موج
کدخبر : ۴۰۳۵۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-403555

مجید محمدنژاد:

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان بیان کرد: دو ملت ایران و ترکمنستان با یکدیگر نسبت فامیلی و خویشاوندی دارند و باید دید این موضوع نیازمند قوی‌تر شدن ارتباط و بازتر شدن درب‌ها به روی یکدیگر است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، مجید محمدنژاد رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در سخنانی اظهار کرد: مرز باجگیران نزدیک‌ترین مرز به عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان بوده و این سیاست‌گذاری توسط این کشور وضع‌شده که از این مسیر ترانزیت و حمل کالا صورت نگرفته و تنها مسیر مسافری باشد.

محمدنژاد در ادامه این سخنان تصریح کرد: مرزهای میان دو کشور درب‌های ورودی و خروجی میان همسایه‌ها محسوب می‌شود که برای تعامل میان دو کشور باید سنجید چه میزان به روابط فرهنگی و اقتصادی بهاداده شده است.

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان همچنین متذکر شد: دو ملت ایران و ترکمنستان با یکدیگر نسبت فامیلی و خویشاوندی دارند و باید دید این مسئله چه میزان به منصه ظهور رسیده است و این موضوع نیازمند قوی‌تر شدن ارتباط و بازتر شدن درب‌ها به روی یکدیگر است و نباید دنبال این بود که ما درب‌ها را بازکنیم بلکه باید به مرحله برسیم که دیگر دری بسته نشود.

وی همچنین یادآور شد: پس از پاندمی کرونا و شیوع این ویروس، شرایط برای کشور سخت شد و شاید شرایطی در میان دو کشور به وجود آمده بود که مراودات را با مشکل روبرو کرد و خراسان رضوی سه مرز تدارکاتی با ترکمنستان دارد که سرخس یکی از این سه مرز مهم به شمار می‌آید چون جمهوری اسلامی ایران را به اوراسیا رسانده و دسترسی‌های اقتصادی را تسهیل می‌کند.

محمدنژاد در ادامه تاکید کرد: اگر در تأمین واگن با مشکل روبرو نشویم از این مرز صادرات و واردات کالا صورت می‌گیرد که در حال حاضر شرایط نسبت به گذشته بهتر شده است و شرایط تردد کامیون‌ها از این مرز نیز پس از کرونا سخت‌گیرانه شده و ترددها به‌صورت ترانشیپ(حمل‌ونقل محموله به مقصد میانی و سپس به مقصد اصلی) انجام می‌شود مانند آنچه در مرز لطف‌آباد و اینچه‌برون صورت می‌گیرد.

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در ادامه گفت: بهتر شدن شرایط در مرزهای مشترک با ترکمنستان موجب استحکام در پایه‌های دوستی میان دو ملت و دیگر ملت‌های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران است و در مرز باجگیران نیز پیش از کرونا مراوده و ترانزیت کالا در زمینه صادرات و واردات صورت نمی‌گرفت و این مسئله منهای بازارچه‌ای بود که مسیر خود را طی کرده و گاهاً با فراز و نشیب‌هایی روبرو بود و رونق پیدا می‌کرد یا از رونق می‌افتاد.

وی همچنین عنوان کرد: مرز باجگیران نزدیک‌ترین مسیر به شهر عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان را دارا بوده و مسیر مهمی محسوب می‌شود بنابراین سیاست‌گذاری کشور ترکمنستان بر این بود تا کامیون‌ها کمتر از این مسیر تردد کنند و بیشتر این مرز مسافری باشد و باید به این سیاست‌ها احترام گذاشت.

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان بیان کرد: نگاه حاکمیت به کشورهای هم‌ جوار این است که افزایش مبادلات اقتصادی میان همسایه‌ها می‌تواند پایه‌های امنیت را مستحکم‌تر کند و طی سال‌های اخیر این نیاز در کشور وجود داشت که مسائل مالی میان ایران و ترکمنستان حل شود تا پس از آن‌ها رابطه‌های مرزی و ارتباط‌ها بیشتر شود.

محمدنژاد در خاتمه خاطرنشان کرد: نمی‌توان ارتباطات بین‌المللی را تعطیل کرد و توسعه و مراودات بر اساس تقاضای کشورهای هم‌جوار نیازمند محکم شدن ارتباط‌ها بوده و باید سیاست‌های بین‌المللی در حوزه اقتصادی به‌صورت بلندمدت و استراتژیک چیده و ارتباط‌ها نیز جدی‌تر گرفته شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`