موج
کدخبر : ۳۸۷۸۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-387865

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران گفت: برای توسعه کشاورزی راهی به جز وارد شدن به توسعه علمی وجود ندارد و این روش برای کشاورزی مشکل‌گشا است و علم و فناوری می تواند کشاورزی را نجات دهد.

به گزارش خبرگزارری موج مازندران، مجید بهادری در مراسم رونمایی نخستین مزرعه هوشمندسازی نظام شالیزاری همزمان با پانزدهمین رویداد ملی کشاورزی در مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز انجام شد، با بیان اینکه در چند سال اخیر سطح زیرکشت مکانیزه برنج از 65هزار هکتار به 132 هزار هکتار افزایش یافته است، اظهار داشت: اتفاقات خوبی در بخش کشاورزی در حال رخ دادن است که نفع آن به کشاورزان می‌رسد و جای خرسندی دارد.

وی ادامه داد: برای توسعه کشاورزی راهی به جزء وارد شدن به توسعه علمی وجود ندارد و این روش برای کشاورزی مشکل‌گشا است و علم و فناوری می‌تواند کشاورزی را نجات دهد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان داشت: در سالی که 25 درصد کاهش میزان بارندگی داریم و کمبود باران تمام استان‌های کشور را درگیر کرد و استان مازندران هم از این امر مستثنی نیست و به همین منظور 42 هزار هکتار از اراضی برنجکاری استان مازندران تحت استرس است.

وی گفت: خوشبختانه کشاورزی نوین در استان مازندران هم در حال انجام است و کشاورز به راحتی می‌تواند مزرعه خود را مدیریت کند و از صرفه اقتصادی هم برخوردار است.

بهادری افزود: هوشمندسازی کشاورزی گامی در جهت تحقق آینده کشاورزی است به شرطی که طرح‌هایی که قرار است پیاده‌سازی شود زمان‌بر نباشد.

معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در ادامه با بیان اینکه در چند سال اخیر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از هشت درصد به 3.1 درصد رسیده است و پیش‌بینی نمی‌شود به زودی بتوانیم این مسیر را بهبود ببخشیم، تصریح  کرد: در آینده ناچار هستیم به سمت توسعه فناوری‌ها و هوشمندسازی حرکت کنیم و این امر به یک ضرورت تبدیل خواهد شد.

ارژنگ جوادی ادامه داد: اگر بتوانیم هوشمندسازی کشاورزی را در زیربخش‌های مزارع، باغ، شیلات و دامپروری اجرا کنیم می‌توانیم به جهش تولید دست پیدا کنیم.

وی یادآور شد: باید به دنبال توسعه و پژوهش در کشور باشیم و از طریق مجازی بتوانیم نسبت به توسعه آموزش و فناوری اقدام کنیم.

دبیر ستاد هوشمندسازی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با بیان اینکه سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی و ستاد هوشمند سازی کشاورزی از اجزای این طرح است، اظهار داشت: طرح هوشمندسازی نظام شالیزارها به مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی هراز مازندران واگذار شد.

وی افزود: استفاده از اینترنت اشیا و تأمین زیرساخت و ایستگاه‌های محیطی از بخش‌های مهم این طرح است که در چند نقطه کشور راه‌اندازی شد و با همکاری وزارت ارتباطات در حال انجام است.

حسین فرازمند با بیان اینکه طراحی و ساخت رصدخانه کشاورزی هم یکی دیگر از بخش‌های این طرح است که مرکز پایش اطلاعات کشاورزی کشور است، گفت: افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع پایه با استفاده از اینترنت اشیا و هوشمندسازی هم از دیگر اقدامات این ستاد است که گاوداری هوشمند در استان البرز و شالیزار هوشمند در استان مازندران راه‌اندازی شد.

وی خاطرنشان کرد: باغ هوشمند در باغات سیب دماوند راه‌اندازی شد و اقدامات لازم با استفاده از اینترنت اشیاء انجام می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

پربازدیدترین گروه

گفتگو

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

گفتگو

دیگر رسانه ها

`