موج
کدخبر : ۴۸۷۳۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-487375
رییس سازمان جهاد کشاورزی خبر داد؛

خرید ۱۵۷ هزار تن گندم در فارس

خرید ۱۵۷ هزار تن گندم در فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از برداشت بیش از ۴۹ هزار هکتار از مزارع گندم کشت آبی و دیم این استان تا کنون خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۹۳ درصد از محصول گندم کشاورزان این استان به میزان بالغ بر ۱۵۷ هزار تن تحویل مراکز خرید دولتی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، مجتبی دهقان پور با بیان اینکه سامانه خرید گندم "سیفا" از اواسط هفته گذشته راه اندازی شده است، تصریح کرد: بر اساس اولویت ثبت اطلاعات گندم کاران در این سامانه وجوه گندم توسط بانک کشاورزی تامین و پرداخت می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۱۲ شهرستان لارستان، گراش، اوز، خنج، لامرد، مهر، قیروکارزین، کازرون، ممسنی، داراب، زرین دشت و جویم در مرحله برداشت مزارع شتوی هستند و این عملیات با به کار گیری ۵۷۲ دستگاه کمباین در حال انجام است، اظهار کرد: پیش بینی می شود بالغ بر ۴۰۴ هزار هکتار سطوح قابل برداشت مزارع گندم آبی و دیم این استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم تولید شود.

وی با اذعان به اینکه عملیات برداشت گندم در استان فارس تا اوایل شهریور ماه آتی در شمال این استان با استفاده از حدود ۱۱۰۰ دستگاه کمباین سبک و سنگین به طول می انجامد، ابراز کرد: در ۳۷ شهرستان استان فارس ۱۰۷ مرکز خرید گندم دائر شده است. 

دهقان پور با بیان اینکه گندم محصولی راهبردی است و بهبود عملکرد تولیدی مزارع غلات به طور جدی دنبال می شود، اضافه کرد: در سال زراعی جاری با اقدامات انجام شده در جهت گسترش استفاده از کود های پایه در مزارع گندم میزان مصرف کود های فسفاته با افزایش ۱۳۰ درصدی و کود های پتاسه از رشد ۲۳ درصدی نسبت به سال قبل برخوردار شده است.

به گفته او؛ اجرای رویکرد مذکور و مصرف بهینه کود های شیمیایی موجب می شود که وزن هزار دانه گندم افزایش یابد که مصداق عینی آن منجر شده است که علی رغم پراکنش نامناسب بارندگی ها در شهرستان های جنوبی از افزایش تولید برخوردار باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس می افزاید: با توجه به ضرورت اقدام برای بهبود عملکرد تولیدی مزارع گندم در سال زراعی جاری طرح ها و برنامه های متنوعی همچون مقایسه ارقام گندم آبی و دیم در ده سایت، طرح تغذیه گندم آبی و دیم در ۱۶ سایت و طرح مقایسه تراکم گندم در هشت سایت به مرحله اجرا درآمده است. 

او افزود: ایجاد مزارع الگویی گندم در ۲۸ شهرستان استان فارس، اجرای طرح افزایش عملکرد گندم در طرح نظام های گندم بنیان در سطح ۱۱۲ هزار هکتار و اجرای سایت تحقیقی و ترویجی گندم در شهرستان داراب از دیگر برنامه های اجرا شده در راستای اجرای رویکرد بهبود عملکرد مزارع گندم به شمار می آید.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه