موج
کدخبر : ۳۹۳۶۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-393662

امیرحسین قاضی زاده هاشمی:

عضو ستاد ملی کرونا و نماینده مردم مشهد بیان کرد: تأمین سلامت مردم مثل واکسیناسیون وظیفه دولت است، اما وقتی مردم در کنار دولت قرار می‌گیرند برکت و سرعت این کار‌ها بیشتر و آثار آن سریع‌تر ظاهر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، با حضور امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو ستاد ملی کرونا و نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بهره برداری از بزرگ‌ترین پایگاه تجمیعی واکسیناسیون شرق کشور با ظرفیت تزریق روزانه واکسن به ۲۰ هزار نفر در مشهد آغاز شد.

با بهره برداری از این مرکز ظرفیت واکسیناسیون شهر مشهد با در‌حساب آوردن ۳۱ پایگاه تجمیعی دیگر به بیش از ۷۰ هزار نفر در روز رسیده است.  

امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو ستاد ملی کرونا و نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح این مرکز عنوان کرد: تأمین سلامت مردم مثل واکسیناسیون وظیفه دولت است، اما وقتی مردم در کنار دولت قرار می‌گیرند برکت و سرعت این کار‌ها بیشتر و آثار آن سریع‌تر ظاهر می‌شود و اگر همه کسانی که در کشور ظرفیتی دارند، دست به دست هم بدهند، مشکلات کشور برطرف می‌شود.

قاضی زاده هاشمی در ادامه افزود: اکنون اصلی‌ترین مسئله کشور کروناست و موضوعی مهم‌تر و حادتر از کنترل این بیماری نداریم. در این ۱۹ ماهی که از شیوع کرونا می‌گذرد مدافعان سلامت واقعا هرچه داشتند هزینه کردند و به شکل گسترده‌ای ایثار کردند.

نماینده مردم مشهد اظهار کرد: کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده و الکل در اسفند ۹۸ و آن روز‌ها کار به جایی رسیده بود که دولت به هر استان و شهر سهمیه الکل می‌داد و دعوا بر سر این سهمیه بود، اما حالا به نقطه‌ای رسیده ایم که مراکزی مثل این پایگاه با ظرفیت واکسیناسیون ۱۰ و ۲۰ هزار نفر واکسن ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با پیوند خوبی که بین دانشگاه علوم پزشکی و این مراکز و بخش خصوصی وجود دارد، شاهد توسعه بیشتر چنین پایگاه‌هایی باشیم و البته وزارت بهداشت هم باید واکسن را به اندازه مناسب و کافی تأمین کند تا مردم به سرعت واکسینه شوند و دیگر شاهد ظهور پیک‌های جدید و مرگ ومیر‌های شدید مثل مردادماه با نزدیک به ۱۴ هزار نفر فوتی در کشور نباشیم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: در حال حاضر با شیوع موج دلتا باید بیش از ۹۰ درصد از مردم واکسینه شوند و برای رسیدن به این عدد، بسیار کار داریم و مراکز واکسیناسیون باید بیشتر از این توسعه پیدا کنند و در برخورد با همه گیری، همه مردم و بخش‌های اقتصادی و اجتماعی باید با هم همکاری داشته باشند. بعضی‌ها این مسئله را درک کرده اند و وارد میدان شده اند تا فشار را از روی کادر درمان بردارند.

نماینده مردم مشهد

قاضی زاده هاشمی با اشاره به گزارش مجلس درباره واکسیناسیون گفت: در مجلس گزارشی از واکسیناسیون مردم تهیه و به ستاد کرونا ارائه شد و آنجا پیش بینی شد که به واردات واکسن با حجم زیادی نیاز داریم و همین موضوع به مسئله اصلی دولت جدید و مجلس تبدیل شد.

وی افزود: ضمن اینکه منابع مالی این کار هم تأمین شده است و رئیس‌جمهور به وزارت امورخارجه برای رایزنی با کشور‌های مختلف تولید کننده واکسن برای خرید مأموریت داده است و طبق گزارشی که دریافت کردیم، مذاکرات اولیه برای خرید واکسن موفقیت آمیز بوده است و نتیجه آن سرعت بیشتر واردات واکسن در روز‌ها و ماه‌های اخیر بوده است.

قاضی زاده همچنین گفت: دولت واردات ۶۰ میلیون دز واکسن را در دستورکار دارد و اگر این حجم در کوتاه مدت وارد شود، حجم زیادی از جامعه هدف واکسینه خواهند شد و البته برنامه ریزی دولت این است که تا پایان پاییز واکسیناسیون عمومی را به اندازه مطلوب برساند.

در ادامه این افتتاحیه محمدحسین بحرینی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با قدردانی از کمک‌ها و حمایت‌های همه ارکان دولتی و نظامی استان از ابتدای شیوع کرونا تا امروز بیان کرد: از ابتدای دوره کرونا، از امام جمعه و نماینده، ولی فقیه تا آستان قدس رضوی و نیرو‌های نظامی و انتظامی، به کمک دانشگاه علوم پزشکی آمدند، ولی از عواملی که بسیار زیاد به داد بخش درمان رسید، بخش خصوصی بود که هم در بحث پزشکی و هم مادی و معنوی کمک فراوانی به ما کمک کرد.

محمدحسین بحرینی همچنین افزود: در دنیا دو راه برای کاهش ابتلا به این بیماری و تلفات ذکر می‌شود، یکی رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و دیگری واکسیناسیون است و دانشگاه علوم پزشکی نیز به تنهایی نمی‌تواند مشهد را با این وسعت جغرافیایی و یک حاشیه شهر یک میلیون نفری واکسینه کند، اما اکنون همانند ابتدای شیوع کرونا همه و از جمله بخش خصوصی پای کار آمدند و به دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه کمک کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: مشهد اولین شهر ایران بود که ساختمانی تجاری را به بزرگ‌ترین مرکز واکسیناسیون شرق کشور تبدیل کرد و ما برای این مرکز واکسیناسیون به دلیل اینکه قابلیت توسعه دارد و می‌توانیم آن را ۲۴ ساعته فعال کنیم، هیچ سقفی تعیین نمی‌کنیم و به هر میزانی که به مشهد واکسن اختصاص داده شود، می‌توانیم در این مرکز تزریق کنیم.

نماینده مردم مشهد

بحرینی تصریح کرد: اکنون تنها محدودیت ما برای واکسینه کردن مردم ، اختصاص واکسن به شهر مشهد است و اگر واکسن به مشهد برسد، قادریم تا ۱۰۰ هزارنفر را در روز واکسینه کنیم.

در خاتمه این مراسم، مهدی قلیان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: باید اذعان داشت که واکسینه شدن ۳۱ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۸ سال در استان که آخرین بار چیزی در حدود ۱۳۰هزار دز واکسن به مشهد داده شد و در مقایسه با قبل افزایش داشته است.

مهدی قلیان ادامه داد: با توجه به قول وزارت بهداشت برای تأمین دز دوم واکسن آسترازنکا ما به ۲۴ هزار نوبت دوم آسترازنکا در مشهد نیاز داریم که طبق وعده وزارت بهداشت این میزان تا ۱۵ شهریور تأمین خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها