موج
کدخبر : ۴۷۸۶۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-478641
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین:

کارهای بزرگی از سوی اداره کل اوقاف استان قزوین صورت گرفته است

کارهای بزرگی از سوی اداره کل اوقاف استان قزوین صورت گرفته است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: از سوی اوقاف قزوین کارهای بزرگی صورت گرفته اما گویی برخی همت بر انجام ندادن کارها دارند اما مبتنی با عهدی که با مردم بسته ایم همه تلاش خود را بکار گرفته ایم تا خدمت به مردم را سرلوحه امور خود قرار دهیم و کارهای ماندگاری در بخش درمان، اشتغال، اقتصاد انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری موج قزوین، حجت الاسلام مصطفی مجیدی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در دیدار با رسانه های جمعی استان قزوین از عملکرد یک سال گذشته این اداره کل سخن گفت .

در این جلسه حجت الاسلام مجیدی بیان داشت: بر اساس رهنمود رهبر معظم انقلاب برای تبدیل بقاع فرهنگی به قطب فرهنگی استانها طرح آرامش بهاری و ضیافت الهی همه ساله در ایام نوروز اجرا می شود.

وی گفت: امسال طرح آرامش بهاری و ضیافت الهی همزمان شده و از ۲۵ اسفند تا دوم اردیبهشت سال جدید آن را اجرا می کنیم که در این راستا امسال این طرح در ۹۰ بقعه در استان قزوین برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین تصریح کرد: اجرای ویژه برنامه سال تحویل در بقاع شاخص شهری و روستایی، برگزاری نمازهای جماعت یومیه، برپایی خیمه های معرفت، ارائه مشاوره، برگزاری ویژه برنامه شب های قدر، جشن میلاد کریم اهل بیت، برگزاری محفل ویژه استانی در میلاد امام حسن(ع)، بزرگداشت روز جمهوری اسلامی و روز طبیعت نیز در بقاع متبرکه در طرح خیمه های معرفت از دیگر برنامه های امسال است.

مجیدی افزود: جزءخوانی روزانه قرآن کریم در بقاع چهار انبیا، امامزاده حسین(ع)، آمنه خاتون قزوین، محافل انس با قرآن کریم، کرسی های تفسیر با حضور اساتید برتر، تدارک ویژه برنامه سحر در تلویزیون استانی، مناجات خوانی در امامزاده آمنه خاتون و برپایی ضیافت افطاری ساده در بقاع متبرکه و اعزام ۳۰ مبلغ دینی به بقاع متبرکه از دیگر برنامه های طرح آرامش بهاری است.

وی با اشاره به برنامه های ماه مبارک رمضان هم گفت: در ماه ضیافت الهی ۲۶ محفل انس با قرآن کریم به صورت کاروان در ۲۶ نقطه در روستاها و شهرهای استان قزوین اجرا می شود که این محافل با حضور سه قاری برتر کشورمان آقایان سید مصطفی حسینی، قاسم مقدمی و حمید شاکرنژاد و قاریان برتر استانی برگزار خواهد شد. 

حجت الاسلام مجیدی عنوان کرد: در راستای حمایت از کارآفرینی و اشتغال بانوان، در اجرای طرح «شمیم خدمت» ۱۲ غرفه کار آفرینی با حضور بانوان خانه دار پیش بینی شده که این نمایشگاه از ۱۵ تا ۲۵ اسفندماه در امامزاده حسین(ع) برپا می شود.

مجیدی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین1

وی بیان کرد: ۱۲ بانوی کارآفرین در این غرفه ها محصولات و تولیدات خود را عرضه می کنند و اداره اوقاف و امور خیریه آمادگی دارد با برپایی بازارهای روزانه به صورت چرخشی در بقاع متبرکه از کارآفرینان حمایت کند.

مجیدی اظهارداشت: با راه اندازی این بازارهای کالا و ارائه خدمات رایگان می توانیم به کسب و کارهای خرد و کوچک کمک کرده و از ظرفیت بقاع مذهبی هم برای تبدیل شدن به قطب فرهنگی استفاده کنیم.

حجت الاسلام مجیدی با اشاره به عملکرد کارگروه ویژه فرهنگی اجتماعی در یک سال گذشته بیان کرد: در اجرای نیت یک ساله در شش حوزه اجتماعی، مذهبی، مساجد، بقاع متبرکه و‌ حوزه های علمیه فعالیت داشتیم که در این محورها کار ویژه های دهه کرامت، بصیرت عاشو رایی، نشاط معنوی، دهه ولایت، سوگواره یاس نبی، شمیم حسینی، شمیم خدمت، کلاس های سبک زندگی اسلامی، اعزام مبلغ، کرسی گفتمان انقلاب اسلامی، کاروان های شادی، تجهیز کتابخانه و قرار دوازدهم اجرا شد.

وی بیان کرد: برپایی موکب حاج قاسم در استان کرمان، زلزله زدگان خوی و سوریه، مواکب اربعین، کار ویژه مهر تحصیلی، کمک های مومنانه، پیوند آسمانی، موکب غدیر، موکب هفته وحدت، مهر تندرستی، آزادی زندانیان جرایم غیر عمد، اعزام زائر اولی ها به مشهد مقدس و عتبات عالیات از کارهای فرهنگی است که مبلغ 35 میلیارد تومان در یک سال گذشته از محل موقوفات متصرفی و حمایت متولیان غیرمتصرفی اجرا شده است.

مجیدی در ادامه گفت: درآمدهای موقوفات استان نسبت امسال حدود ۱۱۶ درصد محقق شده و نسبت به سال گذشته ۱۲۰ درصد رشد داشته است. 

وی گفت: در زمینه کمک به تعمیر و بازسازی مساجد و بقاع متبرکه از منابع دولتی هم شاهد افزایش اعتبارات این بخش هستیم که در این راستا ۲۰ میلیارد تومان برای تعمیر و بازسازی ۲۰۰ بقعه و مسجد هزینه شده و برای سال آینده نیز با اختصاص ۲۵ میلیارد تومان برای تعمیر و بازسازی ۲۵۰ بقعه و مسجد اقدام خواهد شد.

حجت الاسلام مجیدی یادآورشد: پروژه دولتی تجهیز و تکمیل آمفی تئاتر دارالقرآن قزوین در مجتمع ادارات در حال احداث است که تاکنون برای آن سه میلیارد هزینه شده و برای تکمیل آن نیز دو میلیارد و 500 میلیون تومان اختصاص داده ایم تا این سالن در سه ماه آینده آماده بهره برداری شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین یک باب زمین ورزشی در اداره افتتاح شده و آکادمی فوتبال بزودی در مجموعه اداره کل اوقاف به بهره برداری می رسد که ویژه آموزش فوتبال نوجوانان زیر ۱۶ سال است.

مجیدی با اشاره به دستاوردهای اوقاف در زمینه اخذ سند اراضی موقوفه استان نیز اظهارداشت: در استان قزوین در مجموع 814 موقوفه وجود دارد که از ابتدای شکل گیری سازمان ثبت کشور و در مدت 90 سال گذشته( از 1304 تا 1399) تعداد ۱۲۲ موقوفه استان قزوین صاحب سند شده بود.

وی بیان کرد: این در حالی است که در سال گذشته  ۴۲ موقوفه و امسال نیز ۵۸ موقوفه دیگر سند دار شدند که ۷۸۵ سند، شامل سند اولیه بوده و ۱۱۶ سند برای اسناد گذشته سند تک برگی صادر شده و با این اقدامات خوشبختانه استان قزوین در زمینه سنددار کردن اراضی موقوفه در ردیف استان های برتر کشور قرار داریم و در چند سال آینده همه اراضی در سامانه کاداستر به ثبت خواهد رسید. 

مدیرکل اوقاف استان قزوین یادآورشد: در تعداد صدور سند موقوفات در جایگاه دوم کشور و از نظر میزان مساحت با صدور سند برای ۲۲ هزار هکتار، سومین استان شاخص کشوریم و توانسته ایم اسناد ۱۲۷۶ رقبه را صادر کنیم.

وی در ادامه یادآور شد: پیگیری شناسه ملی موقوفات از دیگر رسالت های این اداره است که تاکنون برای ۷۹۰ موقوفه شناسه ملی دریافت شده است.

مجیدی در مورد رسیدگی به پرونده های حقوقی نیز گفت: در حوزه دعاوی ملی ۱۵۶ پرونده در سال‌جاری آغاز و یا مختومه شده و در راستای تمکین مقررات اوقافی توسط مردم در سال گذشته ۳۸ مورد سند اولیه اجازه با متصرفین وقف تنظیم شد و امسال این تعداد به ۳۷۶ مورد رسید. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین تصریح کرد: تبدیل به احسن کردن یک جای پلاک های موقوفه به ویژه در بافت های مسکونی در دستور کار اوقاف استان قرار دارد و این امر در شهرهای خاکعلی و بیدستان در حال اجراست.

وی گفت: در این راستا شهرهای بیدستان و خاکعلی در دستور کار قرار گرفته که در شهر خاکعلی مراحل کارشناسی برای سه دانگ به اتمام رسیده و در صورت دریافت مجوز از سازمان با کمترین مبلغ اراضی شهر خاکعلی تبدیل به احسن می شود. 

مجیدی گفت: رسالت مهم ما روان سازی برای رفع مشکلات مردم است و این همراهی از سوی اوقاف تا امروز به خوبی انجام شده و تبدیل به احسن شش دانگ شهر بیدستان نیز در حال انجام است.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان قزوین بیان کرد: در استان قزوین 100 هزار رقبه داریم که اگر عزم جدی در میان مسئولان استان قزوین برای تبدیل به احسن شدن اراضی موقوفه وجود داشته باشد قادریم ضمن تعیین تکلیف کردن مردم و احیای موقوفات به درآمدهای صد هزار میلیارد تومانی برسیم که می تواند استان قزوین را متحول کند.

مجیدی اضافه کرد: 20 درصد مستثنیات استان را وقف تشکیل می دهد و اگر تبدیل به احسن با جدیت اجرا شود می توانیم به اشتغال و تولید و رفع فقر هم کمک کنیم و انقلابی در عمران و توسعه استان ایجاد کنیم زیرا این درآمدها در استان هزینه خواهد شد.

وی گفت: در تبدیل به احسن کردن زمینهای وقفی از مردم حمایت می کنیم و با کمترین هزینه دریافتی مصمم هستیم از کار مردم گره گشایی کنیم و بدون تردید این کار بزرگترین خدمت به مردم در مناطقی است که املاک وقفی دارند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین یادآورشد: از استاندار و معاون عمرانی که حامی جدی این کار هستند سپاسگزاریم و امیدواریم این حمایت تداوم یابد تا این کار ماندگار در استان قزوین عملیاتی شود.

مجیدی بیان کرد: در اجرای طرح های اقتصادی یک مجتمع مسکونی تجاری در پونک قزوین با 45 میلیارد تومان و یک مجموعه تجاری مسکونی در شهر محمدیه در 1300 متر مساحت به ارزش 25 میلیارد تومان در دست اجراست. 

این مسئول اظهارداشت: همچنین  پروژه زراعت 14 هکتاری در باغ ارغوان و باغ انگور امامزاده شارین در سه هکتار و طرح مزرعه پسته یوسف آباد بویین زهرا در 260 هکتار که درآمدهای آن برای کودکان و دانش آموزان بی بضاعت هزینه خواهد شد در حال اجراست.

وی گفت: یکی از طرح های خوب استان راه اندازی بازار آب است که اولین مشتری آن هستیم تا زراعت در مجموعه 435 هکتاری موقوفات را اجرا کنیم واین کار نیز بزودی کلید خواهد خورد.

مجیدی افزود: چند کلان پروژه هم تعریف شده که مطالعات آن به پایان رسیده و احیای« سرای چروک» در بازار قزوین و شهرک تولید محتوا با مشارکت اوقاف و ایرانسل از آن جمله است.

مدیرکل اوقاف قزوین (2)

وی اظهارداشت: شهرک تولید محتوا در مساحت 10 هکتار از کارهای مهم دیگری است که حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و می تواند انقلابی در عرصه رسانه و تولید محتوا ایجاد کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین تصریح کرد: اجرای طرح اصلاح مجموعه دولتخانه صفوی و بقعه چهار انبیا از دیگر کارهای مهمی است که به احیای بافت میراثی قزوین کمک می کند و محدوده سبزه میدان به یک منطقه گردشگری تبدیل خواهد شد.

مجیدی با انتقاد از برخی رسانه ها در خصوص اطلاع رسانی نادرست از علت نصب کرکره در بقعه چهار انبیا اظهارداشت: نصب کرکره از سه سال قبل انجام شده بود و اتفاق جدیدی نبود و اخیرا به دلیل سرقت سردرب بقعه با مشورت کار شناسان بهترین راه جلوگیری از سرقت سایر اشیای بقعه به نظر رسید در این بخش نیز کرکره برقی نصب شود تا سارقان اموال ارزشمند ما را به یغما نبرند ولی نوع طرح شدن آن در رسانه ها درست و منصفانه نبود.

وی بیان کرد: در مورد نصب دستگاه خودپرداز در یکی از بقاع هم این کار فقط برای پاسخ به مطالبات مردم اطراف این مکان مذهبی و رفع نیازهای مردم صورت گرفت اما خبر غیر واقعی منتشر کردند گویی آسیبی به درآمد موقوفه وارد می شود درحالی که این کار هیچ درآمدی برای ما نداشت و فقط خدمت رسانی بود لذا رسانه ها باید منصفانه عمل کنند و فعالیتهای خوب را زیر سوال نبرند و به جای افشاگری بدنبال روشنگری باشند. 

این مسئول گفت: از سوی اوقاف قزوین کارهای بزرگی صورت گرفته اما گویی برخی همت بر انجام ندادن کارها دارند اما مبتنی با عهدی که با مردم بسته ایم همه تلاش خود را بکار گرفته ایم تا خدمت به مردم را سرلوحه امور خود قرار دهیم و کارهای ماندگاری در بخش درمان، اشتغال، اقتصاد انجام دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه