موج
کدخبر : ۴۵۹۴۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-459470
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز مطرح کرد؛

Hivمتعلق به گروه جمعیتی، نژاد و یا ملیت خاصی نیست

Hivمتعلق به گروه جمعیتی، نژاد و یا ملیت خاصی نیست

رضائیان‌زاده به مناسبت ۱۰ آذر، روز جهانی ایدز، گفت: احتمال آلودگی هر فرد با هر نژاد و ملیت به ویروس اچ آی وی را در صورت تماس با این ویروس، ممکن دانست.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، عباس رضائیان زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: عفونت اچ آی وی (HIV) ارتباط تنگاتنگی با آسیب‌های  اجتماعی دارد و همزمان می تواند پیامد این آسیب‌ها یکی از عوامل تشدید کننده  باشد.

وی خاطر نشان کرد: موضوع نظام مراقبت اچ آی وی و برنامه‌های کنترل و پیشگیری از این بیماری را با خدمات کاهش آسیب و رفع آسیب‌های اجتماعی همراه کرده است.

رضائیان زاده تصریح کرد: دستیابی به کنترل بیماری در کشورهایی که در این امر موفق بوده اند، زمانی حاصل شده  که  درصد بالای ازافراد مثبت راتحت درمان قرار گرفته اند.

وی اضافه کرد: زمانی که فرد تحت درمان قرار می گیرد، هم خود میتواند زندگی سالمی داشته باشد و هم تعداد ویروس ها در خونش کم شده و بیماری را خیلی کمتر به دیگران منتقل می کند و به این ترتیب بیماری کنترل می شود.

این مسئول اضافه کرد: هر چند آموزش همچنان یکی از مهم‌ترین راهکارهای کنترل در اکثر بیماری های واگیر از جمله اچ آی وی است، اما با در اختیار بودن داروهای موثر در درمان افراد آلوده به ویروس و به حداقل رساندن احتمال انتقال این عفونت می توان گام مهمی در پیشگیری و کنترل بیماری برداشت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: اچ آی وی متعلق به گروه جمعیتی، نژاد و یا ملیت خاصی نیست و هر انسان در صورتی که در معرض تماس با این ویروس قرار گیرد، می تواند آلوده گردد. از این رو طراحی و سیاستگذاری برنامه های پیشگیری باید با درک صحیح از وضعیت بیماری در کشور و عوامل پیچیده تاثیرگذار بر آن انجام گیرد.

وی ابراز داشت: کاهش انگ و تبعیض باعث تسهیل مراجعه مبتلایان و افراد در معرض خطر به سرویس های مراقبت بهداشتی می گردد و مانع از پنهان ماندن همه گیری خواهد شد.

رضائیان زاده اظهار داشت: تاکید بر بهبود کیفیت زندگی و طول عمر بیماران به کاهش انگ و تبعیض ناشی از اچ آی وی به عنوان یکی از اهداف اصلی برنامه کنترل اچ آی وی می انجامد.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین تخمین مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در حال حاضر بیش از ۵۴ هزار  نفر با عفونت اچ آی وی در کشور زندگی می کنند، این در حالی است که تنها ۲۳هزار  نفر بیمار زنده شناسایی و ثبت شده اند.

وی تصریح کرد: افزایش سهم زنان در موارد جدید شناسایی شده در سال های اخیر و تغییر تدریجی الگوی انتقال از اعتیاد تزریقی به انتقال از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده، اهمیت و لزوم گسترش فعالیت های بیماریابی به منظور دستیابی بیشتر به جمعیت های کلیدی سخت در دسترس و گروه های جنسی جوان تر را بیش از پیش کرده است.

رضائیان زاده بیان داشت: در هفته اطلاع رسانی اچ ای وی و ایدز فرصتی را فراهم می کند تا ضمن ارتقای سطح برنامه های مرتبط، عموم مردم از خدمات ارائه شده توسط دانشگاه در زمینه کنترل و پیشگیری از این بیماری اطلاع یابند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه