موج
کدخبر : ۴۰۹۱۶۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-409166

غلامحسین شافعی:

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: زمانی که سفره خصوصی‌سازی در کشور پهن شد، سر این سفره کسانی توانستند سیر بلند شوند که آن‌ها از بخش خصولتی بودند.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در سخنانی عنوان کرد: طی ۱۰ سال گذشته قطار حرکت اقتصاد کشور متوقف بوده و برای حل این مشکل رابطه بخش خصوصی با دولت و مجلس باید سازمان یافته باشد.

شافعی این سخنان را در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن و معرفی واحدهای تولیدی نمونه استانی سال ۱۴۰۰ در مشهد بیان کرد و افزود: باید واقعیت اقتصاد را بدانیم و بعد به دنبال راه حل مشکلات آن باشیم‌ و  آمارها نشان می‌دهد طی ۱۰ سال گذشته رشد اقتصادی کشور صفر بوده است و در واقع علی‌رغم برخورداری کشور از درآمدهای نجومی باز هم رشد اقتصادی صفر بوده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: در حال حاضر به شرایطی رسیده‌ایم که برای اولین مرتبه در طول این دوره نرخ استهلاک بالاتر از نرخ سرمایه‌گذاری ثابت بوده است و امروز دولت سیزدهم با مشکلات زیادی نسبت به دولت‌های قبلی روبه‌رو بوده و کسری بودجه کشور، نرخ تورم بالا و مساله بسیار مهم خشکسالی از این جمله این مشکلات است.

وی همچنین به مشکلات موجود اشاره کرد و در ادامه گفت: با اقدامات معمول و مرسوم‌ نمی‌توان اقتصاد کشور را نجات داد. با قوانین و مقرارات شرایط عادی نمی‌شود شرایط بحران را اداره کرد و لازم است طرحی نو اندیشیده شود. ما ظرفیت آن را داریم‌ که بر مشکلات غلبه کنیم‌.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: طی این سال‌ها که قطار حرکت اقتصاد کشور متوقف بود توسعه زیادی در دنیا صورت ‌گرفته است. اگر قرار باشد به همین منوال شرایط ادامه یابد، اقتصاد کشور ما رو به زوال خواهد بود.

شافعی اظهار کرد: دلیل این مساله هم این است که زمانی که سفره خصوصی‌سازی در کشور پهن شد، سر این سفره کسانی توانستند سیر بلند شوند که آن‌ها هم از بخش خصولتی بودند اما بخش خصوصی واقعی از این سفره گرسنه برخواست و یکی از علت‌های که  اقتصاد ما رشد نکرده، همین موضوع است.

وی متذکر شد: همیشه حرف از بخش خصوصی بوده اما در عمل هیچ اتفاقی رخ نداده است. بدون حضور بخش خصوصی هیچ دولتی قادر به حل مشکلات کشور نخواهد بود زیرا بخش خصوصی است که می‌تواند تغییرات ‌را ایجاد کند.

شافعی یادآور شد: چرخه حرکت دنیا در توسعه اقتصادی تغییر کرده است. اگر به این مسائل توجه نشود، نمی‌توان از مشکلات رها شویم و زنجیره‌های ارزش جهانی به هم تنیده شده است. با کمال تاسف در پیوستگی به زنجیره ارزش جهانی عقب مانده‌ایم و باید وارد زنجیره اقتصاد جهانی شویم؛ در غیر این صورت توسعه در کشور حاصل نخواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اذعان کرد: اقتصاد دنیا در حال دیجیتالی شدن و تولید صنعتی در جهان با عمق ساخت داخل در حال حرکت است ولی صنعت ما در کشور بیش از اینکه ارزآوری داشته باشد، ارزبری دارد.

شافعی در خاتمه خاطرنشان کرد: در حال حاضر شکاف تکنولوژیکی عمیقی بین ایران و جهان وجود دارد و در حال حاضر کشور ما استراتژی توسعه ندارد. این مسائل به دلیل عدم برنامه‌ریزی درست است و باید به دنبال حل مشکلات باشیم؛ ثبات اقتصادی، مهار تورم، بودجه‌ریزی مناسب و پیوند سازمان یافته بخش خصوصی با دولت راه حل تغییر آینده نسبت به گذشته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها