موج
کدخبر : ۳۹۱۸۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-391856

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان یزد؛

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان یزد عوامل بروز مصرف برق بیش از تولید در سال جاری را عواملی نظیر کاهش ظرفیت نیروگاه‌های برقابی به دلیل کاهش حجم بارندگی، گرمای زودرس و متوسط دمای بالا و تبع آن رشد بار مصارف سرمایشی، رشد بار زیاد صنعت و رشد استخراج رمز ارز ذکر کرد.

ابوالفضل اسدی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج یزد، درباره علت اصلی خاموشی ها در سطح استان، بیان کرد: شبکه سراسری برق کشور به هم پیوسته است و تولید و مصرف در کل شبکه و کشور بصورت یکپارچه و لحظه ای در دیسپاچینگ ملی مدیریت می شود. لذا شبکه برق واقع در استان یزد هم از شرایط کل شبکه سراسری تاثیر  می پزیرد.

وی عوامل بروز مصرف برق بیش از تولید در سال جاری را عواملی نظیر کاهش ظرفیت نیروگاه‌های برقابی به دلیل کاهش حجم بارندگی، گرمای زودرس و متوسط دمای بالا و تبع آن رشد بار مصارف سرمایشی، رشد بار زیاد صنعت و رشد استخراج رمز ارز  ذکر کرد.

اسدی در رابطه با نیروگاه‌های خورشیدی و تصمیماتی که برای مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی اندیشیده شده، بیان کرد:  خرید تضمینی به مدت 20 سال با نرخ بیش از ده برابر نسبت به نرخ فروش برق به مشترکین، افزایش 40 درصد نرخ خرید از نیروگاه‌های تجدیدپذیر مطابق با مصوبه وزیرنیرو از ابتدای سال جاری، تشکیل کمیته استانی متشکل از استانداری، مرکز خدمات سرمایه گذاری و شرکت برق منطقه ای جهت تسریع در شناسایی سرمایه‌گذاران توانمند، معرفی ساختگاه های مستعد برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی و معرفی به سرمایه گذار، نظارت کمیته استانی بر عملکرد شرکت ها در دوره احداث و تصمیم گیری در خصوص آزادسازی ظرفیت های اشغال شده فاقد پیشرفت برای معرفی به سایر سرمایه گذاران در کوتاه‌ترین زمان ممکن، هماهنگی در جهت کاهش زمان پروسه واگذاری زمین از جمله تهمیدات برای برای مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی در تولید برق بوده است.

2 نیروگاه خورشیدی جدید در یزد ساخته می شود

وی همچنین تاکید کرد: با پیگیری های انجام شده در شبکه برق استان یزد دو نیروگاه خورشیدی جدید یکی با ظرفیت 10 مگاوات در اواخر بهمن 99 و یکی 10 مگاوات ابتدای تیرماه سال جاری در مدار بهره برداری قرار گرفتند.

وی درباره امکان سنجی احداث تمام نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه‌های خورشیدی در استان یزد، گفت: پارامترهای متعددی از جمله شرایط شبکه برق و شرایط آب و هوایی خصوصا گرمای محیط مورد توجه قرار می گیرد که در این میان در بهاباد نیروگاهی در دست احداث است و در خرانق هم مجوزهایی صادر شده همچنین پیشنهاداتی مطرح و در دست بررسی است.

افزایش دوره بازگشت سرمایه، عامل سرمایه گذار گریزی از صنعت برق

اسدی عوامل سرمایه گذار گریز از بخش تولید برق خورشیدی را افزایش نرخ ارز و به تبع آن افزایش دوره بازگشت سرمایه و وجود تحریم و موانع موجود در جذب سرمایه‌گذار خارجی عنوان کرد و افزود: برای رفع این چالش، پیگیری شد تا اینکه نرخ خرید انرژی نیروگاه ها به میزان 40 درصد افزایش یافت و امید است باعث بهبود و افزایش روند حضور سرمایه گذاری دراین حوزه باشد.

وی عوامل هدررفت برق در استان را ناشی از مقاومت ذاتی سیم‌ها و تجهیزات شبکه در مقابل عبور جریان الکتریکی دانست و گفت: این میزان تابعی از وسعت شبکه، فاصله مراکز مصرف برق از نیروگاه‌ها و نوع و میزان برق مصرفی مشترکان و مشخصات شبکه است. البته متاسفانه بخشی از عوامل موثر بر افزایش میزان تلفات شبکه توزیع، استفاده غیرمجاز از برق است که مقابله با این عامل نیازمند عزم عمومی و فرهنگ سازی است.

 مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان یزد افزود: شرکت برق منطقه ای یزد در بین شرکتهای برق منطقه ای بارها رکورددار کمترین تلفات شبکه برق بوده و هست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها