موج
کدخبر : ۳۸۰۳۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-380376

محمدرضا حسین نژاد:

معاون شهرسازی و معماری شهردار مشهد: سامانه شهروند سپاری، سبب قانونمند شدن درخواست‌های مردمی، کاهش توقعات مردمی و افزایش سرعت عمل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمدرضا حسین نژاد معاون شهرسازی و معماری شهردار مشهد بیانکرد: سامانه شهروند سپاری انجام فرآیندهای ساخت و ساز را بدون نیاز به مراجعه حضوری سرعت می بخشد.

محمدرضا حسین نژاد در خصوص این سامانه شهروند سپاری اظهار کرد: اگر تاریخچه صدور پروانه‌های ساختمانی را به عنوان یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که در مبحث شهرسازی (تهیه طرح‌های جامع تفصیلی) در نظر بگیریم، چیزی که ارتباط ما را با شهروندان بیشتر می‌کند، موضوعاتی در خصوص اخذ پروانه، اخذ پایان کار، پاسخ به استعلام نقل و انتقالات ملک و پاسخ به استعلام بانک‌ها برای تنظیم سند و … است.

وی افزود: این موضوعات در گذشته‌های دور به صورت دستی انجام می‌گرفت و فرد پس از طی کردن فرآیندهای اداری و واریز وجه، پروانه ساختمانی‌اش صادر می‌شد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار مشهد تصریح کرد: در حال حاضر در شورای پنجم بر اساس دستور شورای شهر و شهردار مشهد، باید فرآیندهای اداری کوتاه شده و به سمت هوشمندسازی در حرکت باشد و در این راستا شهرداری‌هایی به صورت پایلوت برگزیده شدند تا مراجعات حضوری حذف شوند و شهروندان با زبان دیگری با شهرداری ارتباط بگیرند و این موضوع در شهرداری منطقه ۱۲ به صورت پایلوت تحت عنوان شهر هوشمند و الکترونیکی به اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم در ابتدا فرآیندها را شناسایی، فرآیندهای زائد را حذف و زمان پاسخگویی به آنها را کوتاه کنیم و به این فرآیندها به صورتی سیستمی پاسخگویی شود، گفت: آغاز شهروند سپاری از طریق اصلاح فرآیندها انجام شد، زیرا در گذشته موضوع هوشمندسازی را در حد سیستم یکپارچه شهرسازی داشتیم

معاون شهرسازی و معماری شهردار مشهد در ادامه افزود: حدود چند سال پیش این امکان را ایجاد کردیم که شهروندان از منزل موضوع نقل و انتقال ملک را انجام دهند، اما این کافی نبود و با کمک سازمان فاوا، معاونت برنامه‌ریزی و تأکیدات شهردار مشهد تصمیم بر این شد این موضوع قوی‌تر دنبال شود.

حسین نژاد ادامه داد: این موضوع نیازمند آن است که زیرساخت‌های لازم را شهرداری و شهروند داشته باشند و آموزش‌های لازم در این مورد داده شود تا بتوانیم از این سامانه بهره‌مندی کافی داشته باشند.

وی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر در سامانه شهروند سپاری بخش‌های اخذ پروانه ساختمان، دریافت پایان‌کار، پاسخ به استعلامات بانکی، نقل و انتقالات، پاسخ به عوارضات نوسازی، پاسخ به عوارضات صنفی و… فعال است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار مشهد گفت: در برخی موارد لازمه رسیدگی بازدید از محل ملک است که این امر نیز به صورت اینترنتی انجام می‌شود، اینگونه پاسخگویی در دنیای امروز علی‌الخصوص باوجود ویروس کرونا در مشهد حضور مردم در جامعه را برای انجام فرآیندهای اداری کمتر می‌کند.

حسین نژاد در خاتمه خاطر نشان کرد: همچنین این سامانه سبب قانونمند شدن درخواست‌های مردمی، کاهش توقعات مردمی و افزایش سرعت عمل می‌شود و امید داریم با تصویب طرح‌های تفصیلی حوزه‌های هفتگانه و بارگذاری آن در سیستم سرعت پاسخگویی و افزایش رضایت مردمی را رقم می‌زنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها