موج
کدخبر : ۳۷۹۵۹۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379593

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تداوم خشکسالی و بی‌انگیزگی بسیاری از کشاورزان باعث شد مبارزه با آفت سن مادر تنها در 30 درصد مزارع کردستان انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، فریدون حامدی با بیان اینکه زمستان معتدل سال زراعی جاری موجب شد آفت سن که در مراتع و کوهپایه‌ها سرمای زمستان را سپری می‌کنند، بتواند در بهار طغیان کنند، اظهار کرد: پیش از آن که خبری از خشکسالی و کاهش بارش در رسانه‌ها منتشر شود پیش‌بینی سازمان جهاد کشاورزی بر طغیانی بودن آفت سن گندم بود.

وی افزود: با حضور کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و اطلاع‌رسانی‌های دقیق، مبارزه با آفت سن مادر گندم در کردستان، در سطح 177 هزار هکتار آغاز شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: آفت سن مادر زمستان گذرانی کرده و در مزارع تغذیه و نزدیک به 200 تا 300 تخم می‌گذارد که در این مرحله کشاورز متوجه حضور آفت در مزرعه نمی‌شود و خسارات نیز قابل رویت نیست که کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی کشاورزان را در جریان تهدیدات آفت قرار می‌دهند.

حامدی یادآور شد: با تداوم خشکسالی و بی‌انگیزگی بسیاری از کشاورزان، مبارزه با آفت سن مادر در حدود 70 درصد مزارع کردستان انجام نشد که لازم است مبارزه با سن غلات در زمان پورگی در این مزارع صورت گیرد تا محصول سال جاری کشاورز ارزش آرد شدن و محصول سال زراعی آینده نیز کمتر در خطر طغیان آفت قرار گیرند.

وی با اشاره به اطلاع‌رسانی‌های سازمان جهاد کشاورزی بر لزوم مبارزه با آفت سن مادر و پوره‌های آن از طریق فرمانداری، بخشداری، دهیاری‌ها و حضور در روستاها، بیان کرد: کارشناسان جهاد با تشویق کشاورزان برای مبارزه با آفت سن غلات با وجود کم بودن عملکرد گندم در سال جاری در تلاش هستند تا طغیان این آفت را در سال آینده کنترل کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: مبارزه با آفت پوره سن غلات در بیش از 30 هزار هکتار از مزارع کردستان صورت گرفته و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است این سطح تا 200 هزار هکتار افزایش خواهد یافت که رقم مناسبی برای کنترل جمعیت این آفت مضر در سال جاری و سال آینده است.

حامدی اظهار کرد: بیشتر کشاورزان با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و تاثیرات خشکسالی پس از نمایان شدن پوره‌ها اقدام به مبارزه شیمیایی با آفت سن گندم می‌کنند که می‌تواند جمعیت آفت را کنترل کند.

وی با بیان اینکه ارزش اقتصادی گندم در سال جاری متفاوت خواهد بود، افزود: در سال‌های گذشته سطح مبارزه با سن مادر و پوره سن گندم تنها در حد 30 هزار هکتار بوده که شاهد جهش قابل توجه سطح مبارزه در سال جاری خواهیم بود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه مزارع شهرستان‌های بیجار، دیواندره و حومه حسین آباد سنندج با شدت بیشتری مورد حمله آفت سن گندم قرار گرفته‌اند، ادامه داد: به دلیل خشکسالی و کوتاه شدن سیکل زندگی آفت فرصت کمی برای مبارزه با آفت سن گندم در اختیار کشاورزان است و متاسفانه بیشتر مناطق کردستان از آلودگی با این آفت دچار خسارت شده‌اند.

حامدی یادآور شد: آفت عمده دیگری که مزارع کردستان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد ملخ‌های بومی هستند که در شهرستان‌های سروآباد و مریوان در درجه اول و شهرستان‌های سنندج و کامیاران در درجه دوم از شدت بیشتری برخودار بوده که سالانه به صورت مستمر مبارزه با آن صورت می‌گیرد و در سال جاری نیز در سطح 7 هزار هکتار مبارزه صورت گرفته است.

وی بیان کرد: کنترل و مبارزه با آفت سن گندم یکی از مسائل بسیار ضروری است که کشاورزان باید آن را جدی بگیرند تا محصول سال جاری و سال زارعی آینده از گزند آفت سن غلات در امان باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها