موج
کدخبر : ۳۷۶۸۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-376855

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت دفاع از مظلوم را جزو سنت‌های قطعی خداوند دانست.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب روز سه شنبه در دومین کنگره بین المللی قدس شریف در قم، افزود: همیشه تاریخ و در اقوام مختلف و عقاید گوناگون تجاوز به حقوق دیگران ظلم به حساب آمده و ظالم نکوهش و مظلوم مورد حمایت قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: این مساله میثاق جامعه جهانی و اعلامیه جهانی حقوق بشر است هرچند این اعلامیه به کف حقوق انسانها پرداخته است ولی قدرتهای بزرگ این حداقل‌ها را نیز رعایت نمی‌کنند و آن را جهت پیشبرد اهداف ظالمانه خود به عنوان دستاویز به کار می‌گیرند.

نواب ادامه داد: ظلم و ستم است که از آغاز تاریخ، بشر با آن رو برو بوده است و مانع بزرگی در عبودیت و بندگی و عاملی در به مقصد نرسیدن امانت الهی است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در کتب آسمانی به امر هدایت و دوری از گناه پرداخته شده است، تاکید کرد: در موضوع ظلم ستیزی در یهودیت، در متون یهودی اعم از تورات و دیگر متون مقدس یهود با استناد به داستان‌ها و روایات متعدد از متون مقدس یهود، ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم یکی از اصول دین یهودیت شمرده شده است.

وی یادآور شد: در کتاب مقدس عبری حدود ۴۰۰ بار کلمه «خون» به کار رفته است از این تعداد حدود نیمی مرتبط با مرگ از روی خشونت است.

وی خاطرنشان کرد:ریختن خون گناه آغازین روی زمین است، در حقوق کیفری یهود، قتل شدیدترین جرم تلقی شده است و خون‌ریزی نخستین گناهی است که در کتاب مقدس، دارای ماهیت کیفری است.

نواب در ادامه به اشاره به اینکه در اسلام، پرده دری و افشای مسائل زشت دیگران نهی شده مگر در جایی که ظلم و حقی تضییع شده باشد، گفت: ظلم در همه مصادیقش مذموم است، بنابراین ظلم به خدا بدترین ظلم هاست. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، ظلم به نفس، ظلم فردی و شخصی، ظلم جمعی و گروهی از جمله ایتام و ظلم به ملتها را از انوع ظلم‌ها برشمرد و یادآور شد: بدون شک ظلم به ملت‌ها دامنه‌دارترین و شدیدترین ظلم‌هاست و امروز آنچه در فلسطین می‌گذرد همه از موارد ظلم و نکبت بویژه ظلم به ملت‌هاست ولی این ظلم هم مانند ظلم ظالمان پیش از این به پایان می‌رسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها