موج
کدخبر : ۴۸۱۳۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-481349
حجت‌الاسلام رفیعی:

ریا و شرک نهان کارهای خیر را بی‌اثر می‌کند

ریا و شرک نهان کارهای خیر را بی‌اثر می‌کند

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه کلمه شرک 180 مرتبه در قرآن آمده است، گفت: ریا و شرک نهان به کارهای خوب ما لطمه می‌زند و آن‌ها را بی‌ارزش می‌کند و خداوند در آیه ۱۰۶ سوره یوسف می‌فرماید بسیاری از مؤمنان مشرک هستند.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در تفسیر سوره مبارکه روم پیرامون نشانه های شناخت خدا، مهمترین مسأله در خداشناسی را توحید دانست و اظهار کرد: توحید چند قسم دارد که توحید در خالقیت به این معنی که فقط خداوند خالق است و توحید در ربوبیت به این معنی که تدبیر و اداره عالم با خداوند است از مهمترین اقسام توحید است.

وی با بیان اینکه آیه ۲۶ سوره مبارکه روم در رابطه با توحید در مالکیت است که هر چیزی که وجود دارد مال خداوند است و همه موجودات عالم مطیع خداوند هستند، گفت: قوانین تکوینی عالم مانند مرگ، حیات، رزق و موارد دیگر مطیع فرمان خداوند است و پیام این آیه این است که من من نکنیم زیرا همه چیز در این دنیا مال خداوند است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به آیه ۲۷ سوره روم این آیه را مربوط به معاد دانست و افزود: خداوند می فرماید همان کسی که شما را آفریده است شما را دوباره بر می گرداند و برگرداندن شما از آفرینش شما برای خدا راحت تر است.

وی با بیان اینکه هیچ کاری برای خدا مشکل نیست، افزود: آفرینش فیل و پشه برای خدا فرقی ندارد و این که فرموده است برگرداندن شما از آفرینش برای خدا راحت تر است به خاطر این است که ما بهتر بتوانیم آن را درک کنیم.

رفیعی با بیان اینکه خداوند در آیه ۲۸ سوره روم از مشرکان گله می کند، گفت: کلمه شرک نزدیک به ۱۸۰ مرتبه در قرآن کریم آمده است و خداوند مکرر توصیه می کند که مشرک نباشید و در آیه ۲۸ سوره روم می فرماید همانطور که برای خود نمی پسندید که زیر دستتان را شریک شما قرار دهند، مخلوقات خدا را شریک خدا قرار ندهید.

وی با بیان اینکه ما دو نوع شرک داریم، گفت: یکی شرک آشکار است که به صورت علنی بگوییم دو خدا داریم ولی نوع دوم شرک پنهان است که انسان در کارهایش اخلاص نداشته باشد و اهل ریا باشد که خداوند در آیه ۱۰۶ سوره یوسف می فرماید بسیاری از مؤمنان مشرک هستند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اخلاص به کار ما ارزش می دهد، افزود: ریا و شرک نهان به کار ما لطمه می زند و باعث می شود که کارهای خیر ما بی ارزش شود.

وی افزود: رگه‌های شرک بسیار ظریف است و گفته‌اند مانند مورچه‌ای که روی سنگ سیاه در دل شب تاریک راه می رود در زندگی مشاهده نمی‌شود و در روایت است که گاهی ملائکه هم کاری را قبول می‌کنند ولی خداوند آن را نمی پذیرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: ریا
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه