موج
کدخبر : ۳۷۷۶۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-377676

امروز در مراسمی با حضور مسئولان استانی و سشهرستانی شعبه ویژه شورای حل اختلاف در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه در اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کردستان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، بهادر اسدی ظهر امروز در آیین افتتاح شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و هنر و رسانه کردستان اظهار کرد: ترویج فرهنگ صلح و سازش از اولویت‌های اصلی دستگاه قضایی بوده و سال 1400 سال تحول در جایگزینی‌های رسیدگی به قضایی است.

وی با اشاره به اینکه جایگزینی‌ها شامل شورای حل اختلاف، میانجی‌گری و داوری است، افزود: شورای حل اختلاف در حال تصمیم نهایی است که جبنه اجرایی به خود پیدا می‌کند و با هدف صلح و سازش فعالیت خواهد کرد و حق صدور رای نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه میانجیگری در استان کردستان 18 نفر در آزمون قبول شدند و آموزش این افراد آغاز شده و تا یکماه دیگر این افراد مشغول به کار خواهند شد.

معاون قضایی دادگستری استان کردستان یادآور شد: لایحه جامع قانون داوری نیز تحویل هیات وزیران شده که پس از تصویب آن داوران سامان خواهند یافت و شاهد رسیدگی پرونده‌های حقوقی به این داوران خواهیم بود.

اسدی بیان کرد: هفته گذشته کانون داوران در استان ثبت شد که فراخوان جذب داوران در استان اعلام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال 99 حدود 26 درصد پرونده‌ها به صلح و سازش رسید که در کشور این رقم 32 درصد است و استان کردستان نسبت به میانگین کشوری پایین است و نیاز است استان فرهنگی کردستان در این لحاظ به جایگاه بهتری دست یابد.

وی اظهار کرد: سال گذشته با کمک شورای حل اختلاف 13 پرونده قتل ختم به خیر شد و به صلح و سازش رسید.

معاون قضایی دادگستری استان کردستان با بیان اینکه سال قبل شورای حل اختلاف ویژه اصناف و بازاریان و قتل افتتاح شد، بیان کرد: در زمینه قتل 50 پرونده داشتیم که 13 مورد به صلح و سازش رسید.

اسدی اضافه کرد: شورای حل اختلاف ویژه فرهنگ و هنر و رسانه استان تاثیر زیادی در ارتقای آگاهی جامعه دارند و می توانند برای ترویج فرهنگ صلح و سازش در استان بکوشند.

وی گفت: سال قبل در شورای حل اختلاف استان 78 هزار و 500 پرونده ارجاع شد که از این تعداد 79 هزار و 800 پرونده مختومه و رسیدگی شد.

در این مراسم ابلاغ اعضای شورای حل اختلاف فرهنگ و هنر استان اعطا شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها