English

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

خودکفایی در تولید گندم دنبال می شود

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه گندم جزو محصول اساسی اول کشور است چرا که قوت غالب مردم کشور ما نان است، گفت: به همین خاطر همه مسئولین اول نظام به دنبال این هستند که بتوانیم نان مورد نیاز را در داخل کشور تولید کنیم و محتاج بیگانگان نباشیم.

خودکفایی در تولید گندم دنبال می شود

به گزارش خبرگزاری موج فارس، علیرضا مهاجر در حاشیه بازدید از مزارع استان فارس با یادآوری اینکه در راستای تامین گندم مورد نیاز کشور، سطح ابلاغی برای کاشت گندم حدود چهار میلیون هکتار دیم و دو میلیون هکتار آبی بود، اضافه کرد: خوشبختانه از ۶ میلیون هکتار سطح ابلاغی حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار شامل یک میلیون و ۹۵۴ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار هم گندم دیم کشت شده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به طرح های در دست اقدام با هدف افزایش تولید گندم نیز اشاره و ابراز کرد: با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) طرحی به عنوان جهش تولید در دیمزارها داریم که هدف از طرح این است که بتوانیم به دیمکاران که کشاورزان نسبتا کم درآمدی هستند کمک کنیم تا میزان عملکرد در واحد سطح را افزایش دهند.

به گفته وی؛ در قالب این طرح با هدف افزایش تولید و درآمد کشاورزان آخرین یافته های تحقیقاتی کشور و دنیا به دیمکاران  انتقال داده می شود.

مهاجر با بیان اینکه کشت قراردادی گندم از دیگر مواردی است که با هدف افزایش تولید این محصول در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، بیان کرد: امسال بیشتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار اراضی غلات به صورت قراردادی کشت شده است.

این مقام مسئول افزود: در قالب این طرح با هدف اینکه از تغذیه‌ بهینه برای مزارع دیم و آبی استفاده شود، در زمان کاشت نهاده ها در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و بهای آن در انتهای برداشت دریافت می شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه اجرای الگوی کشت با هدف افزایش تولید محصولات اساسی از دیگر طرح های دردست اجرای این وزارتخانه است، گفت: امیدواریم با کمک همه‌ ارکان‌های نظام تولید را در الگوی کشت بهینه کنیم و از کشت گیاهانی که مورد نیاز نیست پرهیز کنیم که این مستلزم اختصاص اعتبارات لازم به سازمان‌های جهاد کشاورزی و فراهم نمودن  شرایط لازم برای کشاورزان است.

مهاجر با بیان اینکه از دهم فروردین ماه برداشت گندم به صورت رسمی شروع شده است، اضافه کرد: امیدواریم که تا اوایل مرداد ماه این برداشت ادامه پیدا کند و پیش بینی می شود تولید سال جاری بیش از سال گذشته باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه هدف از سفر به استان فارس بررسی طرح های اجرا شده در این زمینه بود، گفت: مزارع بسیار خوب بود البته نکات قابل پیگیری مثل متقاعد کردن کشاورزان در استفاده از کود به اندازه، متنوع و همچنین سمپاشی علیه بیماری‌های گندم نیز وجود دارد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه استان فارس یکی از استان‌های برخوردار است که در گذشته اولین تولیدکننده گندم کشور بود، افزود: به دنبال این هستیم که استان فارس را به همان جایگاه اول در کشور برگردانیم که مستلزم این است که کشاورزان را متقاعد کنیم تغذیه، آبیاری، سمپاشی علیه بیماری‌ها را انجام دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه