موج
کدخبر : ۳۷۹۱۴۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379143

ابوالفضل مکرمی‌فر:

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی بیان کرد: اگرچه از زمان قاجار موزه‌ها در ایران راه‌اندازی شدند اما بدلیل گسترش و تنوع می توانند به عنوان شناسنامه و هویت شهرها از آنها نام برد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در مراسم گرامی داشت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث‌فرهنگی که در موزه بزرگ خراسان رضوی برگزار شد، بیان کرد: شعار ما هر شهر یک موزه بوده و تلاش کرده‌ایم هر شهر استان حداقل یک موزه داشته باشد که در حال حاضر خراسان رضوی با ۹۶ موزه بعد از استان تهران در جایگاه دوم قرار دارد.

ابوالفضل مکرمی‌فر در ادامه عنوان کرد: هم‌اکنون سه موزه در استان آماده افتتاح و ۸ موزه دیگر در حال راه‌اندازی و ایجاد است.

وی به افزایش مجموعه ‎داران خصوصی اشیاء تاریخی در استان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۴ مجموعه‌دار در استان پروانه فعالیت برای ۱۶ مجموعه را دریافت کرده‌اند که همواره مورد حمایت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قرار دارند تا با کمک این افراد دغدغه‌مند هم رسالت خود در انتقال فرهنگ و هویت به نسل‌های آینده انجام دهیم.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به  تاریخچه موزه‌ها یادآور شد: اگرچه از زمان قاجار که موزه‌ها در ایران راه‌اندازی شدند اشیاء محور بودند اما امروز علاوه بر موزه‌های شیء محور موزه‌های پژوهش محور برای نسل‎های آینده، فرهنگ، هنر و هویت شهرها را به نمایش می‌گذارند.

شایان ذکر است در این مراسم از کتاب موزه‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی استان خراسان رضوی و نشریه گاهنامه گروه موزه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی و تمبر روزجهانی موزه‌ها رونمایی شد.

و این مجموعه تمبر توسط سینا صابری مجموعه‌دار دارای مجوز از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سرکنسول افغانستان در مشهد اهدا شد.

در ادامه مجوز موزه تخصصی زعفران طلای سرخ واقع در تربت‌حیدریه به احسان مصطفوی نژاد تحویل شد.

در بخش دیگری از این مراسم، محمدرضا پهلوان رئیس گروه موزه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از سوی اداره کل موزه‌های وزارت میراث‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به عنوان رئیس گروه برتر کشور تقدیر شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها