موج
کدخبر : ۳۹۶۳۳۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-396330

آیت قیصربیگی:

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام گفت:مسئولان سد و نیروگاه سیمره بایست به وظایف و تعهدات خود در قبال مردم بالادست و پائین دست سد عمل کنند.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، آیت قیصربیگی مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام در نشست کارگروه زلزله، رانش و لغزش لایه‌های زمین به وضعیت مناطق بالادست و پائین دست سد سیمره اشاره کرد و افزود:در سیل فروردین ماه 98 در اثر بالا رفتن تراز سد شاهد خسارات فراوان به مناطق بالادست سد بودیم و علی رغم تعهدات وزارت نیرو و سد و نیروگاه سیمره هنوز قریب 1000میلیارد تومان از مطالبات مردم باقیمانده و پرداخت نشده است

دبیر ستاد مدیریت بحران استان به تهدیدات مناطق پائین دست سد اشاره کرد و اظهار داشت: برای سال‌ها است که موضوع لغزش زمین و فرونشست روستای تلخاب از توابع شهرستان بدره که بنا به بررسی‌های به عمل آمده توسط کارگروه های تخصصی و ذیربط در اثر آبگیری سد و نیروگاه سیمره ایجاد شده، تحت اقدام بوده اما متأسفانه بدون نتیجه مانده و دچار روزمرگی شده است.

وی در ادامه خواستار تعیین تکلیف فوری این موضوع شد و تصریح کرد: در مرداد ماه سال جاری از منطقه بازدید بعمل آمد و علاوه بر نشست ستاد مدیریت بحران در محل سد بلافاصله در مرکز استان نیز برای این موضوع نشست ستاد مدیریت بحران گرفته شد و امروز نیز این موضوع به صورت تخصصی در کارگروه زلزله، رانش و لغزش لایه های زمین مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو موضوع مطرح است؛ اول بایست احتمال و میزان خطر لغزش، رانش و فرونشست زمین در روستای پایین دست سد سیمره مشخص شود و دوم منشأ اصلی خطر نیز تعیین گردد.

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام گفت: با توجه به بررسی های صورت گرفته توسط کارگروه زلزله، رانش و لغزش لایه های زمین عامل اصلی ایجاد خطر در روستای تلخاب را آبگیری سد و نیروگاه سیمره عنوان داشته است و بر این اساس مسئولان امر موظف هستند نسبت به وظایف و تعهدات خود درقبال ایمنی و حفظ سلامت اهالی روستا با قید فوریت اقدام نمایند.

وی اظهار داشت: اطلاعات مطالعات ژئوتکنیک که در گذشته توسط عوامل سد و نیروگاه سیمره صورت گرفته است هنوز در اختیار ستاد مدیریت بحران استان قرار نگرفته است و لازم است این اطلاعات ظرف مدت یک ماه در اختیار این ستاد قرار گیرد.

قیصربیگی در ادامه از کارگروه زلزله، رانش و لغزش لایه های زمین خواست که با کمک دانشگاه ایلام نسبت به تجزیه و تحلیل داده‌های مطالعات ژئوتکنیک نسبت به کم و کیف خطر و خسارت احتمالی رانش و لغزش لایه های زمین در روستای تلخاب به ستاد مدیریت بحران استان اعلام گزارش نماید.

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام تصریح کرد: بعد از تعیین تکلیف وضعیت روستای تلخاب و برآور احتمالی خطر رانش، لغزش و فرونشست زمین برای اهالی منطقه متولیان امر سد و نیروگاه سیمره موظف هستند در جهت پیشگیری از وقوع هر گونه حادثه و جلوگیری از خطرات احتمالی برابر پیشنهادات کارگروه تخصصی زلزله، رانش و لغزش لایه های زمین اقدام نمایند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها