موج
کدخبر : ۳۹۲۹۴۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-392942

مدیر جهاد کشاورزی جویبار خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی جویبار از فعالیت 40 کارخانه شالیکوبی مدرن و سنتی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، غلامرضا سعیدی با بیان اینکه شهرستان جویبار با داشتن 10 هزار و 190 هکتار اراضی شالیزاری یکی از شهرستان‌های برنج خیز مازندران است، اظهار داشت: 40 واحد شالیکوبی پروانه دار در این شهرستان فعالت دارند.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 40 واحد شالیکوبی مدرن و سنتی است، ادامه داد: 20 واحد شالیکوبی مدرن در بخش مرکزی و 20 واحد در بخش گیلخوران و لاریم مشغول فعالیت هستند.

مدیر جهاد کشاورزی جویبار تصریح کرد: ظرفیت تبدیل برنج در واحدهای مدرن این شهرستان حدود 80 هزار تن، در شالیکوبی‌های سنتی 20 هزار تن و در مجموع 100 هزار تن است.

وی درباره مزایای شالیکوبی‌های مدرن، بیان داشت: کاهش ضایعات و در نتیجه افزایش تولید و افزایش درآمد اقتصاد خانوار روستایی و پیشگیری مهاجرت روستاییان به شهرها، توسعه صادرات و کاهش ریسک در بخش اقتصادی، ارائه اطلاعات مهم در مورد مواد غذایی برای مصرف کننده و کاهش تقلب در آن، افزایش عمر نگهداری برنج و حق انتخاب کشاورز برای فروش محصول به بازار مصرف، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها از مزایای شالیکوبی‌های مدرن است.

سعیدی در پایان با اشاره به اینکه خرده مالک شدن اراضی از جمله مشکلات برنجکاران است، گفت: هر چه زمان بیشتر می گذرد، زمین ها بین وراث تقسیم می‌شوند در حالی که اگر یک کشاورز زمین وسیعتری در اختیار داشته باشد، همه ادوات کشاورزی از جمله تیلر و تراکتور برای شخم زدن، نشاگر و دروگر را شخصی خریداری می‌کند و این امر باعث کاهش هزینه تمام شده برنج می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها