English

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین:

مسئولان و دهیاران نباید به موضوع تغییر کاربری اراضی بی تفاوت باشند

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین گفت: مردم باید برای هرگونه ساخت و ساز مجوز دریافت کنند و مسئولان و دهیاران نباید به موضوع تغییر کاربری اراضی بی تفاوت بوده و در صورت قصور می بایست پاسخگو باشند.

مسئولان و دهیاران نباید به موضوع تغییر کاربری اراضی بی تفاوت باشند

به گزارش خبرگزاری موج قزوین،علی فولیان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین با همراهی مسئولین استانی و بسیج ادارات در مسجد امام حسین روستای زویار خش مرکزی شهرستان قزوین با اهالی این روستا و هفت روستای همجوار آن به صورت چهره به چهره دیدار و گفتگو کرد.

این مقام قضائی ضمن استماع درخواست‌ها، مشکلات و دغدغه‌های مردم به ارشاد و راهنمایی‌های لازم جهت حل مشکلات مراجعه‌کنندگان پرداخت و در رابطه با تسهیل در رفع مسائل آنان دستوراتی را صادر کرد.

این مقام مسئول طی سخنانی در جمع مراجعین با هدف اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی روستائیان و با رویکرد پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی و کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضائی؛ ضمن تشریح برخی مسائل و موضوعات مطرح در جامعه؛ به ارائه راهکارهای پیشگیرانه در این خصوص پرداخت.

وی در ادامه با بیان این نکته که در کنترل و کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی باید مسئولانه عمل کنیم و پاسخگو باشیم، منظور از پاسخگو بودن را شنیدن مشکلات مردم و تلاش برای رفع آن عنوان نمود.

فولیان ضمن تاکید بر لزوم مشارکت مردم در فرآیند پیشگیری از وقوع جرم، از جمله بزه سرقت، گفت: کلیه افراد باید همواره ضریب ایمنی و حفاظت از اموال خود را از طرق مختلف به ویژه اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه بالا ببرند تا ضمن کاهش زمینه های ارتکاب جرم، هزینه های ارتکاب آن را افزایش دهند.

ایشان با ذکر مواردی؛ انتقال ادوات و تجهیزات کشاورزی به منزل و نصب دوربین در حیاط منازل و ... را اقدامی پیشگیرانه در مراقبت از اموال برشمرد .

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین در ادامه  با اشاره به کارکردهای مثبتی که حَکَمیت و ایجاد صلح و سازش در پیشگیری از بروز بسیاری از اختلافات و کاهش مراجعات و تشکیل پرونده به دستگاه قضائی دارد، مدنظر قرار گرفتن این اصل در بسیاری از دعاوی را ضروری قلمداد کرد و افزود: می توان با یک دوراندیشی ساده و ارائه طریقِ به موقع در بسیاری از مواقع، نسبت به ایجاد صلح و سازش و پیشگیری از بروز اختلافات و دعاوی و تشکیل پرونده در مراجع قضائی اقدام کرد.

وی در ادامه با تشریح آثار و برکات مثبت سند دار کردن اراضی کشاورزی در خدمت رسانی بهتر به کشاورزان؛ اجرای کامل آنرا به عنوان راهکاری برای مقابله با معضل زمین‌خواری، رفع مشکلات مرزی و اختلافات بین کشاورزان و باغداران، توسعه کشاورزی، کاهش ورود پرونده ها به محاکم قضایی و ... عنوان نمود.

دبیر کارگروه استانی پیگیری اجرای طرح حدنگار (کاداستر) قزوین با تاکید براهتمام مردم و مسئولین در فرهنگ سازیِ امر پیشگیری از خرد شدن و سایر تخلفات در مباحث امور اراضی؛ مشارکت دهیاران و بخشداران جهت اجرای کاداستر اراضی کشاورزی را امری ضروری دانست و ادامه داد: این کار مردمی است و توفیق صددرصدی در اجرای کامل و صحیح این رسالت یک کار فرابخشی است و در صورتی با موفقیت همراه خواهد بود که با حضور و مشارکت کلیه دستگاه های متولی امر و مردم با دیدگاهی مسئولانه انجام شود.

این مقام مسئول همچنین ضمن تصریح برخورد قاطع دستگاه قضائی با تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی و ساخت و سازهای غیر مجاز اظهار کرد: مردم باید برای هرگونه ساخت و ساز مجوز دریافت کنند و مسئولان و دهیاران نباید به موضوع تغییر کاربری اراضی بی تفاوت بوده و در صورت قصور می بایست پاسخگو باشند.

وی ضمن تصریح بر فرهنگ سازی و الگو سازی مناسب در خصوص جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و با تاکید بر ضرورت مشارکت آحاد مردم و مسئولین متولی امر در تحقق اهداف نهضت پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز یاد آور شد: مردم نقش اصلی و اساسی در پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز دارند.

وی همچنین در تشریح و تبیین نحوه استفاده مردم از سامانه جامع ارتباط مردمی قوه قضائیه(سجام) اذعان داشت: آحاد مردم می‌توانند با مراجعه به این سامانه گزارشات خود را درباره جرائم و آسیب های اجتماعی همچون سرقت، خرید و فروش مواد مخدر، تخلفات در حوزه زمین و ... و تمامی ابعاد فساد را اعلام نمایند.

در پایان این مقام مسئول، تلاش و پیگیری های مستمر و ارائه تمهیدات لازم از سوی دستگاه های متولی امر برای تامین آب شرب ساکنین روستای زویار و هفت روستای همجوار آن را از مطالبات مردم و دستگاه قضائی استان عنوان نمود و گفت: دستگاه قضائی وظیفه پاسداری از حقوق عامه را بر عهده دارد و مردم باید همواره حقوق حقه خود را مطالبه نمایند و در راستای حفظ حقوق عامه و در جهت حمایت از مردم، دستگاه قضائی استان نیز همواره حامی و پشتیبان مردم خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه