موج
کدخبر : ۴۸۴۳۶۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-484367
حجت الاسلام والمسلمین رضوی اردکانی؛

قتل نفس یکی از محرمات کبیره است

قتل نفس یکی از محرمات کبیره است

امام جمعه موقت شیراز گفت: انجام کورتاژها در بیمارستان‌ها مخالفت با دستور خداست. وقتی نطفه منعقد شد؛ قتل نفس است و باید دکترها و بیمارستان‌ها بدانند که حرام است. قتل نفس یکی از محرمات کبیره است چه خودکشی باشد و چه دیگر کشی باشد.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، حجت الاسلام والمسلمین سید ابوفاضل رضوی اردکانی در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز با اشاره به آیه شریفه ۱۵۱ تا ۱۵۳ سوره انعام، اظهار داشت: بار‌ها گفته می‌شود وصیت خدا و انبیا و ائمه هدی و اولیای خدا به تقوا است. اینکه تقوا چگونه پیش می‌آید و چگونه انسان متقی می‌شود. اولین قدم و شاکله‌اش؛ عمل به واجبات و ترک محرمات است، کسی بتواند همین دو مرحله را حفظ کند عمل کند، واقعا متقی است‌.

امام جمعه موقت شیراز با بیان اینکه ترک محرمات و عمل به واجبات با شرایطش مشکل است گفت: علما گفتند عمل به این محرمات موجب عقاب و ترکش خیلی ثواب دارد و بخشیده نمی شوند مگر به توبه. گناهان صغیره که در قرآن به سیئات تعبیر می‌شود با حسنات از بین می‌رود. همه یک سری کارهای خوب دارند زیارت رفتند مراسم گرفتند؛ این حسنات سیئات را حتی بدون توبه از بین می‌برد.

وی افزود: مهم‌ترین حرام و بدترین گناه شرک به خدا است؛ الشرک ظلم عظیم؛ وقتی انسان خدا را نشناخت هر کاری از آن برمی‌آید، آدمکشی، قتل، دزدی اما ایمان به خدا مهم ترین عامل بازدارنده از گناه است و روایت داریم که قدرت بازدارندگی ایمان به معاد حتی از اعتقاد به توحید بیشتر است؛ یعنی اعتقاد به معاد خیلی بهتر می‌تواند انسان را از ارتکاب به حرام منع شود؛ اعتقاد به خدا حرف اول است ولی اعتقاد به معاد یک عامل بازدارنده است. خدا، روز قیامت و حساب و کتابی است.

رضوی اردکانی اضافه کرد: در مقابلش خداوند فرمود بالوالدین احسانا؛ مرحوم امام و فقها در بحث شرط امام جماعت می‌گویند گناهان کبیره را مرتکب نشود و احترام به پدر و مادر و احسان به پدر و مادر داشته باشد؛ ولی اگر می‌گفت می‌توانستید کسی را برای پرستاری از والدین بگیرید اما "ب" آورده  یعنی خودتان مباشرتا به پدر و مادر برسید. این نکته‌ای است که مفسرین بیان کردند.

وی با تاکید به اینکه عاق والدین یکی از خطرناکترین گناهان است و ما باید جوانان را طوری تربیت کنیم که به بزرگترها احترام بگذارند گفت: خیلی از ناهنجاری‌ها در اثر عدم نصحیت پذیری برخی از جوانان و نوجوانان است.

وی بیان کرد: حرام بعدی که خدا می‌گوید این است که بچه‌ها را از ترس فقر و تنگدستی نکشید؛ در جای دیگر نه تنها دختر را زنده به گور می‌کردند بلکه وقتی وضع اقتصادی بد می‌شد پسران را نیز می‌کشتند.

حجت الاسلام والمسلمین رضوی اردکانی تشریح کرد: عده‌ای خیال می‌کنند رازق آنها است این کورتاژها در بیمارستان‌ها قانونی و غیرقانونی می‌شود؛ مخالفت با دستور خداست. وقتی نطفه منعقد شد؛ قتل نفس است و باید دکترها و بیمارستان‌ها بدانند که حرام است. این روش غلط در اروپا متاسفانه اینجاها فراگیر شده است. بچه‌کشی؛ جنین هم بچه است این قتل اولاد یکی از گناهان کبیره است.

امام جمعه موقت شیراز افزود: خدا می‌گوید شما و بچه‌های شما را ما روزی می‌دهیم؛ مشکل اقتصادی از اسراف‌ها و خرج‌های بیهوده است و الا خرج اولاد و بچه دادند کسی را فقیر نمی‌کند.اسلام می‌خواهد جامعه پاک و طاهر باشد خانواده‌ها پاک و پاکیزه باشند.

وی گفت: فواحش جمع فاحشه است؛ گناهان خیلی زشت را می‌گویند مصداقش زنا و همجنس‌گرایی است. روابط غیرمشروع مخفیانه نیز مصداق گناهان خیلی زشت است چه برای دختر و چه برای پسر، با این صفحات مجازی و ماهواره‌ها مخصوصا این صفحات موبایل آتشی به خرمن خانواده‌ها می‌شود؛ چقدر خانواده‌ها متلاشی شدند.

وی در ادامه بیان کرد: قتل نفس یکی از محرمات کبیره است چه خودکشی باشد و چه دیگر کشی باشد.متاسفانه جامعه غربی در آمریکا آمار خودکشی خیلی زیاد است. در ژاپن که یک کشور صنعتی و پیشرفته بالاترین آمار خودکشی است براساس آمار سازمان ملل چون معنویت را کنار گذاشتند و همه زندگی مادی شده و خسته میشود و خودکشی می‌کند یا دیگری را می کشد.

رضوی اردکانی گفت: دیروز یکی از علمای بزرگ اسلام در بابلسر مازندران به ناحق به عنوان شخص عادی کار عادی داشته و دشمنان او را ترور می‌کنند؛ امام جمعه سابق زاهدان و نماینده فعلی خبرگان و امام جمعه کاشان؛ طول عمر آیت‌الله سلیمانی در راه خدمت به اسلام بود.مردی ساده زیست و مردمی و همیشه در صحنه بود. این شخصیت بزرگ را دشمنان نتوانستند تحمل کنند و خیلی ناجوانمردانه ترور کردند.

امام جمعه موقت شیراز با اشاره به مشکل اقتصادی، اظهار کرد: امروز دلار برای عده‌ای خدا شده که شرک هم همین است. امروز کمر مشرکین دارد شکسته می‌شود و کشور‌هایی مثل چین، روسیه، ایران، برزیل، آرژانتین و هند غول‌های اقتصادی هستند و تصمیم قطعی گرفتند که دلار را از معادلاتشان خارج کنند و این ضربه‌ای به ستون فقرات دلار است خیلی دلشان به دلار خوش نکنند و کمر دلار در حال شکستن است با همت برخی از کشور‌های مستقل و اسلامی و جمهوری اسلامی هم پیش قدم است.  

رضوی اردکانی با اشاره به سفر رییس جمهور به خوزستان است، افزود: در اخبار  دیدید، طرح‌های عظیم در ساخت نیروگاه در آبرسانی طرح‌هایی که ۳۰ سال معطل مانده بود بیش از ۱۷۰۰ روستا آب آشامیدنی دسترسی پیدا کردند. بسیاری از کارخانه‌ها از جمله بزرگترین کشت و صنعت خوزستان هفت تپه فعال شده و بخش مهمی از شکر تولیدی کشور را تامین می‌کند و همچنین کار‌های عمرانی و بزرگی را در همه کشور بوده است.

وی با اشاره به مسئله شعار سال از سوی مقام معظم رهبری در خصوص گرانی و افزایش قیمت‌ها و تورم، گفت: این طرح‌های عظیم تاثیر دارد، ولی بازدهی‌اش در سال‌های آتی می‌رسد الان طرح‌های ضربتی و انقلابی و فوری نیاز است. هم مجلس هم دولت و هم قوه قضائیه در مبارزه با مفسدین اقتصادی کاری کنند که مردم احساس کنند در سفره‌هایشان تاثیر گذاشته است. و الا همه می‌دانند دولت شبانه روز زحمت می‌کشد تمام هم و غم باید در جلوگیری و مهار تورم باشد و  مردم و دولت همانطور در خطبه عید فطر مقام معظم رهبری آمد با وحدت و یکپارچگی سه قوه و مردم این‌معضل را حل کنند.

امام جمعه موقت شیراز با اشاره به اینکه معضلات فرهنگی مثل بی‌حجابی داریم، ادامه داد: اینجا کشور اسلامی است که ۳۰۰ هزار شهید دادیم. در وصیت‌نامه شهدا اکثرا توصیه شده به حجاب؛ حجاب برای مصونیت خانواده‌ها است پاکی و طهارت در خانواده‌ها باشد، ولی بی‌حجابی مقدمه بد‌های بدتر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه زمانیکه هنجارشکنی شد و دشمن ماموریت دارد فقط باید مراقب بود دو قطبی در جامعه ایجاد نشود، چون یکی از نقشه‌های دشمن هم همین ایجاد دو قطبی است، افزود: عدم رعایت حجاب یک حرام شرعی و سیاسی است که رهبری هم فرمودند و باید در ادارات و بیمارستان‌ها و نهاد‌هایی که اختیارش دست مسئولان است در خیابان هم درگیری نباید باشد درگیری فیزیکی را بهانه می‌کنند کما اینکه در پاییز گذشته بهانه‌های واهی دشمن بر موج سوار شد و خساراتی وارد کرد.

رضوی اردکانی بیان کرد: باید با تعقل، تدبر، ملاطفت و برنامه‌های اسلام رهبری بیان می‌کند این فاجعه فرهنگی جمع شود و اکثریت زنان باحجاب هستند و اکثر مرد‌های ما طرفدار حجاب هستند.  احترام به اکثریت باید باشد و این مسئله فرهنگی و اقتصادی را مردم و مسئولان رعایت کنند.

وی تاکید کرد: قوای سه‌گانه باید حضور دائم داشته باشد و با فساد مبارزه کند به ویژه در دستگاه‌های دولتی و حکومتی در جمهوری اسلامی میدان دادن به رانت خواران و مفسدان اقتصادی که به بی‌عدالتی می‌انجامد به شدت ممنوع است و رهبری و اسلام تاکید دارند لذا دستگا‌ه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیت از تشکیل نطفه فساد پیشگیری کنند و مبارزه کنند.

امام جمعه موقت شیراز با اشاره به ۱۰ اردیبهشت‌ماه روز ملی خلیج فارس است، گفت: امروز نیرو‌های مسلح با قدرت از آب‌های جنوب و شمال دفاع می‌کنند و دیروز جسارت کردند به پاسداران صحنه خلیج فارس و ادب شدند.  باید بدانند خلیج فارس صاحب و مالک دارد و اگر دست از پا خطا کنند با جواب پشیمان‌کننده روبه‌رو خواهند شد.

وی با اشاره به روز جهانی کار و کارگر گفت: رهبری می‌فرماید مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور نیروی انسانی مستعد است و باید مشکلات کارگران حل کنند و مسکن و حقوق طوری نباشد که هم دغدغه زندگی و هم کار داشته باشند. وزارت کار باید نسبت به مسئله بیکاری و کارگران که قشر زحمتکش هستند حساس باشد و قدر بدانید و قدردان کارگران متدین و انقلابی هستیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه