گفت: کود کمپوست از مواد آلی موجود در پسماند شهری به دست می آید و به عنوان محصول اصلی کارخانه کود آلی که به صورت هوازی و در یک بازه زمانی 4 ماهه با پردازش و انجام عملیات های گوناگون بر روی پسماند تر تولید می شود، در نهایت استانداردهای لازم را کسب کرده و به مجموعه های مصرف کننده و شهروندان عرضه می شود.

وی با اشاره به مزایای تولید کود کمپوست  به عنوان محصول پردازش پسماند تر، توضیح داد: فرآیند تبدیل پسماند تر به کود آلی علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست، جلوگیری از نفوذ شیرابه مواد آلی موجود در پسماند شهری به خاک و پیشگیری از تخریب خاک و آلودگی آب، می تواند به عنوان یک محصول پایدار منجر به تولید ارزش افزوده نیز شود.

قاسمی با اشاره به این که کود کمپوست تولیدی در اصفهان، از جمله انواع با کیفیت کود به حساب می آید، اضافه کرد: این سازمان در سال حدود 40 تا 45 هزار تن کود کمپوست مرغوب تولید کرده و در اختیار مشتریان خود قرار می دهد که این کود تولیدی دارای گواهینامه استاندارد نیز می باشد.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در رابطه با کاربرد کود کمپوست تولید شده نیز بیان کرد: بخش عمده این محصول توسط شهرداری اصفهان و در فضای سبز پارک ها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در زمان های رونق کشاورزی و وجود آب در بستر زاینده رود، از سوی کشاورزان نیز استقبال گسترده ای برای تهیه کود کمپوست وجود دارد.

قاسمی در ادامه به تولید بیش از 15 تن ورمی کمپوست در 3 ماهه دوم سال 99 به عنوان دیگر محصول تولیدی در کارخانه پردازش پسماند شهرداری اصفهان اشاره کرده و افزود: ورمی کمپوست نیز یکی از مرغوب ترین انواع کود طبیعی است و عمدتاً از مواد آلی با خلوص بالا، کود حیوانی و یا ترکیبی از این دو و با استفاده از فعالیت زیستی نوعی کرم حلقوی در بستر مناسب تولید می شود.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از سال 1394 مطالعات گسترده ای در این زمینه انجام داده که ماحصل آن تولید ورمی کمپوست با کیفیت بالا برای مصارف مختلف است به طوری که این سازمان در سال طی مقاطع زمانی سه ماهه حدود 60 تن ورمی کمپوست تولید و در بسته بندی های 2.5 و 15 کیلوگرمی به مشتریان عرضه می کند.

کود کمپوست وو

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها