موج
کدخبر : ۴۰۷۱۵۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407159

استاندار مازندران:

استاندار مازندران با بیان اینکه به دلیل ظرفیت های والایش و موانعی که در حوزه صادرات با آن روبروست، نیازمند نقشه راه صادراتی است، گفت: دست های نامرئی دلالان در واردات باید توسط دستگاه های نظارتی شناسایی و قطع شود.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، سید محمود حسینی پور در جلسه کارگروه توسعه صادرات مازندران با بیان این که تقویت تعامل بین مجموعه مدیران و نقش آفرینان حوزه صادرات مقدمه و زمینه اساسی ورود به موضوع توسعه صادرات است و پیش از آن باید به این مهم اندیشیده و برای تحقق آن برنامه ریزی و اهتمام شود، اظهار داشت: کارگروهی برای توسعه تعامل و همراهی همه کسانی که در این راستا نقش دارند، تشکیل شود.

وی با اشاره به این که دنیای امروز تحول پیدا کرده است و جهان تکنولوژی در روابط اقتصادی و دیپلماسی بسیار تأثیرگذار می باشد، ادامه داد: سرعت تحولات بر سیستم مدیریتی و تمرکز فکری همه دولت ها اثرگذار بوده است و بنابراین باید جایگاه خودمان را ابتدا مشخص کنیم و برای تجهیز تکنولوژیک؛ گام های مؤثر برداریم.

استاندار مازندران با بیان این که تمامی تصمیمات و برنامه ها باید در راستای تأمین منافع مردم و تقویت بخش خصوصی برای اعتلای استان باشد، گفت: مباحث اقتصادی باید به سمت نگاه ها و تعاریف تخصصی هدایت شوند تا با ایجاد بهره وری، منافع همه سطوح جامعه تأمین شود.

وی با بیان این که در صادرات نیازمند آسیب شناسی اقتصادی هستیم و آمارها نشان می دهد که وضعیت صادرات در استان مطلوب نیست، تصریح کرد: در تجارت، توازن بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

حسینی پور یادآور شد: مازندران به دلیل ظرفیت های والایش و موانعی که در حوزه صادرات با آن روبرو است، نیازمند نقشه راه صادراتی است و این نقشه راه با تولی گری استانداری باید تهیه و تدوین شود و همه باید بر اساس نقشه راه حرکت کنیم.

وی تأکید کرد: تمایل دلالان به واردات بسیار زیاد است و دست های نامرئی باید توسط دستگاه های نظارتی شناسایی و قطع شوند.

استادار مازندران عدم وجود مشوق های صادراتی را از موانع جدی دانست و با بیان اینکه هنر ما در این شرایط سخت این است که بتوانیم صادرات را توسعه بدهیم، گفت: سهم تحریم ها در این نتایج به میزانی نیست که نشان داده شده است و اگر نوع نگاه تغییر کند، تحول صادرات و بخش بازرگانی را به‌ همراه خواهد داشت و از نگاه سنتی در بازرگانی و صادرات باید خارج شویم که در این راستا ورود جوانان برخوردار از علم و تکنولوژی های روز دنیا، راه های مناسبی را در حوزه صادرات باز می کند.

وی خاطرنشان ساخت: آسیب های دیپلماسی اقتصادی را باید شناسایی کنیم و از ظرفیت نمایندگی وزارت امور خارجه استفاده نماییم.

حسینی پور افزود: باید ساز و کاری ایجاد کنیم که به هیچ عنوان اجازه صادرات غیر استاندارد را ندهیم، گر چه بسیار کم باشد و برند استان نباید تغییر کند.

وی گفت: در پرداخت تسهیلات توسعه صادرات هیچ محدودیتی نداریم و از تمامی ظرفیت های استانی در این راستا استفاده می کنیم و اگر مشکلی داشتیم از مراکز ملی بهره می بریم.

این مسئول یادآور شد: صادرات مازندران باید از مبادی همین استان انجام شود و صادرات از محصولات استان از دیگر استان ها به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی وحدت و همدلی و شنیده شدن یک صدای واحد در همه حوزه ها را تنها راه برون رفت از مشکلات و تسریع در روند توسعه دانست و عنوان کرد: در چنین شرایطی ظرفیت های بسیار خوبی داریم که باید با نگاه تعاملی و همدلی و پذیرش همه شرایط بسمت توسعه صادرات گام برداریم.

نماینده عالی دولت در مازندران افزود: استانی هستیم که از مواهب الهی زیادی برخوردار هستیم و برای بالفعل کردن این مزیت ها و توانمندی ها باید نگاه تحولی در استان حاکم شود.

وی بر ایجاد نمایشگاه های بین المللی در جهت معرفی توانمندی های اقتصادی استان و جذب بازارهای هدف تأکید کرد و گفت: برگزاری این نمایشگاه‌ها منجر به ایجاد قدرت در دیپلماسی اقتصادی می‌شود و بنابراین حرکت به سمت ایجاد و توسعه نمایشگاه‌های کیفی یک حرکت تسریع کننده در اقتصاد مازندران است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`