موج
کدخبر : ۴۰۲۹۰۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-402903

رئیس کل دادگستری مازندران:

رئیس کل دادگستری مازندران گفت: همانطور که وکلا وکارشناسان در دادرسی عادلانه نقش برجسته ای دارند با طرح دعوی درست و بی نقص، دفاع آگاهانه و صحیح و همچنین ایجاد صلح و سازش میان اصحاب دعوا نقش بسیار مهمی درکاهش ورودی پرونده ها و همچنین کاهش زمان دادرسی دارند.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، حجت الاسلام و المسلمین اکبری در نشست هم اندیشی با اعضای کانون و مرکز وکلای استان مازندران با اشاره به اهمیت چگونگی طرح دعوا اظهار داشت: طرح شکایت یا دعوا وقتی از سوی وکلا مطرح می شود باید موارد شکلی آن به نحو صحیح رعایت تا دفتر دادگاه نیاز به صدور اخطار رفع نقص نداشته باشد مگر در موارد خاص، متأسفانه موارد بسیاری از ایراد شکلی در ارائه دادخواست‌ها و شکوائیه‌ها مشاهده شده که همین موضوع، موجب اطاله دادرسی گردیده است.

وی اهمیت دفاع را مورد توجه قرار داد و به فرمایشات امام راحل(ره)که فرمودند"وکیل مدعی باید همه تلاش خود را برای دفاع در دعوای مدعی به کار ببرد" اشاره کرد و ادامه داد: وکلا باید از فنون دفاع به خوبی آگاه باشند و دفاع خوب وکامل داشته باشند اگر اینگونه باشد، قضات نیز رأی بهتر و عادلانه تری صادر می کنند و پرونده نیاز به اعمال ماده 477 یا 474 آیین دادرسی کیفری که موجب طولانی شدن سیر رسیدگی و در پی آن فشار  مضاعف به کارکنان و قضات دادگستری و سردگمی مردم است، نخواهد داشت.

رئیس کل دادگستری مازندران معاینه و تحقیق محلی توسط قضات را مهم برشمرد و تصریح کرد: در دادرسی، گاهی مشاهده و بررسی شخصی خود قاضی یا دادرس آن چنان تأثیری دارد که سایر ادله ندارد از قضات می خواهیم از این روش که در قانون برای پی بردن بهتر و دقیق تر به حقایق پیش بینی شده است بیش از گذشته استفاده کرده و بر اساس آن حکم صادر کنند.

وی بر اهمیت صلح و سازش تأکید کرد و گفت: توصیه و تأکید بر صلح و سازش وظیفه همگانی است و سال گذشته  38 نفر با تلاش شورای حل اختلاف از دار مجازات رهایی یافتند و بنابراین وظیفه همه ما است در هر جایگاهی اعم از وکالت یا قضاوت در دادسرا، دادگاه بدوی، شورای حل اختلاف و تجدیدنظر همه تلاش خود را برای ایجاد صلح و سازش انجام دهیم و در مرحله بعد صدور حکم انجام شود.

حجت الاسلام اکبری، دادرسی عادلانه و به هنگام را مورد توجه  قرار داد و تأکید کرد: تعجیل در رسیدگی بدون توجه به مستندات و تأخیر در رسیدگی هر دو ظلم است البته اگر أخیر با هدف جمع کردن ادله و اقناع باشد مقبول  است در غیر این صورت، ظلمی در حق مردم است و تأکید همیشگی ما به قضات، رسیدگی به هنگام همراه با دقت وسرعت و توجه به تمامی ادله و مستندات و سپس صدور حکم است.

وی افزود: برای رسیدگی به هنگام وکلا با طرح دعوی بدون نقص و کامل، حضور منظم در جلسه، ارسال به موقع لایحه و دفاع مناسب نقش بسیار مهمی دارند بر همین اساس در 6 ماه گذشته 242 مورد تجدید وقت رسیدگی به علت عدم حضور وکیل بوده است آن هم در مواردی که حضورش الزامی است و باید هنگام تمدید پروانه وکالت به این مسائل توجه شود.

رئیس کل دادگستری استان مازندران به اهمیت آموزش نیز اشاره و خاطرنشان ساخت: برای تشریک مساعی بین مجموعه‌ها و بهتر شدن فرایند دادرسی همه  ما به آموزش نیاز داریم و باید آموزش ها مستمر، متناسب روز و با کیفیت باشد، آموزش وکلا نیز در ابتدا، اثنای خدمت و حتی پایان خدمت لازم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

 وی همچنین بر رعایت شان قضات و کارکنان توسط وکلا، همچنین رعایت شان و جایگاه وکلا توسط قضات، حضور منظم وکلا در واحدهای ارشاد و معاضدت برای تجدید نشدن  اوقات پرونده و استفاده بیشتر از ظرفیت وکلا برای صلح و سازش تأکید کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`