موج
کدخبر : ۳۸۱۶۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381698

استاد خوشنویسی از اکران اثر فاخر علوی در غدیریه دیانی اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، کریم عرب تهرانی با بیان این مطلب گفت: این اثر فاخر علوی در ابعاد ده متر در ارتفاع چهار متر به بزرگترین اثر قلمکاری در تاریخ اجرای این هنر در سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور  ثبت شده است.

وی ادامه داد: دراین اثر پارچه صد درصد پنبه و با رنگ های مرغوب واغلب گیاهی اجرا شده و تکنیک گره چینی به عنوان فرم اصلی این اثر برای اولین بار اجرا شده وشکل و ساختار اثر رو نسبت به تمام آثار قبلی مجموعه متمایزکرده‌ است. 

این استاد خوشنویسی اصفهانی با اشاره به اینکه نقوش ‌حاشیه و حمیل های گره چینی هنر قلمکاری بوده  است، افزود: این اثر با قالب های چوبی بصورت کاملا دستی اجرا شده است.

وی افزود: خوشنویسی این اثر بصورت کاملا بداهه تحریر شده و با هنر گل و مرغ وختایی واسلیمی تزیین گردیده و از سه خط ثلث ،نستعلیق وکوفی بنایی برای نوشتن محتوا استفاده شده که ترکیب این سه نوع خط کنار هم کار بسیار پیچیده ای بوده است .

استاد عرب تهرانی ادامه داد: متونی که نوشته شده معرفی شخصیت مولاامیرالمومنین (ع)از لسان مبارک ایشان است و نورانیت کلام امام معصوم کاملا در اثر دیده می شود و نکته ای که بسیار قابل تامل وشاید اجرای چنین اثری رو تا حد خیلی زیادی ناممکن می کند اجرای قلمکاری با شیوه کاملا سنتی است که بعد از تمامی این مراحل که ذکر شد این اثر باید اول در مخزنی بخار داده شده تا رنگها اول تثبیت شود و بعد از اینکه بخار داده شد پارچه در پاتیل دیگری پخته می شود تا رنگ ها کامل گردد.

این استاد خوشنویسی گفت: این اثر ماحصل تجربه ی پنجاه ساله استاد مرتضی جعفری دلیگانی در بخش قلمکاری و ایده واجرای مجموعه طهور با خوشنویسی  کریم عرب تهرانی وسید امیرحسین طباطبایی و در بخش طراحی گره چینی وگل ومرغ استاد مهدی نوری صورت گرفته است و شاید دیگر اجرای چنین اثری در تاریخ عمر  هنری این هنرمندان پذیر نباشد.

علوی 2

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها