موج
کدخبر : ۳۷۹۱۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379164

احسان قاضی زاده هاشمی:

نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه نگرش به حوزه علم و فناوری مقدار زیادی تبدیل به نگاه سیاسی شده است و در حوزه دانش بنیان و در عرصه فضای مجازی نیز این نگاه براساس توسعه محوری نیست بلکه براساس استفاده آن در حوزه مسائل سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از بزرگترین مرکز شتابدهنده و دانش بنیان شرق کشور اظهار کرد: باعث مباهات و خوشحالی است که یک مجموعه گسترده در موضوعات شتابدهنده و دانش بنیان دست همکاری و همفکری خود را به سمت ما دراز کرده و قرار است بر اساس نیازهای داخلی و اجتماعی در حوزه های مختلف پژوهش و تولید، نیاز سنجی و رفع مسائل صورت گیرد.

قاضی زاده هاشمی در ادامه بیان کرد: متاسفانه نگرش به حوزه علم و فناوری مقدار زیادی تبدیل به نگاه های سیاسی شده است و در حوزه دانش بنیان و در عرصه فضای مجازی یا آی تی  نیز این نگاه براساس توسعه محوری نیست بلکه براساس استفاده آن در حوزه مسائل سیاسی است و این نوع دید ضربه سنگینی به این بخش علمی و دانش محور زده است و باعث شده ما یک سیاست زدگی افراطی به آن داشته باشیم.

وی همچنین افزود: در برخی از موارد و مجموعه های به نام دانش بنیان،  در حل مسئله اشتغال برای جوانان هیچگونه کاری صورت نگرفته بلکه مجموعه های بسیاری به نام دانش بنیان ها یا استارت آپها مجوز گرفته اند و یا با نام  گروه های علمی پژوهشی شروع به فعالیت کرده اند و در قبال این مجوزها وامهای سنگین در ارتباط اشتغال، توسعه فناوری و یا پژوهشی دریافت کرده اند و متهعد به ترویج اشتغال بوده اند اما آن خروجی اشتغال عینی که باید داشته باشند را نداشته اند.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان خراسان رضوی یک قطب جدی در عرصه صنعت خودرو است ادامه داد: به طور مثال ما قطعه سازانی داریم در حوزه خودرو استان و همچنین صنایع وابسته به آن خیلی از تکنولوژی هایی پیشرفته و بروز جهانی را دارا هستیم و در عرصه خودرو و درحوزه الکترونیک، خدمات تجهیزات کامپیوتری، قطعات، سیستم های داخلی، نور و یا رنگ و یا موادی که بر روی شیشه خودرو استفاده می شود دست آوردهای خوبی دارند و متاسفیم که از این دانش فنی و استعداد داخلی استفده نشده و بسیاری از این تکنولوژیها بصورت گسترده وارد و منابع ارزی فراوان خارج می شود.

وی در خروج این ارز داخلی از صنعت خودروسازی و در مورد سواری مانند پراید که تولید کشور بود مثال زد و تصریح کرد: متوسط هزینه ارزی قیمتهای صنعت خودرو تماما برون سازی می باشد و برای مثال ماشینی مثل پراید که تبدیل به تیبا و مشابهات دیگر شده، هنوز ۲۰۰۰ دلار ارز بری دارد و اینجا نیاز به دانش بومی سازی و مراکز دانش بنیان و شتابدهنده ها حس می شود تا از ارز بری خارجی و مواردی که در کشور توان و قدرت ساخت و رفع نیاز هست جلوگیری شود.

رییس فراکسیون محرومیت زدایی و گروه های جهادی مجلس گفت: توسعه حوزه علم و فن آوری  و دانش بومی و بومی سازی نسبت به خیلی چیزهایی که متداول و متعارف است اولویت دارد، مانند صنایعی که در استان خراسان رضوی در حال تولید و تلاش بوده و نیاز مند دانش جدید و مشابه سازی هستند.  

قاضی زاده با نمونه قراردادن معدن بزرگ و گسترده سنگان به عنوان بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه اظهار کرد: استان خراسان یک رکن جدی و اصلی معدن در کل کشور است ، در حوزه دانش که مخصوصا نیاز معدن بزرگ سنگان خواف است بسیار عقب هستیم، در حال حاضر از طریق ریل گذاری به بافق و به مبارکه از استان خاک، گندله و کنستانتره بارگزاری شده تا به کارخانه ذوب ارسال شود در صورتیکه در استان نیازمند احیا و دانشی هستیم که بتوانیم یک چرخه تولید غیر معیوب  و منسجم را بوجود آوریم.

وی با تاکید بر صنعت خودرو سازی و نیاز به قطعات فلزی در این صنعت ادامه داد: در حال حاضر نیاز مبرم خودرو سازان و صنایع دیگر در خراسان رضوی به ورق می باشد و در استان کارخانه ذوب و ورق نداریم یعنی کارخانه ای که بتواند ورق ماشین تولید کند وجود ندارد و در صورتیکه سنگ آهن و خاکش با واگن به کشورهایی مانند چین صادر می شود و با بازنگری در استان ظرفیتهایی است که  باید استفاده بهینه و حداکثری در آن صورت گیرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی

نماینده شورای نظارت بر صدا و سیما مجلس گفت: طبق صحبت با استانداران خراسان رضوی اعلام کردیم، ارزش آن را دارد که  دو روز از هفته دفتر کار خود را در سنگان مستقر کنند ، به لحاظ استراتژیک و ژئو استراتژیک و جغرافیای اقتصادی و سیاسی در این منطقه ظرفیتهای بسیاری وجود دارد تا بتوانیم از این ظرفیتها استفاده کرده و با دانش فنی از این ذخائر ارزشمند کمال بهره برداری را داشته باشیم.

وی همچنین تاکید کرد: مجموعه هایی مانند زیست بوم نو آوری خیام است که تولید دانش می کند و متاسفیم از اینکه  دولت ها درآستانه تغییر و تحول و در آخر فعالیتشان به یاد توسعه علم و فناوری افتاده و بدنبال دانش و علم هستند.

قاضی زاده در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: ما باید در دولت آینده توسعه علم و فن آوری را در راس کارها قرار داده و در توسعه زیر ساختهای کشور نیز اینگونه باشیم و این نکته قابل تذکر است که ما نباید با دوستان خودمون در حوزه های علمی و دانش بنیان کار سیاسی انجام بدهیم و در عالم علم و دانش با واقعیت سرو کار داریم و می بایست بصورت ساختاری با اینگونه مجموعه های گسترده طرح موضوع کنیم .

در ادامه این جلسه دکتر علی اکبر حداد مدیر علمی و رییس مرکز خیام به تشریح دست آوردهای میدانی در توسعه پایدار و تولید بسیاری از نیازهای بخشهای مختلفی چون صنایع، کشاورزی، محیط زیست و پزشکی پرداخت.

حداد در مورد شکل گیری مرکز طی ده سال گذشته بیان کرد: اصلی ترین دغدغه ما در مجموعه نو آوری و دانش بنیان خیام اشتغال است و با عنایت ریاست کل قوه قضاییه و برخی از مدیران جهادی دست آردهای ارزشمندی را تولید و به بازار هدف ارائه داده شده است.

در خاتمه این بازدید لوح تقدیر و عضویت افتخاری در ستاد سیاستگزاری مرکز، به دکتر احسان قاضی زاده هاشمی داده شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها