موج
کدخبر : ۳۹۹۵۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-399565

نادر فلاحی خبر داد:

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: به منظور بررسی وضعیت کاروانسرای شاه عباسی صائین شهرستان نیر برای ثبت در فهرست آثار جهانی، ارزیابان یونسکو از این کاروان‌سرا بازدید می‌ کنند.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، نادر فلاحی ، مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل اظهار کرد: به منظور بررسی وضعیت کاروانسرای شاه عباسی صائین شهرستان نیر برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو تحت‌عنوان کاروانسراهای ایران ارزیابان یونسکو در اردبیل حضور می‌یابند.

وی ادامه داد: ارزیابان یونسکو مقرر است تا از کشورهای مصر و ترکیه در تاریخ 22 مهرماه از کاروانسرای شاه عباسی صائین بازدید کرده و به بررسی وضعیت این بنای عظیم بپردازند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی یک بنای شاخص در سبک کاروانسراهای  کوهستانی است، گفت: این بنا یکی از اثرهای تاریخی مهم استان است که در لیست ثبت جهانی سال ۲۰۲۱ قرار گرفته است تا با بررسی های لازم این مهم محقق شود.

فلاحی با اشاره به قرار گرفتن کاروانسرای شاه عباسی نیر به عنوان دومین اثر تاریخی ثبت جهانی استان اردبیل در لیست نهایی افزود: کاروان‌سرای شاه عباسی صائین نیر متعلق به دوره صفویه بوده و در رونق اقتصادی جاده ابریشم همچنین ایجاد ارتباط امن بین چین و اروپا نقش بسیار پررنگی داشته است که با توجه به اهمیت تاریخی آن، تلاش برای ثبت جهانی اثر صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: ثبت جهانی اثرهای تاریخی، حداکثر یک سهمیه برای هر کشور است و پرونده کاروان‌سرای ایرانی به عنوان سهمیه ۲۰۲۱ ایران در یونسکو مطرح خواهد شد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`