موج
کدخبر : ۴۸۲۷۴۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-482740

ثبت آئین تعزیه خوانی مشکات در فهرست معنوی آثار ناملموس میراث ملی

ثبت آئین تعزیه خوانی مشکات در فهرست معنوی آثار ناملموس میراث ملی

آئین رونمایی از لوح ثبت ملی تعزیه خوانی درشهر مشکات برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، رئیس میراث فرهنگی وگردشگری، صنایع دستی کاشان در آئین رونمایی از لوح ثبت ملی تعزیه خوانی در شهر مشکات گفت:یکی از رسالت های مهم وزارت میراث فرهنگی در حوزه ثبت میراث توجه وافر و اهتمام ویژه به ثبت میراث ناملموس می باشد .

احمد دانایی نیا با بیان اینکه میراث ناملموس هویت فرهنگی ایران زمین است، بیان داشت: مردمانی که با عشق ،علاقه  و احترامی که به اهل بیت قائل بودند در طول تاریخ شرایطی فراهم کردند که در هر منطقه متناسب با شرایط جغرافیای فرهنگی آئین ها و مراسم های با ساختار جغرافیایی و اجتماعی آن منطقه رقم خورد.

وی در ادامه تصریح کرد: طبیعتا در شهر مشکات متناسب با جغرافیای سکونت و جغرافیای فرهنگی یکی از جلوه های ماندگار این شهر بحث مراسم تعزیه خوانی می باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: این مراسم در همه نقاط ایران برپا و به صورت ویژه در شهر مشکات این میراث ارزشمند آئینی ،مذهبی در واقع  در طول دهه ها و صدها مختلف توسط نیکان ما اجرا می شده و امشب هم در واقع شاهد این موضوع هستیم که به همت میراث شهرستان ،استان و وزارت خانه شرایط ثبت این میراث در فهرست ثبت آثار ناملموس ملی شاهد باشیم .

دانائی نیا اظهار داشت: ۴۰ اثر میراث ناملموس در سطح شهرستان کاشان در حوزه آئینی و مذهبی وجود دارد که  این نشان دهنده عمق موضوعات آئینی و مذهبی در این منطقه می باشد.

رئیس میراث فرهنگی وگردشگری، صنایع دستی کاشان همچنین بیان کرد: امید است در آینده نزدیک، ریشه های آئینی و مذهبی بیشتر شناسایی و شاهد ثبت این رویداد ها در کنار همه رویداد های دیگر فرهنگی که در منطقه کاشان در صدد آن هستیم  را شناسایی و به مظهر ظهور برسانیم.

به گزارش موج؛ مراسم رونمایی از لوح ثبت ملی تعزیه خوانی مشکات در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور با حضور رئیس میراث فرهنگی شهرستان کاشان و با همت شهرداری و شورای شهر مشکات و گروه تعزیه خوانی سید الشهدا برگزار شد.

تعزیه خوانی 2

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه