موج
کدخبر : ۳۹۱۵۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-391546

تورج همتی:

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی همچنین گفت: اگر در انتظار اعتبارات دولتی می‌ماندیم اکنون بخش عمده‌ای از گونه‌های ارزشمند کل و بز، قوچ و میش در منطقه نابود شده بودند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، تورج همتی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی عنوان کرد: با انجام اقدامات به موقع، شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی تندوره درگز به کنترل درآمده است.

تورج همتی در ادامه اضافه کرد: اداره کل دامپزشکی استان در بررسی نمونه‌های ارسالی جواب آزمایش از آنها را مشکوک به طاعون نشخوارکنندگان کوچک اعلام کرد اما شواهد و علایم گویای شیوع این بیماری در پارک ملی تندوره بود.مهار شدن بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی تندوره

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی همچنین گفت: اگر در انتظار اعتبارات دولتی می‌ماندیم اکنون بخش عمده‌ای از گونه‌های ارزشمند کل و بز، قوچ و میش در منطقه نابود شده بودند.

وی افزود: تلاش خستگی ناپذیر محیط بانان برای مقابله با این بیماری و انجام اقداماتی مانند احداث آبشخورهای جدید، بازسازی آبشخورها، ضدعفونی آبشخورها و منابع آب و جمع کردن سریع لاشه تلفات موجب کنترل شیوع بیماری شد و مواردی از ابتلای جدید به بیماری مشاهده نشد.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: پایش‌های مستمر در منطقه پارک تندوره همچنان ادامه دارد و چهار آبشخور جدید در منطقه احداث شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به تب زیاد گونه مبتلا به این بیماری، نیاز به آب بسیار زیاد است و بسیاری از لاشه حیوانات تلف شده در نزدیکی آبشخورها بود و از طریق همین لاشه ها نیز بیماری به سایر گونه‌ها منتقل می‌شد.

همتی درخاتمه متذکر شد: مجموع تلفات طی مدت شیوع بیماری از نهم مرداد ماه جاری تاکنون را ۲۴راس بز بوده و به همت دامپزشکی استان، با توجه به اینکه این بیماری از دام اهلی به وحشی سرایت می‌کند، تمامی دامهای منطقه واکسینه شدند و هم اکنون بیماری در منطقه تحت کنترل درآمده است.

شایان ذکر است که، طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی بسیار واگیر گوسفند و بز است، این بیماری در آفریقا، هند، خاورمیانه و ایران شیوع دارد و به آن طاعون بزی هم می‌گویند و قابل سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی نیز هست و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دامهای اهلی در تماس با حیوانات وحشی هستند یا از آبشخورهای مشترک استفاده می‌کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`