موج
کدخبر : ۴۰۶۳۳۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-406331

مهدی تقوایی:

مدیرکل دفتر اشتغال و سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی بیان کرد: مهمترین چالش در حوزه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در استان، محدودیت های موجود در انتقال سرمایه به ویژه سرمایه نقدی سرمایه گذاران، متاثر از تحریم های ظالمانه علیه کشور است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، مهدی تقوایی مدیرکل دفتر اشتغال و سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی در سخنانی اعلام کرد: تاکنون ۱۰۴ فرصت سرمایه‌گذاری در این استان برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی شناسایی شده که تنوع مطلوبی دارد و مهمترین آن در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر به منظور تولید برق برای مصرف داخلی و یا صدور به کشورهای همسایه است.

تقوایی در ادامه این سخنان اضافه کرد: از ابتدای امسال ۵۲ طرح سرمایه گذاری خارجی در استان به ارزش ۴۳ میلیون دلار به تصویب رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد ۱۲۶ درصد افزایش دارد.

مدیرکل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی ادامه داد: همچنین تعداد ۱۶ طرح سرمایه‌گذاری خارجی برای تصویب به هیات سرمایه گذاری خارجی کشور ارسال شده است که میزان سرمایه گذاری آنها ۱۷ میلیون دلار است و طرحهای سرمایه گذاری خارجی مصوب امسال مربوط به سرمایه گذاران کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، هلند، کره جنوبی , هند، آلمان، روسیه و چین بوده است.

وی تصریح کرد: بیشترین طرحهای مصوب سرمایه گذاری خارجی امسال در استان ۳۰ میلیون دلار مربوط به صنعت، ۶.۹ میلیون دلار مربوط به بخش کشاورزی، ۲.۳ میلیون دلار مربوط به بخشهای حمل و نقل و ارتباطات، ۱.۸ میلیون دلار مربوط به خدمات و ۱.۱۵ میلیون دلار مربوط به بخش ساختمان است.

تقوایی متذکر شد: مهمترین چالش‌های پیش رو در حوزه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در خراسان رضوی محدودیت های موجود در انتقال سرمایه به ویژه سرمایه نقدی سرمایه گذاران، متاثر از تحریم های ظالمانه علیه کشور است و بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی متمایل به سرمایه گذاری نمی توانند در ایران سرمایه گذاری کنند، اما جدا از اثرات سوء تحریم ها، این موضوع به افزایش تولیدات داخل و کیفیت بخشی آن کمک زیادی کرده است.

مدیرکل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی همچنین تاکید کرد: با توجه به بسترهای آماده شده در استان به ویژه مرکز خدمات سرمایه گذاری و برنامه ریزی های انجام شده به منظور تسهیل صدور مجوزها و بهبود شرایط کسب و کار، پیش بینی می شود تا پایان امسال رقم سرمایه گذاری خارجی استان به ۲۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.

وی در ادامه یادآور شد: خراسان رضوی رتبه نخست کشور را به لحاظ تعداد سرمایه گذاران خارجی دارد اما رقم سرمایه گذاری در این بخش کوچک است و این موضوع به سرعت اجرای طرحها در خراسان رضوی کمک زیادی کرده است به طوری که هم اینک اجرای نیمی از طرحها به صورت ۱۰۰ درصد پیشرفت داشته است.

تقوایی در خاتمه خاطرنشان کرد: جذب نخبگان و توسعه تولید مبتنی بر هوش مصنوعی از اولویت های خراسان رضوی است و هشت شیوه جدید برای جذب سرمایه گذاران در استان تدوین شده که یکی از آنها جذب متخصصان و نخبگانی است که بتوانند به هر نحو نیاز کشور در بخشهای مختلف را تامین کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`