موج
کدخبر : ۳۹۲۸۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-392890

حسین اسماعیلیان:

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد عنوان کرد: شرکت آب و فاضلاب مشهد پیگیر است که حتما همه روستا‌های منطقه شهرستان مشهد را تحویل گیری کند؛ چه روستا‌هایی که مشکلی آب شرب دارند و چه روستا‌هایی که مشکل ندارند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حسین اسماعیلیان مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اعلام کرد: روستا‌های مشهد امسال نسبت به سال‌های قبل در خصوص تأمین آب شرب شرایط خیلی بهتری دارند و عمده مشکلات آن‌ها حل شده است.

حسین اسماعیلیان در ادامه این خبر اضافه کرد: مشهد حدود ۳۵۳ روستا دارد که ۲۲۲ روستا در سال ۹۹ از شرکت آب و فاضلاب روستایی وقت تحویل گیری و مسئولیت آن‌ها برعهده شرکت آب و فاضلاب مشهد قرار گرفت، این ۲۲۲ روستا از ابتدای سال ۹۹ وارد حوزه اختیارات شرکت آب و فاضلاب مشهد شد و سیاست‌های شرکت آب و فاضلاب مشهد بعد از ایجاد این یکپارچگی این است که تمام روستا‌های اطراف مشهد را تحت پوشش خود درآورد  و مسئولیت قانونی و حقوقی خود را بر مبنای تامین و توزیع آب روستا‌ها را انجام بدهد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد بیان کرد: به همین جهت هماهنگی‌هایی را ما با دستگاه‌های ذی ربط از جمله فرمانداری و بخشداری‌ها انجام دادیم و از بین این ۳۵۰ روستا، ۵۰ روستا به دلیل آنکه نقاط جمعیتی هستند و قابلیت تحویل دهی به بخش آب و فاضلاب مشهد را دارند، به شرکت آب و فاضلاب مشهد اهدا شد و ما بعد از آنکه با فرمانداری و بخشداری‌ها صورت جلسه و نسبت به مقدمات تحویل گیری اقدام کردیم و تا الان حدود ۴۲ روستا تحویل گیری آن‌ها انجام شده است یا حداقل در دست اقدام است و ۸ روستا هم باقی مانده است که عمدتا خود روستا‌ها تمایلی نداشتند و به ما اعلام آمادگی نکردند.

وی همچنین افزود: شاید یکی از دلایل عدم اعلام آمادگی این ۸ روستا این باشد که مشکلات خاصی را در زمینه آب شرب ندارند، اما شرکت آب و فاضلاب مشهد پیگیر است که حتما همه روستا‌ها را تحویل گیری کند؛ چه روستا‌هایی که مشکلی دارند و چه روستا‌هایی که مشکل ندارند چرا که با این شرایط خشکسالی‌ها و کمبود بارندگی حتما در آینده نزدیک روستا‌هایی که تمایلی به طرح تحویل گیری نداشتند، با مشکل برمی خورند.

اسماعیلیان اظهار کرد: ضمن آنکه کنترل سلامت، کیفیت و بهداشت آب و سلامت مردم هم نکته مهمی است که وقتی یک مرجع قانونی مثل شرکت آب و فاضلاب که باید پاسخگو باشد برای این کار گذاشته شود می‌تواند این مسائل را نسبت به سایر متولیان که به صورت خودگردان این کار را انجام می‌دهند، بهتر کنترل کند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات مهمی که انجام شد این بود که روستا‌های تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب مشهد از حدود ۸۲ درصد به حدود ۹۲ درصد در مدت یکسال افزایش پیدا کرد یعنی حدود ۱۰ درصد در یک سال افزایش داشته است همچنین از ۲۲۲ روستا ۱۴۰ روستا مشکلاتی از جنس تأمین آب آشامیدنی ، کیفیت آب و توزیع آب داشتند و یا در شرایط تنش آبی قرار داشتند که سال گذشته یک برنامه اولویت بندی انجام شد و این ۱۴۰ روستا در چهارتا اولویت اول گذاشته شد؛ اولویت اول مربوط به ۷۹ روستا بود که برنامه‌های اظطراری تعریف شد و در دستور کار شرکت آب و فاضلاب مشهد برای این ۷۹ روستا قرارگرفت.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد تصریح کرد: حجم کاری که در سال ۹۹ برای حوزه شهر و روستای مشهد انجام شد، چندین برابر سال قبل از تحویل گیری بود برای مثال ما درسال گذشته ۱۹ حلقه چاه فقط برای روستا‌های اطراف مشهد حفر کردیم در صورتیکه در سال قبل از تحویل گیری یعنی در سال ۹۸ در کل ۱ حلقه چاه حفر شده بود یعنی چیزی حدود ۱۹ برابر سال ۹۸ حفر چاه‌ها افزایش داشته است همچنین در سال گذشته بیش از ۷۰ کیلومتر شبکه از جنس خط انتقال، توسعه و اصلاح انجام شد در حالیکه در سال ۹۸ و قبل از تحویل گیری این میزان حدود ۱۴ کیلومتر بود.

اسماعیلیان گفت: در بقیه آیتم‌ها هم یک رشد چندین برابری در سال ۹۹ نسبت به سال‌های قبل از تحویل گیری داشتیم و ما در سال گذشته ضمن آنکه برنامه ریزی شد یک بخش قابل توجهی از روستا‌هایی که در حاشیه شهر مشهد قرار داشتند از طریق شبکه آب شرب مشهد هم به آن‌ها کمک شود و مجموعه این کار‌هایی که انجام شد باعث شد تا در مشکلات آب شرب این روستا‌ها تاثیر مثبت داشته باشد؛ بعد از این اقدام هیچ گونه تنشی در حوزه روستا‌های مشهد پیش نیامد؛ اما تأکید میکنم که مشکلاتی بازهم هست، اما تنش خاصی وجود نداشت و این موضوع به خوبی مدیریت شد.

وی عنوان کرد: در بحث آب رسانی سیار هم برنامه ریزی‌های دقیقی انجام شد و برای روستایی‌هایی که با مشکل تامین آب مواجه بودند، آب را از جای دیگری برای آن‌ها تأمین کردیم و مشکلات حل شد و سال گذشته را که اولین سال یکپارچگی بود به نسبت سال‌های قبل با شرایط بسیار بهتری پشت سر گذاشتیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد یادآور شد: بعد از سال ۹۹ وارد سال ۱۴۰۰ شدیم که سال بسیار سختی را شروع کردیم؛ در مشهد ما شاهد کاهش بارنگی‌ها هستیم که این کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته ۶۷ در صد و نسبت به بلند مدت ۶۲ درصد شده است.

اسماعیلان در مورد خشکسالی در دشت مشهد گفت: ۹۹ درصد سطح مشهد در وضعیت خشکسالی به سر می‌برد و این شرایط یک شرایط بسیار حاد و کم سابقه‌ای است که امسال در مشهد صورت گرفته است که در کنار این وضعیت، ما افزایش دما و مسائل مربوط به بیماری کرونا در مشهد و کمبود اعتبار را هم داریم، اما علارغم تمام این موضوعات امسال شرکت آب و فاضلاب مشهد یک برنامه‌ی جامع‌تر و بزرگ تری نسبت به سال قبل تعریف کرده است.

وی همچنین بیان کرد: برای مثال برنامه ریزی کریم امسال ۲۹ حلقه چاه حفر کنیم که حدود ۱۵ حقله از این ۲۹ حلقه چاه، کامل حفر شده و یا درحال حفاری است یعنی تقریبا ۵۰ درصد از کاری که باید در کل سال انجام می‌دادیم در همین مدت چند ماه اول سال انجام دادیم تا یک برنامه‌ی بزرگ‌تر حتی نسبت سال گذشته که اولین سال تحویل گیری بود داشته باشیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: بعضی از منابع تامین کننده آب شرب روستا‌ها عمدتا منابع غیرپایدار یعنی چشمه، قنات و یا چاه‌های نیمه عمیق هستند و بسیار متاثر از وضعیت خشکسالی می‌باشند برای مثال ما دو قنات نیمه عمیق در مشهد داریم که بخشی از آب شرب مشهد از این دو قنات تامین می‌شود، که نسبت به سال گذشته ۷۰ در صد کاهش آب دهی دارند.

اسماعیلان اظهار کرد: خیلی از چاه‌ها در بعضی از روستا‌ها نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است، اما نتیجه این است که علارغم تمام این مشکلات و خشکسالی‌ها و کاهش بارنگی‌ها شرایط ما دراجرای برنامه‌ها نه تنها از سال ۹۹ بلکه از سال‌های قبل‌تر هم بهتر است واگر در سال گذشته از ۲۲۲ روستا ۱۴۰ روستا با مشکل داشتیم امسال از ۲۶۴ روستا ۱۱۳ روستا با مشکل داریم که البته ما فقط توانستیم برای ۴۲ روستا در جهت تقویت آب به صورت سیار اقدام کنیم.

او افزود: به همین جهت امسال ما نسبت به سال گذشته و به ویژه نسبت به سال‌های قبل از تحویل گیری شرایط خیلی بهتری داریم خیلی از روستا‌هایی که مشلات بزرگی در زمینه کمیت و بهداشت آب داشتند با پروژه بزرگی که اجرا شد و به بهره برداری رسید این روستا‌ها که بعضا در مسیر جاده سیمان وبلوار رسالت بودند به آب شرب مشهد متصل شدند و کل مشکلات آن‌ها به حداقل خود رسید.

اسماعیلیان در خاتمه تاکید کرد: اما تمام این موارد که گفته شد به منظور این نیست که تمامی مشکلات حل شده است، مشکلاتی مثل قطعی آب یا گا‌ها تامین آب هنوز هم وجود دارد، اما اگر در مقام مقایسه نسبت به سال‌های قبل بخواهیم بیان کنیم، امسال شرایط خیلی خوبی داریم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها