موج
کدخبر : ۳۷۹۰۶۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379065

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و تجاری و رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به همراه مدیران عامل مناطق آزاد کشور از مزرعه پرورش ماهی در دریا شرکت طلایه داران امین قشم بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مراحل برداشت ماهی از قفس‌های پرورشی در دریا توسط شرکت طلایه‌داران امین قشم که نخستین بهره‌بردار این حوزه در جزیره است، دومین برنامه لیست بازدیدهای مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و تجاری و هیات همراه است.

در حال حاضر ۱۲ قفس ۵۰ تُنی این شرکت وارد چرخه تولید شده که تا پایان امسال با به‌آب‌اندازی ۱۲قفس دیگر، تولید سالانه شرکت به دو هزار تُن ماهی می‌رسد.

با توجه به در اولویت قرار گرفتن مسئله تأمین امنیت غذایی و لزوم بی‌نیازی کشور از واردات محصولات، جزیره قشم با سرمایه‌گذاری بر داشته‌های طبیعی خود، سعی دارد درراه برداشتن موانع تولید گام برداشته و تأمین‌کننده نیاز غذاهای دریایی مردم کشور باشد. 

توسعه صنایع شیلاتی در دو بخش پرورش میگو و ماهی در دریا با مشارکت سرمایه‌گذاران بومی، تکیه‌بر توان جغرافیایی و موقعیتی جزیره و کاهش فشار به ذخایر آبزیان خلیج‌فارس، یکی از سیاست‌های اساسی منطقه آزاد قشم در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها است.

ظرفیت مطالعه شده پرورش ماهی در دریای قشم، تولید ۸۶ هزار تُن ماهی در سال است که در حال حاضر باوجود پنج شرکت دارای مجوز فعالیت در این زمینه، تا پایان امسال تولید ۱۰هزار تُن ماهی به این روش محقق خواهد شد.

یادآور می‌شود، حمیدرضا مومنی، مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به همراه مدیران عامل مناطق آزاد کشور باهدف بازدید از پروژه‌های زیرساختی، نفت و انرژی و حضور در نشست هم اندیشی مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد کشور ظهر روز سه‌شنبه 28 اردیبهشت‌ماه 1400وارد قشم شدند.

پروژه ی دیگری که در این میان از آن بازدید به عمل آمد؛ شرکت کیان یزدان قشم بود که نخستین پروژه‌ای است که امروز چهارشنبه 29 اردیبهشت‌ماه توسط مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و تجاری، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، مدیران عامل دیگر مناطق آزاد کشور و هیات همراه، مورد بازدید قرار گرفت.

این شرکت به‌عنوان نخستین شرکت پرورش میگو به شیوه فوق متراکم در کشور، یکی از پروژه‌های اولویت‌دار جزیره و در حال ساخت است که محصولات تولیدشده در منطقه آزاد قشم را وارد چرخه تأمین غذای کشور و صادرات خواهد کرد تا ضمن معرفی برند این منطقه آزاد به مردم جهان، نقش اثرگذاری در اقتصاد ارزآور ایران ایفا کند.

شرکت کیان یزدان قشم با 480 حوضچه، به‌طور میانگین، ظرفیت تولید 40 تُن میگو در هر هکتار را دارد که در مقایسه با روش سنتی (با برداشت حدود 7 تُن در هر هکتار)، جهشی درزمینه تولید میگو در صنعت غذایی کشور رقم خواهد زد.

یادآور می‌شود، حمیدرضا مومنی، مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به همراه مدیران عامل مناطق آزاد کشور باهدف بازدید از پروژه‌های زیرساختی، نفت و انرژی و حضور در نشست هم‌اندیشی مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد کشور ظهر روز سه‌شنبه 28 اردیبهشت‌ماه 1400وارد قشم شدند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها