موج
کدخبر : ۴۰۵۸۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-405824

محمد تقی هاشمی:

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: ساماندهی مهاجران افغانستانی که به سمت مرز‌های استان خراسان رضوی آمده اند برای کشور ایران دارای اهمیت است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمد تقی هاشمی مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری خراسان رضوی در سخنانی اعلام کرد: در شرایط کنونی کشور افغانستان، روزانه شاهد پذیرش افزون بر هزار مهاجر افغان جدید در مرزهای خراسان رضوی هستیم؛ از پنج ماه گذشته پذیرش مهاجران جدید افغان با توجه به شرایط کشور افغانستان در مرز‌های خراسان رضوی آغاز شده است.

هاشمی این سخنان را  در حاشیه سفر مسئولان سازمان‌های بین المللی در امور پناهندگان به مشهد بیان کرد و افزود: برای کاهش نگرانی‌ها وضعیت متقاضیان مهاجرت را بررسی و به ناچار بخشی از آنان را پذیرش کرده و زمینه اقامت آن‌ها را فراهم می‌کنیم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری خراسان رضوی همچنین گفت: ساماندهی مهاجران افغانستانی که به سمت مرز‌های استان خراسان رضوی آمده اند برای کشور ایران دارای اهمیت است و ما وظیفه داریم در این خصوص به مشکلات آنان رسیدگی کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر کمک‌های سازمان‌های بین المللی برای رسیدگی به وضعیت مهاجران افغان تنها چهار درصد از نیاز‌های آن‌ها را شامل می‌شود و جمهوری اسلامی در حالی که درگیر تحریم‌های ظالمانه و با مشکلات اقتصادی و تورم رو به رو است بیشتر نیاز‌های مهاجران افغان را به تنهایی رسیدگی می‌کند.

هاشمی در ادامه متذکر شد: ایران به تنهایی مسئولیت رسیدگی به مهاجران افغان را ندارد و متاسفانه برخی از سازمان‌های بین المللی نگرش سیاسی به این موضوع دارند از این رو امروز با دعوت از تعدادی از مسئولان سازمان‌های بین المللی و رییس دفتر نمایندگی اداره کل امور بشر دوستانه اتحادیه اروپا (اکو)، به دنبال جذب حمایت‌های بین المللی برای رسیدگی به وضعیت مهاجران افغان در مشهد و خراسان رضوی هستیم.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر از ۳۵۰ هزار مهاجر افغانستانی در خراسان رضوی، ۹۶ درصد از آنان در شهر مشهد ساکن و پنج درصد دیگر در سایر شهرستان‌های این استان مقیم هستند.

وی یادآور شد: در دوره جدید با ۲ نوع جدید مهاجرت از افغانستان مواجه هستیم که یکی به صورت غیر مجاز از طریق مرز‌ها وارد کشور می‌شوند و تاکنون ۷۲ هزار نفر بدین طریق وارد کشور شده اند که ۹۰ درصد آن‌ها مجرد بوده و قصد مهاجرت به کشور‌های غربی را دارند که بیشتر این افراد به کشورشان بازگردانده می‌شوند، اما افرادی که با خانواده وارد شده اند را پذیرش می‌کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`