English

استاندار فارس تاکید کرد؛

اهمیت بررسی علمی نقش تمامی سازمان ها در ارتقای سلامت بانوان

استاندار فارس در آیین گشایش یازدهمین کنفرانس بین المللی سلامت زنان بر اهمیت بررسی نقش عملیاتی و مسوولیت تمامی سازمان ها در ارتقای سلامت بانوان، به کمک انجام پژوهش و تحقیقات علمی تاکید کرد.

اهمیت بررسی علمی نقش تمامی سازمان ها در ارتقای سلامت بانوان

به گزارش خبرگزاری موج فارس، محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در این آیین که امروز (۹ آذر)برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار، این روز را به پرستاران تبریک گفت و از تلاش و از خودگذشتگی آنان برای سلامت مردم در بحران کرونا قدردانی کرد.

او با تاکید بر نقش سازمان های دولتی علاوه بر وزارت بهداشت در ارتقای سلامت عمومی جامعه، انجام پژوهشی پیرامون نحوه تاثیرگذاری دیگر سازمان ها در این زمینه را به دست اندرکاران برگزاری این رویداد علمی پیشنهاد داد.

ایمانیه با اعلام اینکه تامین ۷۵ درصد از سلامت مردم در کشورهای دیگر بر عهده سازمان هایی غیر از وزارت بهداشت است و این موضوع در جامعه ما نیز باید مورد توجه مسوولان دستگاههای اجرایی قرار گیرد، ابراز امیدواری کرد تا با انجام این پژوهش اثرگذار، استان فارس الگویی برای کشور در این زمینه باشد.

استاندار فارس با قدردانی از اساتید و محققان مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در تداوم برگزاری این رویداد، این امر را نشان دهنده توجه به موضوع سلامت بانوان از سوی این مرکز عنوان کرد.

ایمانیه هدف از حضور خود در این آیین را اهمیت سلامت مردم به ویژه سلامت بانوان کشور در نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و گفت: آمارهای پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که حوزه سلامت کشور به ویژه در بخش سلامت بانوان در مقایسه با کشورهای اطراف، بسیار افتخارآفرین بوده، اما کافی نیست و در راستای ارتقای این حوزه باید بیشتر تلاش کرد.

سمینار بین المللی سلامت بانوان

محمود نجابت مشاور عالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آیین گشایش این سمینار بین‌المللی ضمن تبریک ایام ولادت حضرت زینب کبری (س) و گرامیداشت روز پرستار، از تلاش اساتید مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه برای برپایی این رویداد علمی و کمک به مسیر ارتقای حوزه سلامت بانوان قدردانی کرد.

او با بیان اینکه نیمی از جمعیت کشور را بانوان به خود اختصاص می دهند، افزود: حفظ و تامین سلامت زنان در نظام سلامت کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است.

نجابت اضافه کرد: بانوان نه تنها مدیر سلامت خانواده هستند و نقش محوری در سلامت خانواده دارند، بلکه حضورشان در عرصه سلامت نیز بسیار پُر رنگ است، به طوری که بخش اعظم کارکنان حوزه سلامت کشور نیز بانوان هستند.

مشاور عالی رییس دانشگاه با تاکید بر اینکه مجموعه سلامت قدردان پژوهشگران حوزه سلامت بانوان است، گفت: بهره مندی از تجارب و آخرین یافته های محققان حوزه سلامت بانوان در این سمینار موجب شناسایی نقاط قوت و ضعف و دستیابی به راهکارهای عملیاتی برای رفع مسایل این حوزه می شود.

کامران باقری لنکرانی رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آیین گشایش این سمینار بین‌المللی  یکی از محورهای مورد بررسی در این رویداد علمی را توجه به پیامدهای ناشی از کووید۱۹ بر بانوان عنوان کرد و با اشاره به پیامدهای ناشی از این بیماری در حدود ۶۰ درصد مبتلایان افزود: یافته ها نشان می دهد این میزان در بانوان نزدیک به ۲۵ درصد بیشتر از آقایان شایع تر است و علاوه بر آسیب های جسمی، صدمات روحی را نیز در پی داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بانوان نظیر رشد چشمگیر حضور بانوان در عرصه های علمی و تحصیلی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه ها را بانوان تشکیل می دهند و سهم زنان در عضویت هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز ۳۴ درصد افزایش یافته است.

 باقری لنکرانی با قدردانی از مشارکت و هم اندیشی اندیشمندان داخلی و خارجی برای برگزاری این سمینار دو روزه و رسیدن به اهداف سیاستگذاری سلامت در کشور گفت: در این سمینار درس آموخته های مربوط به بحران کووید۱۹ و پساکرونا و آسیب های جسمی، سلامت روان و سلامت اجتماعی به ویژه در حوزه سلامت بانوان، مورد بررسی قرار می گیرد.

سمینار بین المللی سلامت بانوان

 عباس صدری نماینده آیسسکو و مدیر منطقه ای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی نیز در این آیین، پیام ویژه دکتر «سالم بن محمد المالک» مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) برای آیین گشایش این سمینار را قرائت کرد و گفت: تمایل داریم که از یافته ها و توصیه های این سمینار نیز به این سازمان انتقال داده تا از آن بهره گیریم.

 صدری با اشاره به پیشنهاد انجام پژوهش پیرامون نقش دیگر سازمان ها علاوه بر وزارت بهداشت در ارتقای سلامت بانوان از سوی استاندار فارس در این سمینار، آن را بسیار ارزشمند خواند و افزود: پرداختن به این موضوع مهم نه تنها در استان و کشور، بلکه برای سلامت بانوان در جهان نیز موثر است.

نجمه مهارلویی دبیر علمی کنفرانس در این آیین به ارایه توضیحاتی پیرامون موارد پیش بینی شده در این سمینار دو روزه شامل پرداختن به جنبه های مختلف آسیب های بیماری کووید-۱۹، افزایش مشکلات جسمی و عوارض روحی، روانی و اجتماعی پساکرونا در حوزه سلامت به ویژه در بخش سلامت بانوان پرداخت و اعلام کرد: از ۲۴۸ خلاصه مقاله ارسالی به این سمینار، ۱۴۹ خلاصه مقاله پذیرفته شده است.

این کنفرانس بین المللی امروز، نهم آذر ۱۴۰۱، با حضور دکتر «محمدهادی ایمانیه» استاندار فارس، دکتر «محمود نجابت» مشاور عالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «کامران باقری لنکرانی» رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر «عباس صدری» نماینده آیسسکو و مدیر منطقه ای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز به کار کرد و تا فردا، دهم آذر ادامه دارد.

یازدهمین کنفرانس بین المللی سلامت زنان در مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت دانشگاه با محوریت موضوعاتی نظیر سلامت بانوان و تغذیه، سلامت باروری، سلامت روان در بانوان، نقش سیاستگذاری های کشوری در ارتقای سلامت بانوان، اثرات پاندمی کووید-۱۹ بر سلامت بانوان و اثرات پاندمی کووید-۱۹ بر سلامت مادران باردار، در حال برگزاری است.

آیا این خبر مفید بود؟
خبرنگار:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه