موج
کدخبر : ۴۸۳۰۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-483036

رویکرد دانشگاه علوم پزشکی باید جهانی باشد

رویکرد دانشگاه علوم پزشکی باید جهانی باشد

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: سهم دانشگاه علوم پزشکی در استراتژی، در برنامه‌ریزی و در توسعه زیرساخت‌ها برای تحقق تمدن نوین اسلامی باید مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعبادی‌زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان در نشست با اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به نقش نخبگان در تحقق تمدن نوین اسلامی، اظهار داشت: تمدن‌سازی دارای سه عنصر است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نرم‌افزار تمدن است که شامل مجموعه اقدامات فرهنگی، علمی و پژوهشی می‌شود.

وی در ادامه گفت: عنصر دیگر تمدن‌سازی، فکر و اندیشه تمدن‌سازی است، این بدین معناست که تمام تار و پود جامعه به نگاه تمدنی باور داشته باشند و از اساتید و نخبگان گرفته تا تمام فعالان در مشاغل مختلف، باید تفکر تمدن‌سازی داشته باشند چرا که در غیر این‌صورت تمدن‌سازی محقق نمی‌شود.

امام جمعه بندرعباس با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص فرایند ساخت کشور که شامل سه ساحت خودسازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی است، خاطرنشان کرد: تمام ارکان جامعه باید آگاه باشند که تمدن‌سازی از اهمیت ویژه‌ای برای حاکمیت اسلامی برخوردار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده بیان کرد: اگر بخواهیم جواب این سوال را بدهیم که خاستگاه اصلی تمدن‌سازی و الزامات فراهم کردن نرم‌افزار آن کجاست و چیست؟ پاسخ؛ دانشگاه است. دانشگاه اگر پویا و پایا باشد می‌تواند ابزارهای ترقی خود را فراهم و ایجاد کند.

وی، نقش دانشگاه در تمدن‌سازی را بی‌بدیل دانست و عنوان کرد: باید به یک فهم واحد و مشترک در تمام آحاد جامعه در خصوص مفهوم و چیستی تمدن‌سازی برسیم. در غیر این‌صورت هر قشر و هر بخشی از جامعه از زاویه متفاوتی به مسئله تمدن‌سازی نگاه می‌کند و کار سخت می‌شود که دانشگاه‌ها می‌توانند در ایجاد این گفتمان واحد در جامعه، نقش مهم و موثری را ایفا کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان، با اشاره به این نکته که دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برای جغرافیای استان باید منزلت ایجاد کند، تصریح کرد: سهم دانشگاه علوم پزشکی در استراتژی، در برنامه‌ریزی و در توسعه زیرساخت‌ها برای تحقق تمدن نوین اسلامی باید مشخص شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده با اشاره به این نکته که رویکرد دانشگاه علوم پزشکی باید جهانی باشد، اظهار کرد: محصولات دانشگاه علوم پزشکی (یعنی علم تولید شده) باید جهانی شود و وقتی دانشمندان و اندیشمندان سطح جهان به مقالات و تولیدات علم دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ارجاع دهند، به معنی صادرات محصول دانشگاه هرمرگان به همه جهان است.

وی با اشاره به این نکته که کشور به مرزبان و نگهبانی از عقلانیت توسط اساتید دانشگاه‌ها نیاز دارد، افزود: اساتید دانشگاه منتقد منصف محسوب می‌شوند،  گفتگو و تضارب آرا میان نخبگان و اساتید دانشگاه می‌تواند کشور را به سمت توسعه و تمدن‌سازی سوق دهد؛ چراکه نقد دانشگاه منصفانه و متکی بر دانش است.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان، ضمن تاکید بر لزوم تقویت و عمیق‌تر شدن پیوند دانشگاه و جامعه، تصریح کرد: دانشگاه باید با جامعه پیوند عمیق داشته باشد و جامعه اگر احساس کند که گره‌های کور زندگی را می‌تواند از طریق دانشگاه باز کند، آنگاه است که با دانشگاه تمدنی روبرو خواهیم بود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبادی‌زاده در پایان گفت: دانشگاه در تراز تمدن نوین اسلامی، آن دانشگاهی است که در حوزه علم عمق‌نگر باشد و نه سطحی‌نگر  دانشگاه تمدن ساز باید دین‌گرا و انسان‌ساز باشد و تربیت انسان‌های نسل آینده را بر عهده بگیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه