موج
کدخبر : ۴۷۳۷۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-473799

گام پنجم جهش عمرانی شهرداری شیراز با صلابت برداشته شد

گام پنجم جهش عمرانی شهرداری شیراز با افتتاح دوربرگردان نیایش با اعتبار ۵۲میلیارد تومان چهار ماه زودتر از موعد مقرر به همت سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری در بولوار شهید چمران و پروژه‌های منطقه یک با اعتبار ۷۵.۶میلیارد تومان با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهری برداشته شد.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، محمدحسن اسدی شهردار شیراز در این آیین با بیان اینکه با افتتاح دور برگردان نیایش شاهد کاهش ترافیک در بلوار شهید چمران و تردد آسان خودروها هستیم، عنوان کرد: کلنگ‌زنی این پروژه در شش سال قبل انجام شد و در حد کلنگ‌زنی باقی ماند اما در خرداد ماه امسال بود که عملیات اجرایی احداث آن آغاز شد و چهار ماه زودتر از موعد اعلام شده به بهره‌برداری رسید.

 اسدی با اشاره به اینکه اولین بازدید عمرانی از این پروژه در مهر ماه سال جاری صورت گرفت، گفت: باتوجه به اینکه احداث این پروژه در یک شریان اصلی قرار داشت و مدت زمان یکسال اجرا برای آن بسیار زیاد بود با بررسی و توافق صورت گرفته مقرر شد طی هشت ماه این پروژه افتتاح شود.

او ادامه داد: این پروژه به سبب ایجاد ترافیک، زحمت بسیار زیادی برای مردم داشت اما بازخوردهای مثبتی از اجرای این پروژه را شاهد بودیم.

شهردار شیراز تصریح کرد: در اجرای پروژه به دلیل بارندگی زیاد و برودت هوا و از سوی دیگر تورم چشمگیر با مشکلاتی مواجه بودیم.

اسدی با بیان اینکه یکی از دلایلی که در خصوص طولانی بودن اجرای پروژه ها مطرح می شود، موضوع منابع مالی است، عنوان کرد: امروز با تلاش همه معاونین، شهرداران مناطق و پرسنل مجموعه شهرداری و اعضای شورا یک اتحاد، انسجام و همدلی وجود دارد و این پروژه یکی از ده ها و حتی صدها پروژه ای است که با زحمت فراوان شهرداری اجرا شد و دیگر دستگاه های اجرایی نیز باید در این حوزه پیشرو بوده ؛ چرا که شأن مسئولین و خدمت گذاران چیزی جز خدمت به مردم و آحاد جامعه نیست.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز با اشاره به اینکه امید است این اقدام آغازی باشد تا کارهای بزرگ‌تری انجام شود، اضافه کرد: طی ده روز آینده در صورت مطلوب بودن شرایط جوی و بارندگی فاز اول پروژه ۵۵ متری هاشمی رفسنجانی در ادامه شهرک حافظ به بهره برداری و افتتاح خواهد شد.

او افزود: با شروع به کار دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز با یک بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی شامل ۶۰ درصد عمرانی و ۴۰ درصد جاری بود اما با گذشت یکسال از دوره ششم بودجه عمرانی از شش هزار میلیارد به ۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که بیش از ۸۰ درصد از این بودجه مربوط به حوزه عمرانی است.

شهردار شیراز خاطر نشان کرد: بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان از بودجه شهرداری مربوط به حوزه عمرانی است که در مقایسه با سال گذشته بیش از چهار برابر حوزه عمرانی افزایش یافته است و این افزایش به معنای جهش عمرانی است.

 

جهاد عمرانی عنوانی است که در جهش عمرانی شهرداری شیراز شاهد آن هستیم


در ادامه آیین پنجمین مرحله از جشنواره جهش عمرانی کلانشهر شیراز، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در سخنانی اظهار کرد: باید به مجموعه شهرداری خدا قوت گفت که با حجم برنامه عمرانی و تغییر در برنامه زمانبندی افتتاح دوربرگردان نیایش در شرایط بارندگی به علت تلاش مضاعف شاهد به ثمر رساندن پروژه ها هستیم.

مهدی طاهری با اشاره به اینکه در یک بازدید شبانه از پروژه در حال ساخت دوربرگردان غیر همسطح نیایش و حجم باقی مانده کارها بعید می دانستم به برنامه افتتاح دهه فجر برسد، افزود: افتتاح این پروژه نشان از تلاش مضاعف مجموعه شهرداری و پرسنل آن برای خدمت رسانی به مردم است.

او  ضمن تشکر و تقدیر از مجموعه شهرداری شیراز در ارائه خدمات رسانی در قالب جشنواره جهش عمرانی تصریح کرد: جهاد عمرانی عنوانی است که در جهش عمرانی کلانشهر شیراز شاهد آن هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز خدمت رسانی را یک میراث ماندگار برای دستگاه های خدمات رسان مانند مدیریت شهری عنوان و با تقدیر از اقدامات صورت‌گرفته در امر اطلاع‌رسانی خواستار افزایش تبلیغات شهری برای بازتاب خدمات رسانی به شهروندان شد.

افتتاح پروژه های شهرداری شیراز

طاهری معتقد است باید تلاش و همت شهرداری در ۱۱۲ پروژه در تبلیغات شهری لحاظ گردد تا مردم شاهد این اقدامات جهادی باشند.

او با بیان اینکه این حجم پروژه در دست اجرا و کلنگ زنی کار و همت بزرگ در مجموعه شورا و شهرداری در سایه همدلی است، افزود: تبلیغات برای بازتاب این تلاش ها به مردم شهر شیراز و خارج از شیراز بسیار موثر است و شهروندان با این اقدام تاثیر گذار اقدامات را با دیگر شهرها مقایسه منفی نمی کنند و با علم از میزان اقدامات، قدردان ارزش های شهر خود خواهند بود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به ضرورت احیای امید و اعتماد عمومی در بین مردم که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، تصریح کرد: اقدامات انجام شده باید با این رویکرد و احیای اعتماد عمومی صورت بگیرد.

طاهری با اشاره به تفاوت پروژه تقاطع غیر همسطح نیایش با سایر پروژه ها گفت: شروع و پایان این پروژه در طول شورای ششم انجام شد که امیدواریم شاهد افتتاح چنین پروژه‌های باشیم که در طول شورای ششم کلنگ زنی و قبل از پایان مسوولیت به بهره‌برداری می‌رسد.

 

ایجاد دسترسی به فضای سبز در سطح منطقه یک جهت پدافند غیر عامل حائز اهمیت است


در ادامه این مراسم همچنین ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در منطقه یک با اشاره اینکه از دوره شورای چهارم شهروندان ساکن در بلوار شهید چمران اصرار بسیاری بر اجرای این پروژه داشتند، بیان کرد: شش سال گذشته اجرای کار این پروژه آغاز اما با مشکلاتی که وجود داشت متوقف شد و با تلاش شهردار فعلی شیراز و معاونت فنی و عمرانی این پروژه افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

غلامعلی ترابی افزود: منطقه یک در نقطه‌ای از شهر واقع شده است که شاید نگاه ساختاری مجموعه شهرداری به آن درآمدزایی باشد و نگاه مردم به منطقه این است که منطقه ای مرفه نشین باشد. اما در این منطقه، نقاطی وجود دارد که از کمترین امکانات در سطح شهر برخوردارند و مردم دچار محرومیت هستند.

او با بیان اینکه درخواست دارم تا پروژه‌های مورد نظر شهردار منطقه یک با تأمین منابع مالی زودتر از زمان اعلام شده به بهره‌برداری برسد، گفت: در برخی از محلات منطقه یک همچون محله ابیوردی به دلیل شیب شدید زمین، در بارندگی های سیل‌آسا مردم دچار مشکلات بسیاری بوده که در این خصوص با اجرای عملیات لوله‌گذاری رفع این مشکل در دستور کار قرار گرفت و امید است با اجرای کامل‌تر فازهای دیگر این پروژه مردم در هنگام بارندگی دغدغه نداشته باشند.

دسترسی به پارک و فضای سبز شهری از دیگر موضوعات مورد اشاره ناظر منطقه یک بود و ترابی در این خصوص عنوان کرد: با توجه به اینکه محدوده مرکزی شهر در منطقه یک قرار دارد دسترسی به فضای سبز و پارک علاوه بر نیاز اصلی مردم به این فضا به جهت پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که در صورت وقوع حوادث، فضاهای باز شهری است که می‌تواند به مردم کمک کند و به عنوان پناهگاه باشد.

ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در منطقه یک شهرداری خاطرنشان کرد: انتخاب کلمه جهش عمرانی واژه بسیار خوبی بود؛ چرا که خدمت به مردم در این برهه و زمان بالاترین کاری است که می توان انجام داد و امید آفرینی را به جامعه منتقل کرد، نشان داد که مدیران شهری با تمام قوا در خدمت مردم هستند و با پیگیری شبانه روزی تلاش دارند تا رفاه و آسایش و آرامش بیشتری به مردم ارائه کنند.

افتتاح پروژه های شهرداری شیراز

ارائه خدمات مبتنی بر تاکیدات محیط زیستی و سلامت در اجرای پروژه‌هارئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این آیین گفت: در آخرین روز بهمن‌ماه شاهد پنجمین دوره جهش عمرانی با افتتاح تقاطع غیر همسطح نیایش که معضل گره ترافیکی یکی از معابر تردد و شریانی را برطرف کرد، هستیم.

علی‌اکبر سلطانی ‌با بیان اینکه رفع گره ترافیکی در معابر شریانی با اجرای اصولی تقاطع های غیر همسطح و دوربرگردان غیر همسطح و توزیع عادلانه امکانات و سرعت اجرای مناسب سه مولفه رویکرد کمیسیون عمرانی شورای شهر شیراز است، تصریح کرد: با برگرفتن از این سه مولفه تقاطع غیر همسطح نیایش چهار ماه زودتر از زمان موعد به همت سازمان عمران شهرداری شیراز به بهره‌برداری رسید.

او با اشاره به ارائه خدمات مبتنی بر تاکیدات محیط زیستی و سلامت در اجرای پروژه‌ها تصریح کرد: احداث پیاده‌راه‌ها برای افزایش نشاط اجتماعی در دستور کار است که افتتاح سبزراه چمران در ضلع شمالی این بلوار در همین راستا است.

سلطانی اظهار امیدواری کرد: با جهش عمرانی به دنبال تحقق شهر شیراز به جایگاه واقعی خود و تحقق نیازهای مردم شیراز هستیم.

افتتاح و کلنگ زنی هشت پروژه در سطح منطقه یک

در این مراسم همچنین شهردار منطقه یک شیراز در سخنانی با اشاره به رکورد صورت گرفته در اجرای پروژه دور برگردان نیایش و بهره‌برداری چهار ماهه زودتر از موعد اعلام شده این پروژه، بیان کرد: همزمان با اجرای طرح جهش عمرانی کلانشهر شیراز در پنجمین مرحله این طرح ۸ پروژه با اعتبار ۱۲۷.۶میلیارد تومان کلنگ‌زنی و افتتاح خواهد شد.

عبدالصالح رستم‌زاده عنوان کرد: در سال جاری ۱۱ پروژه لوله گذاری اجرا شد که بیش از ۵۰ درصد آنها در مناطق کم برخوردار بوده است که شاخص‌ترین آن در محله ابیوردی با اعتبار ۸.۲ میلیارد تومان اجرا شده است.

شهردار منطقه یک شیراز همچنین به پروژه‌های فضای سبز منطقه اشاره و بیان کرد: در خصوص افزایش فضای سبز منطقه و پیاده‌راه‌ها فاز اول پروژه سبز راه چمران به مساحت ۱.۳ کیلومتر به اتمام رسید و در این راستا فاز دوم این پروژه به طول یک کیلومتر و با اعتبار ۲۰میلیارد تومان کلنگ‌زنی خواهد شد.

رستم‌زاده ادامه داد: کلنگ‌زنی پارک باغ ناصری در کوچه ۵۹ خیابان قصردشت منطقه یک با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد و با مساحت ۱۴ هزار متر مربع و اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در حال اجراست و تلاش خواهیم کرد که این پروژه در خردادماه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

او عنوان کرد: منطقه یک با کمبود سرانه فضای عمومی و سرانه سبز مواجه است و اجرای آن می‌تواند در کاهش این سرانه بسیار مؤثر باشد و احداث فاز دوم باغ راه شهید رادفر در محله مهدی‌آباد و طراحی دو بوستان که از سال آینده فاز اجرایی این پروژه‌ها آغاز خواهد شد

از دیگر اقدامات اجرایی منطقه یک بود و شهرداری منطقه در این خصوص، افزود: احداث یک بوستان محله‌ای به مساحت ۳ هزار متر مربع در محله چوگیاه و خیابان فرزانگان و پروژه فاخر سبز راه در مقابل جلو خان باغ عفیف آباد از دیگر پروژه‌های حوزه فضای سبز است که در دستور کار اجرایی است،همچنین در محور بلوار شهید چمران دو فضای شهری با اعتبار ۵.۵ میلیارد تومان فاز اجرایی آن آغاز خواهد شد.

مناسب‌سازی پیاده‌روها برای افراد توان‌خواه از دیگر موضوعاتی بود که شهردار منطقه یک به آن اشاره و بیان کرد: در سطح منطقه یک اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است که اجرای عملیات پیاده‌روسازی برای افراد توان‌خواه با اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در دو ضلع شرقی و غربی خیابان ولیعصر قصردشت در حال انجام است.

رستم‌زاده ادامه داد: اجرای عملیات پیاده‌رو سازی پل باغ صفا با پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد در حال انجام است و در تلاشیم تا این این پروژه در هفته شیراز به اتمام برسد.

شهردار منطقه یک شیراز با اشاره به اینکه عملیات پیاده‌روسازی خیابان‌ها در سطح منطقه یک در خیابان های مشکین فام، شوریده شیرازی، انقلاب، سمیه و حر در دستور کار است، اضافه کرد: در حوزه ترافیک نیز در سال جاری بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان تجهیزات خریداری و در سطح شهر نصب شده است و بالغ بر ۱.۵ میلیارد تومان در حوزه عمرانی هزینه شده است.

افتتاح پروژه های شهرداری شیراز

افزایش ۴۰ تا ۴۰۰ درصدی برخی اقلام در اجرای پروژه نیایش

 

در این مراسم همچنین رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز به مشخصات اجرای پروژه دور برگردان غیر همسطح نیایش اشاره کرد و افزود: این پل به جهت گره‌گشایی از ترافیک تغییر مسیر از شرق به غرب بلوار چمران احداث شد و شهرداری ایجاد یک مسیر ایمن را در دستور کار قرار داد.

محسن نعمت‌اللهی افزود: مدت زمان اجرای این پروژه ۱۴ ماهه بود اما به جهت ترافیکی که در این مسیر ایجاد شده بود با تلاش شبانه‌روزی پرسنل و برنامه‌ریزی صورت گرفته مدت اجرای پروژه کاهش یافت و زودتر از موعد مقرر افتتاح شد.

او ادامه داد: در این پروژه هزار تن میلگرد و ۹ هزار تن بتن‌ریزی انجام شد که با اقدامات اجرایی حوزه فضای سبز مبلغ ۵۲ میلیارد تومان هزینه کرد این پروژه بوده است.

 رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: از ابتدای این اجرای پروژه تاکنون برخی اقلام تا ۴۰ درصد و در برخی اقلام خاص تا ۴۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

نعمت‌اللهی ادامه داد: سازمان عمران و بازآفرینی امکانات شهرداری را در اختیار دارد اما برای اجرای یک پروژه عمرانی نیاز است تا معادن تولید مصالح به روز داشته و ماشین‌آلات فعال باشد و پیش‌بینی خرید و ملزومات باتوجه به افزایش قیمت‎ها از قبل انجام شود.

او با بیان اینکه در طول مدت اجرای پروژه‌ها مدت زمان پایان پروژه بدون در نظر گرفتن شرایط جوی است، اضافه کرد: در این پروژه نزول رحمت الهی سبب شد تا در مجموع یکماه تا چهل روز زمان کاری را از دست بدهیم .

براساس این گزارش اتمام زیرسازی و عملیات لوله‌گذاری سطح شهرداری منطقه یک و همچنین آغاز عملیات اجرایی فاز دوم باغ راه شهید رادفر، محوطه‌سازی آسیاب سه‌تایی بلوار شهید چمران، اجرای عملیات لوله‌گذاری سطح منطقه، اجرای فاز دوم سبز راه چمران و زیرسازی کوچه‌ها و اجرای طرح پیاده‌رو‌سازی سطح منطقه مجموعا با اعتبار ۷۵.۶ از پروژه‌های منطقه یک بود.
 
خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه