موج
کدخبر : ۴۰۴۶۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-404618

مدیر جهاد کشاورزی کلاردشت خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی کلاردشت گفت: تنها باغ کیوی مثمر این شهرستان در روستای مکا با قدمت 26 ساله و 60 اصله درخت، سالانه به طور میانگین 3 تن محصول کیوی می دهد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، عباس درزی نیا با بیان اینکه شرایط اقلیمی کلاردشت، کاشت درخت کیوی را در این شهرستان محدود کرده است، اظهار داشت: تنها باغ کیوی مثمر این شهرستان در روستای مکا با قدمت 26 ساله و 60 اصله درخت، سالانه به طور میانگین 3 تن محصول کیوی می دهد.

وی ادامه داد: کیوی یک گیاه بالارونده و بومی مناطق گرمسیری است، رطوبت دوست بوده و برای گلدهی و تشکیل میوه به یک سرمای زمستانی و یک تابستان گرم طولانی نیاز دارد و کیوی به خاک‌های شنی عمیق و دارای زهکشی مناسب و به مقادیر بالایی نیتروژن و پتاسیم و ساقه‌های آن نیز برای تحمل وزن میوه، به داربست نیاز دارند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلاردشت گفت: با توجه به بازار صادرات خوب کیوی و وجود چشمه و رودهای جاری در کلاردشت و از طرفی ویژگی خاص این گیاه از این نظر که در فصل بارش برف، فاقد سرشاخه سنگین و برگ می باشد، زمینه مساعدی را برای کشت این میوه در کلاردشت فراهم آورده است.

وی بیان داشت: کیوی، منبعی بسیار غنی و سرشار از ویتامین C است و جالب است بدانیم مقدار ویتامین C آن از پرتقال نیز بیشتر است و دارای ویتامین A، ویتامین‌های B1, B3, B2 و سایر ویتامین های گروه ب بوده و از میوه‌های بسیار کم کالری محسوب شده و از میزان منیزیم بسیار بالایی برخوردار است به همین خاطر نیز امکان ابتلا به بعضی از سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`