موج
کدخبر : ۳۹۱۹۲۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-391928

جبرائیل مؤفق:

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:کمبودی در مورد دارو‌های بیماران خاص، کرونایی و غیرکرونایی وجود ندارد و به جهت مدیریت وضعیت دارویی از پزشکان می‌خواهیم که فقط دارو‌های مورد نیاز بیمار را تجویز کنند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، جبرائیل مؤفق معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد: داروی رمدسیویر و دیگر دارو‌های مورد نیاز بیماران کرونایی در داروخانه‌های منتخب تمامی مناطق شهر مشهد موجود است و در صورت نیاز تعداد داروخانه‌های منتخب افزایش می‌یابد.

جبرائیل مؤفق در ادامه این خبر اضافه کرد: در موج پنجم بحران کرونا در مشهد که درگیر ویروس دلتا هستیم بیشترین موارد ابتلا و بستری به صورت خانوادگی بوده و به همین جهت نیاز‌های دارویی این گروه از بیماران هم افزایش یافته است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین افزود: عمده نیاز‌های دارویی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بحث سرم و رمدسیویر بوده که این دارو‌ها تأمین بوده و با پیگیری‌های صورت گرفته با سازمان غذا و دارو، تعداد بیشتری از این دارو‌ها در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۳ داروخانه مسئولیت عرضه داروی رمدسیویر را بر عهده دارند، ضمن اینکه پزشکان صاحب صلاحیت تجویز این دارو متخصصان و فوق‌تخصص‌های داخلی، عفونی، اطفال، ریه، بیهوشی، مراقبت ویژه و طب اورژانس هستند.

مؤفق بیان کرد: در حال حاضر تقسیم‌بندی داروخانه‌های عرضه‌کننده داروی رمدسیویر و دیگر دارو‌های موردنیاز بیماران کرونایی به‌گونه‌ای بوده که در تمامی مناطق شهر مشهد این نوع دارو‌ها موجود باشد و نیازی به تردد اضافه نباشد و تجمع در یک داروخانه خاص هم مشاهده نشود.

وی ضمن اشاره به عدم کمبود دارو‌های بیماران خاص، کرونایی و غیرکرونایی تاکید کرد: به جهت مدیریت وضعیت دارویی از پزشکان می‌خواهیم که فقط دارو‌های مورد نیاز بیمار را تجویز کنند و از مردم می‌خواهیم که نسبت به تجویز یک دارو و درج در دفترچه تأکید نکنند و اجازه دهند که این کار طبق تشخیص پزشک انجام شود، زیرا چنین درخواست‌هایی موجب می‌شود تا دیگر بیمارانی که نیازمند یک داروی خاص باشند با کمبود آن دارو مواجه شوند و سلامتشان را به خطر بیندازد.

موفق در خاتمه خاطر نشان کرد: خروج از بحران کرونا نیازمند یک مشارکت همگانی بوده و حوزه سلامت به تنهایی نمی‌تواند بر این بحران غلبه کند و هرکس باید به سهم خود در این مسیر همکاری لازم را داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها