موج
کدخبر : ۴۸۸۲۲۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-488229
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

گذاشتن هرگونه تعرفه بر روی محصولات کشاورزی برای صادرات ممنوع است

گذاشتن هرگونه تعرفه بر روی محصولات کشاورزی برای صادرات ممنوع است

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: از ابتدا بر گذاشتن تعرفه صادراتی بر روی محصولات کشاورزی مخالفت کرده‌ایم و براساس قانون گذاشتن هرگونه تعرفه بر روی محصولات کشاورزی برای صادرات ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در نشست با کشاورزان و باغداران شرق هرمزگان اظهارداشت: در راستای معضلات و مشکلاتی که در بخش کشاورزی وجود دارد، کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی، درحال تلاش برای رفع موانع هستند.

وی با بیان اینکه نگاه دولت بر حل مشکلات است گفت: علیرغم همه کاستی ها باید تلاش کنیم تا بخش کشاورزی توسعه پیدا کند و بخش کشاورزی باتوجه به دلیل اهمیت امنیت عذایی در اولویت مجلس و دولت قرار دارد.

عسکری در ادامه عنوان کرد: به دولت اعلام کرده‌ایم هرکجا بروکراسی اداری مانع بخش کشاورزی خواهد شد، اعلام کنند قوانین قدیمی را اصلاح خواهیم کرد.

به گفته وی، تولید گندم امسال در کشور مناسب بوده و پیش بینی ما این است بین هشت تا ۹ میلیون تن گندم تولیدی داشته باشیم.

وی با اشاره به صادرات محصولات کشاورزی گفت: یکی از دغدغه های کمیسیون صادرات در بخش کشاورزی است و قریب به ۵۰۰ میلیون نفر از جامعه پیرامون ما علاقه‌مند به محصلات کشاورزی کشورما هستند؛ این موضوع میتواند در بخش ارز آوری به ما کمک کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: باتوجه به شعار سال اگر بنا داشته باشیم تورم را مهار کنیم، باید ارز آوری در قالب صادرات محصولات کشاورزی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه رشد تولید در اولویت قرار دارد افزود: ما از تولید و تولید کنندگان در بخش کشاورزی حمایت خواهیم کرد و وظیفه جهادکشاورزی است باید نیازمندی ها، میزان محصول مورد نیاز کشور را مشخص و مازاد محصولات در قالب یک برنامه زمان بندی شده به صنایع تبدیلی تبدیل یا صادرات انجام شود.

عسکری اظهارداشت: از ابتدا بر گذاشتن تعرفه صادراتی بر روی محصولات کشاورزی مخالفت کرده‌ایم و براساس قانون گذاشتن هرگونه تعرفه بر روی محصولات کشاورزی برای صادرات ممنوع است.

وی در ادامه عنوان کرد: بر این باورایم باید فضاسازی در حوزه صادرات صورت گیرد تا شاهد رونق در این بخش باشیم، بتوانیم بازارهای منطقه را دست اندازی کنیم؛ کمیسیون کشاورزی مجلس تمام قد در برابر تعرفه‌گذاری در حوزه صادرات محصولات کشاورزی ایستاده و این اجازه را نخواهیم داد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از اولویت های مجلس و کمیسیون کشاورزی بستر سازی و توسعه گلخانه ها است و استان هرمزگان به خصوص شرق هرمزگان ظرفیت بسیار خوبی در جهت توسعه گلخانه‌ای دارد.

وی اظهارداشت: علاوه بر بانک کشاورزی به عنوان بانک متولی این امر، جهت ارائه تسهیلات در بخش کشاورزی برای متقاضیان، دیگر بانک ها موظف هستند طبق قانون ۱۵درصد از اعتبارات خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند؛ مسئولان استانی پیگیری کنند آیا بانک ها به وظیفه خود در این حوزه عمل کرده‌اند یا خیر، اگر عمل نکرده‌اند نسبت به ترک فعل معرفی شوند.

عسکری افزود: جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آب منطقه‌ای اگر فردی در حوزه سرمایه‌‌گذاری مراجعه کرد، نبابد تحت هیچ شرایطی دست رد به متقاضیان زده شود؛ بلکه باید در یک مقطع زمانی کوتاه اقدامات لازم انجام شود.

به گفته وی، به سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور اعلام شده تا صدور مجوز به حداقل‌ترین زمان ممکن برسد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در خصوص امحال وام های بخش کشاورزی اعتبار خوبی در نظر گرفته شده و وام های که از سال ۱۳۹۴ به بعد گرفته شده متقاضیان‌ با مراجعه به بانک سود و دیرکرد وام بخشیده و فقط اصل وام از متقاضیان دریافت خواهد شد.

وی اظهارداشت: مسئولان استانی ماشین آلاتی که در بخش کشاورزی درحال فعالیت هستند، هرچقدر نیازمند سوخت هستند احصا شود تا از طریق وزارت جهاد کشاورزی سوخت مورد نیاز کشاورزان تامین شود.

عسکری در پایان گفت: در خصوص صدور مجوز در حوزه صیادی محدودیتی وجود ندارد و این آمادگی وجود ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه