موج
کدخبر : ۳۷۹۹۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379955

اخبار محیط زیست یزد؛

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهریز از زادآوری پنج رأس گورخر ایرانی در آن شهرستان خبر داد و چند خبر دیگر از اداره کل حفاظت از محیط زیست استان یزد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، با توجه به پایش صورت گرفته توسط محیط بانان منطقه حفاظت شده کالمند بهادران شهرستان مهریز، در آخرین روز اردیبهشت ماه، سه رأس کره گورخر تازه متولد در دشت خالقی و همچنین 2 رأس کره گورخر در سایت تکثیر و پرورش گوراب و دیگری در سایت تنگ حنا مشاهده شدند که در مجموع 5 رأس زادآوری گورخر ایرانی ثبت شده است.

 طی پایش انجام شده، کره ها دارای وضعیت مطلوبی بوده و همراه مادر می باشند، هرساله همزمان با آخر اردیبهشت ماه، زایمان گورخرها آغاز می‌شود.

ثبت تصویر گونه گربه پالاس در یزد

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان تفت از ثبت تصویر گونه گربه پالاس توسط سرپرست پناهگاه حیات وحش شیرکوه خبر داد.
عباسیان با بیان مشاهده گربه پالاس در  منطقه پناهگاه حیات وحش شیرکوه توسط محیط بان زارع پندری گفت: کوهستان‌ها و مناطق صخره ای بلند زیستگاه این گونه بوده و کوهستان شیرکوه اصلی ترین زیستگاه این گونه کمیاب در استان یزد است.

عباسیان در ادامه گفت: گربه پالاس معمولاً شب فعال است و مشاهده مستقیم آن در طبیعت به‌سختی امکان‌پذیر است.

وی بیان داشت: گربه پالاس کمی بزرگ‌تر از گربه خانگی بوده و اصلی‌ترین مشخصه این گربه سان، داشتن سری پهن با گوش‌های گرد و کوچک است که با فاصله از هم دو طرف سر قرار گرفته‌اند. وجود چندین خال رو پیشانی، داشتن دست و پای کوتاه و بدنی خپل از دیگر ویژگی‌های این حیوان مخفی کار است.

 بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، گربه پالاس جزء گونه های در معرض خطر انقراض است.

روز تنوع زیستی

نیره پورملائیمدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد با اعلام شعار روز جهانی تنوع زیستی " ما بخشی از راه حل برای طبیعت هستیم"  به بیان مختصری از تنوع زیستی استان یزد پرداخت و حفاظت از این گنجینه های زیستی ارزشمند را در گرو تغییر باور عمومی دانست.
پورملائی برنامه ریزی و مدیریت صحیح حفاظت از تنوع زیستی را مهم‌ترین هدف توسعه پایدار و تضمین کننده بقای جوامع انسانی بخصوص نسل‌های آینده عنوان کرد و حفاظت از این گنجینه های زیستی ارزشمند را در گرو تغییر باور عمومی دانست.

مدیرکل محیط زیست یزد در ادامه افزود: استان یزد در دل کویر مرکزی ایران واقع شده و دارای گنجینه‌ای ارزشمند از تنوع زیستی است. گرچه اقلیم حاکم بر یزد خشک و بیابانی است، ولی به دلیل وجود ارتفاعاتی مانند کوهستان شیرکوه و همچنین مجاورت با ناحیه رویشی زاگرسی و سایر خرده اقلیم‌های دیگر دارای یک تنوع زیستی غنی است.

پورملائی به تنوع گونه‌های مختلف جانوری در استان اشاره کرد و گفت: در استان یزد از بزرگترین پستانداران وحشی کشور نظیر گورخر ایرانی و خرس قهوه ای گرفته تا کوچکترین ها نظیر حشره خور شناسایی شده اند. یوزپلنگ آسیایی، گربه شنی، گربه پالاس، شاه روباه، جبیر، آهو، پلنگ و کاراکال، بالابان، شاهین، افعی گرزه ... گونه های ارزشمند دیگری هستند که بر غنای گونه‌ای استان افزوده است .

وی در ادامه به خرده اقلیم منحصر به فرد کوهستان شیرکوه که شامل طیف زیستگاهی مرتفع بوده و در میان کویرهای فلات مرکزی ایران محاصره شده اشاره کرد و عنوان کرد: این خرده اقلیم منحصر به فرد، گونه های خاصی از جانوران وحشی و گیاهان را در خود جای داده که بعضاً برای اولین بار در کشور رکورد شده اند.

این مقام مسئول تأکید کرد: عواملی، چون تخریب زیستگاه، معادن و جاده‌های دسترسی به آنها، تلفات جاده ای، شکار غیرمجاز و خشکسالی از مهمترین تهدید‌های فراروی محیط زیست استان به شمار می‌رود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها