موج
کدخبر : ۳۸۲۸۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382889

مرتضی فولادی خبر داد:

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نجف‌آباد گفت: مراحل مطالعات و تهیه طرح آماده سازی حدود ۶۸ هکتار از اراضی شهرستان نجف آباد در مرحله انعقاد قرارداد با مشاور و تهیه طرح قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، مرتضی فولادی اظهار کرد: بنیادی ترین هدف طرح های آماده سازی زمین تحریک سمت عرضه در بازار زمین و مسکن و تعدیل قیمت ها در این بازار به نفع اقشار آسیب پذیر جامعه است. با این وجود رونق بخش ساختمان و تبعات اقتصادی مثبت ناشی از آن، جلوگیری از شکل گیری سکونت گاه های غیررسمی، جبران کمبودهای مربوط به سرانه های شهری و به حداقل رساندن آسیب به زیست بوم های طبیعی و اراضی کشاورزی از دیگر اهدافی است که این طرح ها دنبال می کنند.

وی افزود: به طور کلی طرح های آماده سازی زمین مجموعه عملیات لازم برای مهیا نمودن زمین جهت احداث مسکن و نیازمندی های مربوط به  آن هستند و اقداماتی از قبیل تفکیک زمین به قطعات کوچکتر، تسطیح زمین، اجرای شبکه دفع آبهای سطحی، زیرسازی و روسازی معابر، اجرای شبکه‌های تاسیسات زیربنایی، جانمایی توده و فضای مجموعه های ساختمانی(با توجه به اصول عدم مشرفیت و سایه اندازی، محرمیت و محصوریت در معماری)، ضوابط ساختمانی و معماری منطبق بر الگوهای ایرانی-اسلامی و سازگار با شرایط اقلیمی، اقتصادی و اجتماعی شهرهای هدف و همچنین شکل دادن مراکز محلات به وسیله احداث مساجد را شامل می شود.

 رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نجف‌آباد با بیان اینکه طرح آماده سازی زمین، در فرآیند طرح‌های توسعه شهری، در ادامه طرح جامع و طرح تفصیلی تهیه می شوند. عنوان کرد: به طور معمول مقیاس نقشه های طرح جامع ۱/۱۰۰۰۰ است و به بیان اصول و خط مشی کلی می‌پردازد، مقیاس نقشه های طرح تفصیلی ۱/۲۰۰۰ است و جزئیات مربوط به معابر و عقب نشینی ها، کاربری ها، تراکم ها را به طور دقیق تری مورد توجه قرار می دهند. نقشه های طرح  آماده‌سازی دارای مقیاس ۱/۵۰۰ است و با جزئیات بیشتری همراه بوده و اجرایی تر هستند و مواردی از قبیل نیمرخ های طولی و عرضی معابر و شیب مربوط به آنها و سایر جزئیات شهرسازی را شامل می شوند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها